mapMarker
Chiny
calendar
18 dni, grupa: 10-30 osób
Zwiedzanie
Zwiedzanie
alert
Polski pilot
Xian – Xining – Lhasa - Gyangtse – Shigatse – Dingri – Everest Base Camp – Jezioro Namtso
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Xian – Xining – Lhasa - Gyangtse – Shigatse – Dingri – Everest Base Camp – Jezioro Namtso

Zapraszamy na wyprawę najbardziej spektakularną koleją na świecie! Nowa linia kolejowa do Tybetu została przeprowadzona w 90% na wysokości około 4.000 m n.p.m. Najwyższy punkt trasy (przełęcz Tanggu) leży na wysokości 5.072 m n.p.m. Jest to bezsprzecznie najwyższej położona linia kolejowa na świecie. Na całej trasie wybudowano liczne wiadukty, mosty i tunele prowadzące przez góry Kunlun, które można podziwiać z okien pociągu. Po zwiedzeniu Lhasy czeka Państwa druga – równie ciekawa wycieczka objazdowa po Tybecie, podczas której zwiedzą Państwo południową część Tybetu wraz z przepięknym jeziorem Namtso oraz historycznymi miastami Shigatse i Gyantse. Trasa prowadzić będzie pośród zapierających dech w piersiach wysokogórskich krajobrazów. Zasną i obudzą się Państwo u podnóży najwyższej góry świata Mount Everest!

Kolej Tybetańska – najwyższa kolej na świecie: 90% trasy jest położona ponad 4.000 m n.p.m.
Lhasa – stolica autonomicznego Tybetu · Gyangtze – klasztor Palkor z najwyższą w Tybecie stupą (35 m)
Shigatze – drugie co do wielkości miasto Tybetu słynące z olbrzymiego klasztoru Tashilumpo
Mt. Everest – przy dobrej pogodzie wschód słońca z widokiem na najwyższy szczyt świata
Jezioro Namtso – najwyżej na świecie położone jezioro słone, jedno z czterech świętych jezior Tybetu

 

Kod:EYAN

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

XIAN
(1) Zbiórka na lotnisku w Warszawie, lot z przesiadką do Xian.

(2) Rano lądowanie w Xian, transfer z lotniska do hotelu, aklimatyzacja. Możliwa wycieczka fakultatywna do słynnej Armii Terakotowej. Kolacja powitalna i nocleg.

(3) Drugi dzień wolny w Xian. Możliwość fakultatywnego zwiedzenia miasta i zrobienia zakupów na podróż. Nocleg w Xian.

XINING (2.275 m)

(4) Rano odjazd pociągiem do Xining. Przyjazd po południu (przejazd trwa 5,5 godziny), zakwaterowanie, czas wolny. Początek aklimatyzacji do wysokości 2.275 m. Nocleg w Xining.

(5) Dziś cały kolejny dzień poświęcimy na aklimatyzację. Jest to wbrew pozorom bardzo ważny punkt programu – konieczny, żeby stosunkowo
łagodnie znieść objawy choroby wysokościowej. Wieczorem odjazd
pociągiem do Lhasy.

LHASA (3.650 m)

(6) Podróż Koleją Tybetańską (spektakularne widoki!). Przyjazd do Lhasy wieczorem. Transfer do hotelu, nocleg.

(7) Dzień wolny w Lhasie, aklimatyzacja na wysokości 3.490 m. Tybetańska kolacja powitalna i nocleg.

(8) Dziś zwiedzą Państwo pałac Potala (VII. w.) – oficjalną rezydencję Dalajlamy. Położenie pałacu na zboczu góry Hongshan, czyli Góry Czerwonej (130 m nad stolicą) robi niesamowite wrażenie. Po południu zwiedzą Państwo także klasztor Jokhang - religijne centrum starówki Lhasy, do którego co najmniej raz w życiu pielgrzymują Tybetańczycy. Czas wolny przeznaczony na spacer ulicą Barkhor. Nocleg w Lhasie.

(9) Przewodnik pokaże dziś Państwu położony 10 km od Lhasy i założony w 1416 r. klasztor Drepung. Należy on do jednego z trzech wielkich klasztorów zakonu Gelugpa reprezentującego buddyzm tybetański. Po południu zwiedzanie klasztoru Sera. Nocleg w Lhasie.

