Uwolniona po prawie półwieczu kompletnej samoizolacji w ramach ultrakomunistycznego reżimu pod wodzą szalonego dyktatora Envera Hodży. Albania, mimo że już w pełni otwarta, wciąż jest dla większości Europejczyków, jednym z ostatnich tajemniczych i nieodkrytych zakątków Europy.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Uwolniona po prawie półwieczu kompletnej samoizolacji w ramach ultrakomunistycznego reżimu pod wodzą szalonego dyktatora Envera Hodży.

Albania, mimo że już w pełni otwarta, wciąż jest dla większości Europejczyków, jednym z ostatnich tajemniczych i nieodkrytych zakątków Europy. Wśród tych którzy decydują się ją odwiedzić wywołuje niemałe zaskoczenie i często budzi chęć głębszego poznania. Fascynuje wyjątkowej urody krajobrazami – spektakularne pasma górskie,  imponujące doliny, dzika, nienaruszona przyroda, widokowo położone duże naturalne jeziora: Szkoderskie, Ochrydzkie i Prespa oraz wybrzeże, szczególnie jego południowa górzysta część położona nad lazurowymi wodami Morza Jońskiego, zwana Albańską Riwierą. Albania oferuje także dobrze zachowane wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytki wielowiekowej kultury, burzliwie doświadczonej przez historię, rozwijającej się na styku Wschodu i Zachodu, chrześcijaństwa i islamu, i przez to mocno zróżnicowanej. Szczególnie miłe zaskoczenie wywołują mieszkańcy tego kraju, dumni ze swej niezależności, przywiązani do tradycji, a jednocześnie bardzo gościnni, przyjaźni i otwarci. Co zresztą jest zawarte w etymologii Albańskiej nazwy kraju – Shqipëria – od słowa Shqipoj oznaczającego mówić otwarcie, krótko i jasno. Wszystko to fascynuje szczególnie w zderzeniu z faktem, że Albania jest jednym z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych gospodarczo krajów Europy, do czego przyczyniła się kilkudziesięcioletnia izolacja w skrajnie komunistycznym, wyniszczającym reżimie, a wcześniej trwająca ponad czterysta lat okupacja turecka, naznaczona ciągłymi, krwawymi walkami dążącymi do odzyskania niezależności. Skutki tej historii, mnogość wpływów kulturowych, oraz przemiany ostatnich kilkunastu lat spowodowały, że Albania pełna jest kontrastów.

Zapraszamy Państwa do poznania tego ciekawego kraju na rowerze. Przygotowana przez nas podróż przebiega w południowej części Albanii, umożliwiając poznanie imponujących pejzażów wokół Jeziora Ochrydzkiego, pasm górskich Ostrovica, Morave, czy leżących przy granicy z Grecją Gramoz i Nemercke; wpisanych na listę UNESCO zabytkowych miast Gjirokastra i ruin antycznego Butrinti, znajdującego się kilkanaście kilometrów od greckiej wyspy Korfu; a także całego południowego wybrzeża nad Morzem Jońskim – czyli Riwiery Albańskiej, z licznymi plażami, zatokami, miasteczkami i Parkiem Narodowym Llogarase na szczycie przełęczy wznoszącej się od morza po stromym skalistym zboczu na wysokość około 1020 metrów, gdzie można zobaczyć jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach widoki w całej Albanii. Na koniec odwiedzimy stolicę kraju – Tiranę.

Kod:ROWE

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1: Nad brzegami Jeziora Ochrydzkiego (~ 71 km)
Tushemisht – Ochrid – Tushemisht

Podróż rozpoczyna się nad Jeziorem Ochrydzkim. Otoczone z każdej strony górami, jest ono najstarszym jeziorem w Europie i jednym z najpiękniejszych. Jego wody są najgłębsze (do 287 m) ze wszystkich jezior na Bałkanach i słyną z krystalicznej czystości.
Jest tak między innymi dlatego, że nie wpływa do niego żadna rzeka, a zasilane jest podziemnymi źródłami. Jedno z nich – Drilon wybijaja nad brzegiem jeziora, tuż przy granicy z Macedonią, i tworzy początek jedynej wypływającej z jeziora rzeki Drin. Wokół licznych bijących źródeł i wodnych kanałów utworzono park, z dającymi schronienie przed słońcem drzewami, ozdobnymi krzewami, mostkami i mnóstwem łabędzi i kaczek. Obok znajduje się miejscowość Tushemist, w której nad brzegiem jeziora spędzimy dwa noclegi.
Miejscowość, jest znanym kurortem w Albanii, w XIX wieku upodobały ją sobie władze kraju – np. Król Zog I, a także Enver Hodża.
Okolice Jeziora Ochrydzkiego są ważnym miejscem dla rozwoju słowiańskiej literatury i kultury – tutaj powstała głagolica, a później cyrylica. Legendy głoszą też, że na brzegach jeziora zbudowano 365 świątyń, aby móc chwalić Boga codziennie w innej.
Do Albanii należy jedna trzecia Jeziora Ochrydzkiego – prawie całe wybrzeże zachodnie, pozostała część leży na terytorium Macedonii.
A ponieważ najsłynniejsze macedońskie miasteczko, historyczna Ochryda, leży na przeciwnym brzegu, tylko 30 km od granicy, postanowiliśmy pierwszy dzień podróży rowerowej przeznaczyć na wycieczkę do tego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasta. Tym bardziej, że wiodąca do niego droga, wijąca się wzdłuż brzegu, na zboczach wysokich do ponad 2000 m gór Galiczica, zachwyca widokami. A tuż po przekroczeniu granicy, na klifie nad jeziorem stoi średniowieczny klasztor św. Nauma z zabytkową prawosławną cerkwią.
Pierwszą cerkiew św. Naum, uczeń Cyryla i Metodego, zbudował tutaj w 905 roku, a w 910 został w niej pochowany. Jego grób znajduje się w cerkwi do dzisiaj i jest celem licznych pielgrzymek.
W Ochrydzie spędzimy trochę czasu, żeby zobaczyć najcenniejsze zabytki, jak położoną na skalistym cyplu cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo, starożytny teatr, a także odpocząć i popatrzeć na jezioro. Następnie powrócimy do Albanii tą samą drogą, oglądając widoki z zupełnie innej odwrotnej perspektywy.
Wieczorem, w jednej z przybrzeżnych knajpek skosztujemy słynnej ze swej smakowitości, występującej tylko w jeziorze Ochrydzkim, podobnej do pstrąga ryby koran.

 

Dzień 2: Tushemist – Voskopoje (~ 71 km)
Tushemist – Gurras – Podgorie – Korce – Voskopoje

Oddalimy się od Jeziora Ochrydzkiego, pedałując początkowo równinnymi terenami wzdłuż kanałów i pól uprawnych. Niebawem droga zacznie piąć się po łagodnych, trawiastych wzgórzach. Gdzieniegdzie porośniętych sadami jabłoni, a czasem winoroślą. Wina z tej okolicy uchodzą za najlepsze w Albanii. W oddali widać będzie zwartą bryłę, wysokiego masywu Galicica i Thate.
Po około 15 km wjedziemy w rozległą, położoną na wysokości 900 metrów kotlinę śródgórską, na której przeciwległym końcu leży Korcza – jedno z ważniejszych miast w Albanii. Jadąc do Korczy spokojnymi drogami prowadzącymi rozlewiskiem rzeki Devolit, przez urodzajne tereny rolnicze, zobaczymy albańskie wsie. Po lewej stronie wciąż towarzyszył nam będzie olbrzymi masyw gór Thate.
Zwiedzimy Korczę – dziś duży i ważny ośrodek edukacji i kultury Albanii. Faktycznie miasto zaczęło się rozwijać dopiero pod koniec XVIII wieku, kiedy to zniszczone zostało pobliskie Voskopoje – cel naszej dzisiejszej podróży.
Droga do Voskopoje wspina się przez malownicze pasma górskie na wysokość ponad 1 100 m n.p.m. Voskopoje, dziś zapomniana górska wioska, licząca około 700 mieszkańców, była od średniowiecza do końca XVIII wieku, jedną z ważniejszych metropolii w skali całych Bałkanów.
Miasto, nazywane wtedy Moschopolis,  założyli w XIV wieku Arumunowie i rozwinęli jako ważny ośrodek handlowy. Był to największy arumuński ośrodek w historii tego ludu i do dziś uważany przez nich za raj utracony. Szczyt prosperity przypada na okres około 1750 roku, kiedy to – jak podają niepotwierdzone źródła – miasto liczyło 30 tysięcy mieszkańców. Było tu 26 świątyń z wybitnie cennymi malowidłami. Voskopoje było wówczas słynnym na całe Bałkany ośrodkiem ikonoposarstwa. Miało bibliotekę, liczne szkoły, w tym jedną wyższą, szpital, drukarnię – jedyną poza Istambułem na całych Bałkanach.
Pod koniec XVIII wieku miasto zostało trzykrotnie ciężko zniszczone, reszty zniszczeń dopełniły wojny i czas reżimu komunistycznego.
Zachowało się jednak, częściowo w znacznej ruinie, siedem prawosławnych świątyń, niektóre z cennymi freskami, jak cerkiew św. Mikołaja, cerkiew św. Atanazego, cerkiew św. Archaniołów Michała i Gabriela, czy klasztor św. Jana Chrzciciela.
Zwiedzanie ich mocno pobudza wyobraźnie, podobnie jak spacer uliczkami pośród starej kamiennej zabudowy. Widokowo otoczona rozległymi panoramami górskimi Voskopoja, dziś niewielka wioska, ma w sobie czar dawnej świetności i jest jednym z najładniejszych miejsc w Albanii. Zatrzymamy się tu na nocleg.
Chętni będą mogli udać się jeszcze do położonej kilka kilometrów od Voskopoje, równie zapomnianej, lecz pięknej kamiennej górskiej wioski – Shipska, z cerkwią św. Jerzego, która w 2010 roku dostała europejską  nagrodę za najlepiej wykonaną rekonstrukcję.