GYANTSE (4.000 m) - SHIGATSE (3.800 m)

(10) Dziś rozpocznie się podróż od Lhasy w kierunku Nepalu (wzdłuż „autostrady przyjaźni” łączącej Lhasę z Katmandu). Trasa prowadzić będzie przez zieloną dolinę Nyangchu. Pojadą Państwo do Gyantse, trzeciego co do wielkości miasta Tybetu (zaraz po Lhasie i Shigatse). Po drodze zobaczą Państwo jezioro Yamdrok Yamtso - święte jezioro Tybetańczyków. Gyantse położone jest na wysokości 3.977 m n.p.m. Twierdza Gyantse powstała w IX w. i od 1961 r. znajduje się na chińskiej liście pomników. W Gy Gyantse zwiedzą Państwo klasztor Palkhor, który zwraca uwagę turystów przede wszystkim oryginalną wielopoziomową stupą Kumbum (stupą Dziesięciu Tysięcy Buddów). Dalszy przejazd do Shigatse i zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie założonego w 1447 r. i znajdującego się w zachodniej części Shigatse klasztoru Tashilhumpo - rezydencji panczenlamy.

TINGRI (4.300 m)

(11) Przejazd do prowincji Sakya, zwiedzanie klasztoru Sakya. Następnie przejazd do Lhatse, gdzie będzie można zjeść obiad. Po południu dotrą Państwu do Dingri, gdzie przewidziany jest nocleg. Aklimatyzacja do wysokości 4.300 m.

EVEREST BASE CAMP (5.000 m)

(12) Po postoju w powiecie Dingri Dzong (Tingri) przejazd w kierunku Everest Base Camp. Około 5 godzin zajmie nam przejazd do klasztoru Rongbuk położonego na wysokości 4.900 m. Jednak po drodze czeka nas przejazd przez najwyżej położoną przełęcz Tybetu - Pang la Pass (5.050 m). Przy dobrej pogodzie zobaczą dziś Państwo najwyższe szczyty świata sięgające
ponad 8000 m. Nocleg w dużych namiotach (skromne warunki!).

(13) Niezapomniany poranek: zobaczymy dziś wschód słońca na tle wysokogórskich krajobrazów. Zwiedzanie klasztoru Rongbu - wyjątkowego najwyższej położonego zamieszkałego klasztoru. Następnie powrót do Shigatse, gdzie przewidziany jest nocleg w hotelu.

(14) Zanim wrócimy dziś do stolicy Tybetu Lhasy zwiedzimy dziś największy klasztor buddyjski zachodniego Tybetu: świątynię Tashilunpo, wybudowaną w 1447 r. i będącą siedzibą Panchenlamy. Znajduje się w niej największy na świecie pozłacany posąg Buddy. Nocleg w Lhasie. Jezioro Namtso (4.700 m)

JEZIORO NAMTSO (4.700 m)

(15) Przejazd nad urokliwe jezioro Namtso (240 km, około 5 godzin). Po drodze zobaczymy stada jaków i owiec na tle pięknych wysokogórskich krajobrazów oraz górę Nagenla sięgającą ponad 5000 m.n.p.m. Po dotarciu nad jezioro zostanie jeszcze czas na odpoczynek i – przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na jezioro i góry, zobaczymy też przepiękny zachód słońca,
dla którego warto tu było przyjechać. Nocleg nad jeziorem w hotelu.

(16) Dziś czeka nas powrót do Lhasy. Po drodze będzie możliwość zatrzymania się przy znanych gorących źródłach Yanganchen. Za dodatkową opłata na miejscu możliwe będzie skorzystanie z kąpieli. Nocleg w Lhasie.

(17) Transfer na lotnisko, lot powrotny do Xian. Nocleg niedaleko lotniska.

(18) Wczesny transfer na lotnisko, lot powrotny do Warszawy. Pożegnanie z pilotem wycieczki na lotnisku w Warszawie.

Uwaga – wycieczka zapewnia stosunkowo łagodną aklimatyzację do różnicy czasu i dużych wysokości – przystanek i nocleg w Xining na wysokości 2.275 m jest zatem celowy, podobnie dłuższy pobyt w Xian i dodatkowy wolny dzień w Lhasie przed wyruszeniem w dalszą podróż.