Dzień 3: Voskopoje – Germenj (~ 88 km)

Voskopoje – Erseke – Germenj

Dzisiejsza trasa jest jednym z trudniejszych górskich odcinków. Po kilkukilometrowym spektakularnym zjeździe, rozpocznie się wspinanie na kolejny płaskowyż. Będziemy jechać  na południe, mając z prawej strony dolinę rzeki Osumit a z lewej potężne pasma gór Gramoz. Ich najwyższy szczyt Cukapecit ma 2 523 m n.p.m. Góry Grazmoz są górami granicznymi, a ich szczytami przebiega granica z Grecją.
Podnóża gór Gramoz zamieszkuje w większości ludność arumuńska. Głównym jej zajęciem jest pasterstwo – hodowla owiec, kóz i bydła. Region słynie też z produkcji jabłek i pszczelarstwa.
Większa część trasy biegnie przez bezludne pasma górskie niemal całkowicie odsłonięte,  pokryte  łąkami i pastwiskami.
W końcu dojedziemy do głównego miasteczka regionu – Erseke – jednego z najwyżej położonych miast w Albanii (1030 m n.p.m.). Erseke to senne miasteczko, o szarej zaniedbanej postkomunistycznej architekturze. Jakby kompletnie nie pasowało do otaczającego go krajobrazu.
Dalsza część trasy prowadzi w dół, jednak trzeba będzie pokonać jeszcze kilka podjazdów. Góry są tutaj już częściowo zalesione.
Podziwiając dziewicze górskie krajobrazy, dojedziemy do – położonej w okolicach Lasu Germenj, słynącego z  czarnych sosen – farmy, w której zatrzymamy się na nocleg.
Z dala od wszelkiej cywilizacji, w otoczeniu malowniczej przyrody, słuchając śpiewu ptaków i odgłosów dzikich zwierząt, będziemy mieć okazję skosztować smacznych tradycyjnych albańskich specjałów, przygotowywanych wyłącznie z składników wyhodowanych na farmie.


Dzień 4: Germenj - Gjirokastra (~ 70km + transfer)

Germenj – Permet- Gjirokastra

Dziś będziemy jechać dalej na południe. Oprócz początkowych 6 km, całość trasy prowadzi lekko w dół, będą jednak do pokonania liczne mniejsze podjazdy.
Początkowo nadal wśród dziewiczych, bezludnych górskich krajobrazów pasma Gramoz, do rozlokowanej wysoko na wierzchołkach wzgórz miejscowości Leskovik. Stąd zaczyna się kilkunastokilometrowy zjazd krętą drogą, biegnąca jakby tarasem przyklejonym do skalistego wzgórza. Z drugiej strony rozległe widoki na górską dolinę.
W końcu zjedziemy do słynnej doliny rzeki Vjose. Przejedziemy kilkadziesiąt kilometrów, jej górną częścią, podziwiając wokół widoki wysokich szczytów górskich Nemerçke-Dhembel-Trebeshine.
Po drodze odbijemy w bok, w dolinę potoku Lengarice aby zażyć kąpieli w słynnych naturalnych termalnych basenach Bënja. Sześć wybijających ciepłych źródeł tworzy tu różnej wielkości naturalne baseny, a kąpiel w nich oprócz walorów przyjemnościowych, ma też różnorakie działania lecznicze. W pobliżu tego naturalnego kompleksu znajduje się średniowieczny, kamienny turecki most Katiu, zachowany w bardzo dobrym stanie.
Po reklaksującej kąpieli zaplanowaliśmy półtoragodzinny transfer do Gjirokastra – jednego z dwóch albańskich miast-muzeów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Po drodze zobaczymy jeszcze widowiskowe krajobrazy wąwozu Kelcyre, którym przejedziemy, aby dostać się do kolejnej doliny, tym razem doliny rzeki Drino, w której położona jest Gjirokastra.
W Gjirokastrze zatrzymamy się w zabytkowej części starówki, w hotelu urządzonym zgodnie z tradycyjnym staro-albańskim stylem.


Dzień 5: Gjirokastra - Sarande (~ 63 km)

Gjirokastra – Sarande

Celem dzisiejszego dnia jest dotarcie nad Morze Jońskie do miejscowości Sarande.
Początkowo trasa prowadzi w otoczeniu gór, ale zupełnie łagodnie, doliną rzeki Drino. Po dwudziestu kilometrach zaczyna się kilkukilometrowy podjazd na przełęcz Oafe Muzines (570 m n.p.m.). Droga wspina się serpentynami po zboczach gór Gjere, dostarczając wspaniałych widoków na dolinę Drino i górskie szczyty. Wokół kolorowe łąki i pastwiska z widocznymi w oddali szałasami i trzodami owiec i kóz.
Za przełęczą rozpoczyna się zjazd początkowo górską częścią doliny rzeki Bistrice. Krajobraz jest bardziej zagospodarowany, na wzgórzach pojawiają się zabudowania i bujna roślinność – drzewa oliwkowe, orzechowe, sady owocowe, cyprysy, pinie, kolorowe kwiaty.
Po drodze zobaczymy słynne „niebieskie oko” „Syri i kalter” – źródło rzeki Bistrice, które wybijając z dużej głębokości (do tej pory udało się nurkom zejść maksymalnie do 50 metrów) z potężną siłą tworzy na powierzchni „oko” w niezwykłym błękitnym kolorze z krystalicznie czysta wodą. To cudo natury było w czasach komunistycznych, uznawane za prywatną własność Envera Hodży i zapraszał on tutaj tylko najważniejszych gości.
Dalej, aż po wybrzeże rozciąga się rozległy, lekko pofalowany płaskowyż. Po drodze zobaczymy jedną z najstarszych w Albanii cerkiew z połowy XI wieku. Jest to dobrze zachowana, o ciekawej archaicznej architekturze, cerkiew św. Mikołaja w okolicach wioski Mesopotam.
Jeszcze tylko pokonanie niewielkiego wzniesienia nadmorskiego pasma górskiego i zobaczymy błękit Morza Jońskiego.
Zatrzymamy się nad samym morzem, na obrzeżach, największego kurortu Albańskiej Riviery – miasteczka Sarande.
Sarande to wibrujące nadmorskie miasto, o korzeniach sięgających czasów starożytnych, obecnie przyciągające jednak głównie plażowiczów. Położone w najbardziej południowej części Riwiery Albańskiej tuż przy granicy z Grecją. Kilka razy w ciągu dnia odpływają stąd promy na grecką wyspę Korfu, oddaloną zaledwie o kilkanaście kilometrów.