GALERIA

GALERIA

WARUNKI

WARUNKI

Cena zawiera:

 • bilet lotniczy klasy ekonomicznej z Warszawy do Xian (1 przesiadka)
 •  bilet kolejowy Xian-Xining (miejsce siedzące 2 klasy)
 •  bilet kolejowy Xining-Lhasa (przedziały 6-osobowe bez drzwi **)
 •  bilet lotniczy klasy ekonomicznej z Lhasy do Xian
 •  bilet lotniczy klasy ekonomicznej z Xian do Warszawy (1 przesiadka)
 •  13 noclegów w hotelach 3* w pokojach 2-osobowym zgodnie z trasą
 •  1 nocleg w namiotach (uwaga – bardzo skromne warunki)
 •  13x śniadanie, 2x kolacja
 •  wszystkie konieczne transfery (z/na dworzec/lotnisko)
 •  opieka wykwalifikowanego polskiego pilota podczas całej trasy
 •  obsługa lokalnego tybetańskiego przewodnika w Tybecie
 •  bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych
 •  Transsyberyjski i Tybetański Pakiet Podróżnika (informacje praktyczne)
 •  ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą KL do 30.000 €
 •  ubezpieczenie NNW do 16.000 zł
 •  wiza chińska, zezwolenie na wjazd do Tybetu (Tibet Travel Permit)

Cena nie zawiera:

 • wyżywienie podczas podróży pociągiem
 • inne (nie wymienione wyżej) posiłki, zwyczajowe napiwki
 • pokój 1-osobowy w hotelach na całej trasie: 355 € / os.
 • wczesne zakwaterowanie w pokoju hotelowym: 80 € 1-os. / 40 € 2-os.
 • ** dopłata do zamykanego przedziału 4-osobowego: 50 € / os.
 • zwiedzanie Xian: 60 € / os. od 10 osób
 • wycieczka do Armii Terrakotowej: 69 € / os. od 10 osób
 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji: 2,76% ceny wycieczki** Przedziały 4-osobowe są ściśle limitowane, nie możemy zatem gwarantować możliwości ich wykupienia.
PRZED WYJAZDEM

PRZED WYJAZDEM

Zgłoszenia przyjmujemy najpóźniej na 60 dni przed terminem podróży (późniejsze zgłoszenia nie są wykluczone). Niezależnie od terminu wyjazdu polecamy jednak wcześniejsze zgłoszenie.

Oferta jest ważna wyłącznie w wypadku zgłoszenia się na wycieczkę wymaganej liczby uczestników. W wypadku niezgłoszenia się wymaganej liczby uczestników osoby, mają Państwo prawo do przepisania się na drugi termin lub odzyskania wszystkich wpłat wniesionych na poczet imprezy. Istnieje tak-e możliwość skorzystania z oferty indywidualnej w tym samym terminie (bez polskiego pilota) – cena imprezy może ulec zmianie.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności zwiedzania i/lub zmian w programie mających na celu poprawienie jakości oferowanych usług i/lub podyktowanych koniecznością dostosowania trasy i programu do pogody, aktualnej sytuacji na miejscu destynacji, zmian ze strony przewoźników i/lub zmian rozkładu jazdy pociągów i/lub w wypadku zaistnienia innych okoliczności mających wpływ na przebieg imprezy.

W programie podany został w każdym wypadku czas lokalny. Rozkład jazdy oraz wysokość opłat konsularnych mogą ulec zmianie.

W pociągu dostępny jest wagon restauracyjny. W każdym wagonie są dostępne 1-2 toalety z umywalką oraz samowar z bezpłatną wrzącą wodą. Uwaga – w pociągach nie ma pryszniców.

TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Tybet z polskim pilotem
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub
Przeczytaj klauzulę informacyjną i dowiedz się, na jakich zasadach będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe. Klikając przycisk „Dokonaj wstępnej rezerwacji” potwierdzasz, że zapoznałeś się z tymi zasadami.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zapewnienie prywatności naszym użytkownikom to dla nas priorytet, dlatego dbamy o to, by Twoje dane były u nas bezpieczne. Chodzi o dane osobowe i dane zapisywane w plikach cookies i pochodnych technologiach, które zbieramy gdy dokonujesz rezerwacji imprezy turystycznej czy korzystasz z serwisów internetowych należących do Travelplanet.pl SA. Aby dowiedzieć się, na jakich zasadach będą przetwarzane Twoje dane, zapoznaj się z poniższą klauzulą informacyjną.