Dzień 6: Saranda – Butrint – Saranda (~ 35 km)

Saranda – Butrint – Saranda

Rano wyruszymy do antycznego miasta Butrint – wpisanego na listę UNESCO. To dobrze zachowane ruiny starożtnego miasta, największe poza Grecją i Włochami. Popołudnie zaś poświęcimy na odpoczynek, np. na jednej z plaż w okolicy Sanrandy, w wiosce Ksamil, położonej na półwyspie oddzielającym lagunę Butrint od morza. Są tam ładne białe, piaszczyste plaże, z lazurową wodą i małe cztery skaliste wysepki, porośnięte bujnymi gajami śródziemnomorskimi, na które można dopłynąć o własnych siłach. Wokół świetne górskie widoki, także na odległą zaledwie o 3 km wyspę Korfu.
Butrint znajduje się 17 kilometrów od Sarandy, na końcu wąskiego półwyspu. Półwysep pokrywają wzgórza, i droga dojazdowa wije się między nimi nieustannie w górę i w dół. Podjazdy są krótkie i niezbyt ostre, jednak liczne. Widoki za to rozległe i imponujące, głównie na słone jezioro Butrint, na którym rozłożone są liczne platformy do hodowli małż, a z drugiej strony na błękitne wody Morza Jońskiego i wyspę Korfu.


Dzień 7: Saranda – Dhermi (~ 75 km)

Saranda – Dhermi

Cały dzisiejszy dzień to podróż wzdłuż Albańskiej Riwiery, czyli wybrzeża Morza Jońskiego. Kręta droga z licznymi podjazdami i zjazdami poprowadzona jest na zboczach nadmorskiego pasma górskiego, i obfituje w fenomenalne widoki gór, wciśniętych między skały zatoczek z białymi plażami, a przede wszystkich turkusu morza.  Przejedziemy przez wiele mniejszych i większych wiosek i miasteczek, znanych albańskich kurortów, jak Lukove, Borsch, Qeparo, Himare. Krajobrazy, jakie tworzy tutaj natura, kontrastują z pozostałościami czasów komunistycznych, zaniedbanymi lub opuszczonymi budynkami, czy licznymi bunkrami, które nadal „strzegą” nawet na plażach – choć zyskały nowe funkcje, np. sezonowych barów.
Nad zatoką Porto Palermo obejrzymy powstałą w średniowieczu, a rozbudowaną przez Ali Paszę w XVIII wieku twierdzę, a także bazę okrętów podwodnych.
Ostanie 20 km za miejscowością Himare rozpoczyna się od bardzo wymagającego podjazdu, z którym na rowerze zmierzą się tylko chętni. Wysiłek wynagradzają wspaniałe widoki. Pozostali pokonają ten ostatni odcinek busem.
Po całym dniu wymagającej i pełnej wizualnych wrażeń trasy, dojedziemy do przyklejonej między skałami wioski Dhermi. Poniżej niej znajduje się pasmo rozległych plaż, gdzie zatrzymamy się na ostatni w Albanii nocleg.


Dzień 8: Tirana

Dhermi – przełęcz Llogarase – Tirana

Ostatni dzień pobytu w Albanii przeznaczymy na odwiedzenie stolicy kraju – Tirany. Najpierw czeka nas około czterogodzinny transfer busem.
Po drodze przejedziemy przez przełęcz Llogarase (1 027 m n.p.m). Podjazd zatykającymi dech w piersiach serpentynami oblepiającymi spadające prosto do morza gołe, trawiasto skaliste zbocze zapewnia wrażenia i widoki, które na długo zostają w pamięci.
Do Tirany przybędziemy około południa. Wibrująca, kolorowa, gwarna, głośna, chaotyczna. Przejazd przez centrum Tirany bardziej przypomina klimat bliskowschodni niż europejski. Zasady ruchu wprawdzie istnieją, ale raczej nie po to by ich przestrzegać.
Wspólnie udamy się na spacer aby zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca miasta, jak  stary bazar, meczet, wieżę zegarową, czy willę Envera Hodży.
Po południu wyruszymy w podróż powrotną do Polski.  Po drodze zatrzymamy się na nocleg w Medugorje.

DOKUMENTY
WARUNKI

WARUNKI

Kategoria noclegów: Ekonomiczna & Komfort

Noclegi w hotelach i pensjonatach o kategorii: komfort lub ekonomicznej. Jeden nocleg w drewnianych domkach na górskiej farmie.

Cena obejmuje:

 • 9 noclegów – 8 w Albanii (pokoje 2-osobowe, czasami 3-osobowe) oraz 1 w drodze powrotnej w Medugorje
 • 8 śniadań
 • Butelkę wody mineralnej na każdy dzień trasy rowerowej
 • Transport busem do miejsca rozpoczęcia i zakończenia podróży – wyjazd z Warszawy lub Katowic
 • Zwiedzanie Tirany z lokalnym przewodnikiem
 • Wszystkie transfery w Albanii
 • Transport roweru
 • Transport bagaży z hotelu do hotelu na całej trasie podróży
 • Opiekę i wsparcie pilota i organizatorów na całej trasie podróży
 • Mapki i opisy dziennych tras
 • Samochód wsparcia na całej trasie podróży
 • Podstawowy serwis rowerowy
 • Ubezpieczenie turystyczne – KL 20 000 EUR  i NW 15 000 PLN (nie obejmuje następstw chorób przewlekłych – CP).

*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG).

Informacje dodatkowe:

 • Wyjazd z Warszawy (9:00) i Katowic (14:00) w dniu 27.04.2018 w godzinach południowych
 • Powrót do Katowic w nocy 07/08.05.2018, powrót do Warszawy nad ranem w dniu 08.05.2017.

Istnieje możliwość dojazdu własnego – samolotem. Cena 2 590 PLN + koszt biletu lotniczego.

Cena obejmuje:

 • 9 noclegów (pokoje 2-osobowe, czasami 3-osobowe) – 8 na trasie + nocleg w Tiranie w dniu 6.05.2018
 • 9 śniadań
 • buletkę wody mineralnej na każdy dzień trasy rowerowej
 • Transfer z lotniska w Tiranie do miejsca rozpoczęcia podróży (Pogradec) w dniu 28.04.2017 oraz transfer do Tirany w dniu 06.05.2018.
 • Zwiedzanie Tirany z lokalnym przewodnikiem
 • Wszystkie transfery w Albanii
 • Transport roweru
 • Transport bagaży z hotelu do hotelu na całej trasie podróży
 • Opiekę i wsparcie pilota i organizatorów na całej trasie podróży
 • Mapki i opisy dziennych tras rowerowych
 • Samochód wsparcia na całej trasie podróży
 • Podstawowy serwis rowerowy
 • Ubezpieczenie turystyczne – KL 20 000 EUR  i NW 15 000 PLN (nie obejmuje następstw chorób przewlekłych – CP).

*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG).

Informacje dodatkowe:

 • Wyjazd w sobotę 21 września 2019 z Warszawy ok. godz. 03:00 nad ranem, z Katowic ok. godz. 08:00
 • Powrót do Katowic w nocy 1/2.10.2019, powrót do Warszawy nad ranem w dniu 2.10.2019.
PRZED WYJAZDEM

PRZED WYJAZDEM

Informacje o trasie
W Albanii góry zajmują 75% powierzchni kraju. Trasa naszej podróży także prowadzi w regionie górzystym i w związku z tym wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego. Występują zarówno długie podjazdy, jak i liczne krótkie, czasami intensywne. Niekiedy szlak prowadzi bardziej łagodnym terenem wzdłuż dolin. Na niektórych odcinkach drogi są kręte i prowadzą zboczami pasm górskich. Czasami, szczególnie podczas krętych zjazdów, trzeba będzie zachować wzmożoną ostrożność. Większa część trasy przebiega drogami asfaltowymi, ich jakość jest różna, od gładkich, nowo położonych odcinków po mocno wyboiste. Technicznie trasa nie sprawia trudności.

Całkowita długość trasy: ok. 470 km
Całkowite przewyższenie: ok. 6 600 m
Czas trwania podróży: 12 dni
Liczba dni na rowerze: 7 + 1 dzień na zwiedzanie Tirany
Kondycja fizyczna: 4/5
Umiejętności techniczne: 2/4
Typ roweru: górski, trekking, cross
Nawierzchnia: w większości drogi asfaltowe, drogi szutrowe ok. 20%

TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
„Uwolniona…” Albania
Termin podróży
Termin podróży
Cena: od 2690 PLN
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub
Przeczytaj klauzulę informacyjną i dowiedz się, na jakich zasadach będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe. Klikając przycisk „Dokonaj wstępnej rezerwacji” potwierdzasz, że zapoznałeś się z tymi zasadami.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zapewnienie prywatności naszym użytkownikom to dla nas priorytet, dlatego dbamy o to, by Twoje dane były u nas bezpieczne. Chodzi o dane osobowe i dane zapisywane w plikach cookies i pochodnych technologiach, które zbieramy gdy dokonujesz rezerwacji imprezy turystycznej czy korzystasz z serwisów internetowych należących do Travelplanet.pl SA. Aby dowiedzieć się, na jakich zasadach będą przetwarzane Twoje dane, zapoznaj się z poniższą klauzulą informacyjną.