 • 01_Administrator ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH

  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych na etapie poszukiwania imprezy turystycznej jest Travelplanet.pl S.A. z siedzibą we Wrocławiu, kod pocztowy 50-418, ul. Traugutta 45. W związku z zawarciem i realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie organizator turystyki, z którym zawrzesz umowę. W związku z zawarciem i realizacją umowy ubezpieczenia podróżnego administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie Ubezpieczyciel, z którym zawrzesz umowę. Travelplanet.pl S.A. będzie wtedy podmiotem przetwarzającym podane przez Ciebie dane osobowe w imieniu organizatora turystyki oraz w imieniu Ubezpieczyciela. Niezależnie od powyższego Travelplanet.pl jest administratorem podanych przez Ciebie niezbędnych danych osobowych w celu promocji oferowanych usług w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

 • 02_OsobaOdpowiedzialna OSOBA ODPOWIEDZIALANA

  Osobą, która w naszej firmie opiekuje się danymi osobowymi jest Inspektor Ochrony Danych. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych możesz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo: daneosobowe@travelplanet.pl. Na Twoje pytania odpowie najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w ciągu 30 dni.

 • 03_CelPodstawa CEL I PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH

  Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać:
  a) w celu umożliwienia zawarcia, a następnie realizacji: umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki oraz umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem, a także w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu opieki około obsługowej i kontaktu w sprawach związanych z rezerwowaną za naszym pośrednictwem imprezą turystyczną – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwane dalej jako: „RODO”),
  b) w celu promocji oferowanych przez nas usług, jeśli wyrazisz chęć otrzymywania od nas informacji handlowych, a także w celu poznania Twoich preferencji, w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych. Dzięki temu będziemy mogli dopasować usługi i dostarczane Ci treści do Twoich oczekiwań. Wysoka jakość jest naszym priorytetem, dlatego po wykonaniu danej usługi możemy kierować do Ciebie krótkie ankiety lub prośby o wydanie opinii, abyś mógł poinformować nas, co jeszcze możemy zrobić lepiej. Zapewniamy, że ankiety i prośby o opinie będziemy wysyłać z taką częstotliwością i w taki sposób, aby nie naruszały one Twojego prawa do prywatności – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO,
  c) w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń zawartych za naszym pośrednictwem umów o udział w imprezie turystycznej oraz umowy ubezpieczenia podróżnego, a także innych umów zawartych z nami – art. 6 ust.1 lit. c RODO,
  d) w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, co może wiązać się z koniecznością przetwarzania danych osobowych w tym celu – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO.

 • 04_OdbiorcyDanych ODBIORCY DANYCH

  Dbanie o poufność Twoich danych jest dla nas priorytetem. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury technicznej, informatycznej czy w bieżących sprawach naszej działalności, dostęp do podanych przez Ciebie danych osobowych mogą̨ mieć następujący odbiorcy danych:
  a) Nasi upoważnieni pracownicy.
  b)Usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie Danych Osobowych na potrzeby realizacji świadczonych przez nas i dla nas usług. Są to w szczególności podmioty (oraz ich upoważnieni pracownicy) świadczące usługi IT i techniczne, usługi z zakresu badań, analiz i statystyk, podmioty organizujące akcje marketingowe. Podmioty te działają na nasze zlecenie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania powierzonych im usług.
  c) Podmioty uprawnione do otrzymania Danych Osobowych na podstawie przepisów prawa.
  d) Dostawcy usług zaopatrujący nas w rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz związane z zarządzeniem naszą firmą (w szczególności firmy kurierskie i pocztowe).
  e) Dostawcy usług prawnych i doradczych oraz wspierający nas w dochodzeniu należnych roszczeń oraz obrony naszych praw (w szczególności kancelarie prawne, podatkowe, firmy windykacyjne).
  f) Organizatorzy turystyki, firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje bankowe, z którymi mamy zawarte umowy agencyjne, umowy pośrednictwa w sprzedaży produktów i/lub świadczeniu usług,w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania łączących nas umów lub umów zawartych za naszym pośrednictwem.