 • 01_Administrator ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH

  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych na etapie poszukiwania imprezy turystycznej jest Travelplanet.pl S.A. z siedzibą we Wrocławiu, kod pocztowy 53-238, ul. Ostrowskiego 9. W związku z zawarciem i realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie organizator turystyki, z którym zawrzesz umowę. W związku z zawarciem i realizacją umowy ubezpieczenia podróżnego administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie Ubezpieczyciel, z którym zawrzesz umowę. Travelplanet.pl S.A. będzie wtedy podmiotem przetwarzającym podane przez Ciebie dane osobowe w imieniu organizatora turystyki oraz w imieniu Ubezpieczyciela. Niezależnie od powyższego Travelplanet.pl jest administratorem podanych przez Ciebie niezbędnych danych osobowych w celu promocji oferowanych usług w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

 • 02_OsobaOdpowiedzialna OSOBA ODPOWIEDZIALANA

  Osobą, która w naszej firmie opiekuje się danymi osobowymi jest Inspektor Ochrony Danych. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych możesz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo: daneosobowe@travelplanet.pl. Na Twoje pytania odpowie najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w ciągu 30 dni.

 • 03_CelPodstawa CEL I PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH

  Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać:
  a) w celu umożliwienia zawarcia, a następnie realizacji: umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki oraz umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem, a także w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu opieki około obsługowej i kontaktu w sprawach związanych z rezerwowaną za naszym pośrednictwem imprezą turystyczną – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwane dalej jako: „RODO”),
  b) w celu promocji oferowanych przez nas usług, jeśli wyrazisz chęć otrzymywania od nas informacji handlowych, a także w celu poznania Twoich preferencji, w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych. Dzięki temu będziemy mogli dopasować usługi i dostarczane Ci treści do Twoich oczekiwań. Wysoka jakość jest naszym priorytetem, dlatego po wykonaniu danej usługi możemy kierować do Ciebie krótkie ankiety lub prośby o wydanie opinii, abyś mógł poinformować nas, co jeszcze możemy zrobić lepiej. Zapewniamy, że ankiety i prośby o opinie będziemy wysyłać z taką częstotliwością i w taki sposób, aby nie naruszały one Twojego prawa do prywatności – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO,
  c) w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń zawartych za naszym pośrednictwem umów o udział w imprezie turystycznej oraz umowy ubezpieczenia podróżnego, a także innych umów zawartych z nami – art. 6 ust.1 lit. c RODO,
  d) w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, co może wiązać się z koniecznością przetwarzania danych osobowych w tym celu – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO.

 • 04_OdbiorcyDanych ODBIORCY DANYCH

  Dbanie o poufność Twoich danych jest dla nas priorytetem. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury technicznej, informatycznej czy w bieżących sprawach naszej działalności, dostęp do podanych przez Ciebie danych osobowych mogą̨ mieć następujący odbiorcy danych:
  a) Nasi upoważnieni pracownicy.
  b)Usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie Danych Osobowych na potrzeby realizacji świadczonych przez nas i dla nas usług. Są to w szczególności podmioty (oraz ich upoważnieni pracownicy) świadczące usługi IT i techniczne, usługi z zakresu badań, analiz i statystyk, podmioty organizujące akcje marketingowe. Podmioty te działają na nasze zlecenie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania powierzonych im usług.
  c) Podmioty uprawnione do otrzymania Danych Osobowych na podstawie przepisów prawa.
  d) Dostawcy usług zaopatrujący nas w rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz związane z zarządzeniem naszą firmą (w szczególności firmy kurierskie i pocztowe).
  e) Dostawcy usług prawnych i doradczych oraz wspierający nas w dochodzeniu należnych roszczeń oraz obrony naszych praw (w szczególności kancelarie prawne, podatkowe, firmy windykacyjne).
  f) Organizatorzy turystyki, firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje bankowe, z którymi mamy zawarte umowy agencyjne, umowy pośrednictwa w sprzedaży produktów i/lub świadczeniu usług,w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania łączących nas umów lub umów zawartych za naszym pośrednictwem.