 • 05_CzasPrzechowywania CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH

  Czas, przez jaki będziemy przechowywać Twoje dane, zależy od tego, w jakim celu je przetwarzamy:
  a) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. a i d (w celu zawarcia i realizacji umowy o imprezę turystyczną oraz obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane osobowe w zakresie niezbędnym dla dochodzenia roszczeń oraz obrony naszych praw. Czas przechowywania wynika z przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
  b) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. b (w celu promocji oferowanych przez nas usług i poznania Twoich preferencji) podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać tak długo, jak długo będziesz korzystał z naszych usług. W każdym momencie możesz w szybki i łatwy sposób – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.travelplanet.pl/daneosobowe lub linki „wypisz się” zawarte w wysyłanych do Ciebie wiadomościach (np. Newsletter lub Travel Alert) zgłosić nam, iż nie chcesz otrzymywać od nas takich treści. Wówczas zaprzestaniemy ich wysyłki zgodnie z Twoim żądaniem.
  c) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. c (dla celów podatkowych i rachunkowych), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane w zakresie i przez okres wymagany przepisami prawa – 5 lat licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą̨, a także po zakończeniu świadczenia usług w zakresie i przez czas niezbędny do rozliczenia umowy.
  Po upływie wyżej wymienionych okresów podane przez Ciebie dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.

 • 06_Zarzadzanie MOŻESZ ZARZĄDZAĆ SWOIMI DANYMI

  W dowolnym momencie masz prawo do żądania od nas: dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania na mocy usprawiedliwionego interesu administratora danych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) lub do celów statystycznych (art. 89 ust. 1 RODO) z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją, a także wobec przetwarzania do celów marketingu bezpośredniego oraz prawo do przenoszenia danych. Jako osoba składająca wniosek lub zadanie dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, możesz zostać poproszona przez nas o odpowiedź na kilka pytań związanych z Twoimi danymi osobowymi, które umożliwią nam weryfikację Twojej tożsamości.

 • 07_TwojwPrawa TWOJE PRAWA

  Masz prawo do wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), jeśli uważasz i potrafisz uzasadnić, że Twoje dane osobowe przetwarzamy niezgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • 08_Dobrowolnosc DOBROWOLNOŚC PODANIA DANYCH

  Nie obligujemy Cię do przekazania nam swoich danych osobowych. Przekazujesz je dobrowolnie, pamiętaj jednak, że jest to niezbędne, abyśmy mogli pośredniczyć w zawarciu przez Ciebie umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki czy umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem oraz, jeśli wyrazisz taką chęć, przesyłać Ci nasz: np. Newsletter lub inne świadczone przez nas usługi drogą elektroniczną, a także kontaktować się z Tobą telefonicznie.

 • 09_Profilowanie PROFILOWANIE I AUTOMATYZACJA

  Twoje dane będą przetwarzane przez nas w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, jednak decyzje wiążące nie będą zautomatyzowane. Nie będzie to również wywoływać wobec Ciebie żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Twoją sytuację. Oznacza to, że informacje, które otrzymasz od nas np. w Newsletterze lub treści, które pokazujemy Ci na naszej stronie i w wyświetlanych reklamach, mogą być powiązane z tym, w jaki sposób korzystałeś z serwisu www.travelplanet.pl (na przykład z wycieczkami, które obejrzałeś czy preferencjami, które wybrałeś w wyszukiwarce). Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować treść naszych usług świadczonych drogą elektroniczną do Twoich preferencji, potrzeb i zainteresowań. Więcej szczegółów na temat profilowania znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

 • 06_Zarzadzanie PRZEKAZANIE DANYCH DO PAŃSTW SPOZA EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

  Twoje dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do odbiorców danych w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej szczegółów dotyczących danych odbiorców poza Europejskim Obszarem Gospodarczym znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Niniejsza klauzula informacyjna obowiązuje od dnia 25.05.2018 CZYTAJ DALEJ UKRYJ

POPULARNE PODRÓŻE