 • 05_CzasPrzechowywania CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH

  Czas, przez jaki będziemy przechowywać Twoje dane, zależy od tego, w jakim celu je przetwarzamy:
  a) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. a i d (w celu zawarcia i realizacji umowy o imprezę turystyczną oraz obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane osobowe w zakresie niezbędnym dla dochodzenia roszczeń oraz obrony naszych praw. Czas przechowywania wynika z przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
  b) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. b (w celu promocji oferowanych przez nas usług i poznania Twoich preferencji) podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać tak długo, jak długo będziesz korzystał z naszych usług. W każdym momencie możesz w szybki i łatwy sposób – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.travelplanet.pl/daneosobowe lub linki „wypisz się” zawarte w wysyłanych do Ciebie wiadomościach (np. Newsletter lub Travel Alert) zgłosić nam, iż nie chcesz otrzymywać od nas takich treści. Wówczas zaprzestaniemy ich wysyłki zgodnie z Twoim żądaniem.
  c) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. c (dla celów podatkowych i rachunkowych), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane w zakresie i przez okres wymagany przepisami prawa – 5 lat licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą̨, a także po zakończeniu świadczenia usług w zakresie i przez czas niezbędny do rozliczenia umowy.
  Po upływie wyżej wymienionych okresów podane przez Ciebie dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.

 • 06_Zarzadzanie MOŻESZ ZARZĄDZAĆ SWOIMI DANYMI

  W dowolnym momencie masz prawo do żądania od nas: dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania na mocy usprawiedliwionego interesu administratora danych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) lub do celów statystycznych (art. 89 ust. 1 RODO) z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją, a także wobec przetwarzania do celów marketingu bezpośredniego oraz prawo do przenoszenia danych. Jako osoba składająca wniosek lub zadanie dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, możesz zostać poproszona przez nas o odpowiedź na kilka pytań związanych z Twoimi danymi osobowymi, które umożliwią nam weryfikację Twojej tożsamości.

 • 07_TwojwPrawa TWOJE PRAWA

  Masz prawo do wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), jeśli uważasz i potrafisz uzasadnić, że Twoje dane osobowe przetwarzamy niezgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • 08_Dobrowolnosc DOBROWOLNOŚC PODANIA DANYCH

  Nie obligujemy Cię do przekazania nam swoich danych osobowych. Przekazujesz je dobrowolnie, pamiętaj jednak, że jest to niezbędne, abyśmy mogli pośredniczyć w zawarciu przez Ciebie umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki czy umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem oraz, jeśli wyrazisz taką chęć, przesyłać Ci nasz: np. Newsletter lub inne świadczone przez nas usługi drogą elektroniczną, a także kontaktować się z Tobą telefonicznie.

 • 09_Profilowanie PROFILOWANIE I AUTOMATYZACJA

  Twoje dane będą przetwarzane przez nas w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, jednak decyzje wiążące nie będą zautomatyzowane. Nie będzie to również wywoływać wobec Ciebie żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Twoją sytuację. Oznacza to, że informacje, które otrzymasz od nas np. w Newsletterze lub treści, które pokazujemy Ci na naszej stronie i w wyświetlanych reklamach, mogą być powiązane z tym, w jaki sposób korzystałeś z serwisu www.travelplanet.pl (na przykład z wycieczkami, które obejrzałeś czy preferencjami, które wybrałeś w wyszukiwarce). Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować treść naszych usług świadczonych drogą elektroniczną do Twoich preferencji, potrzeb i zainteresowań. Więcej szczegółów na temat profilowania znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

 • 06_Zarzadzanie PRZEKAZANIE DANYCH DO PAŃSTW SPOZA EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

  Twoje dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do odbiorców danych w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej szczegółów dotyczących danych odbiorców poza Europejskim Obszarem Gospodarczym znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Niniejsza klauzula informacyjna obowiązuje od dnia 25.05.2018 CZYTAJ DALEJ UKRYJ

POPULARNE PODRÓŻE