mapMarker
Włochy
calendar
9 dni, grupa: 25-46 osób
Zwiedzanie
Zwiedzanie
Umbria – kraina w samym środku Włoch, gdzie zielenią się lasy i winnice. Kraina ulotnych cieni, jak pisał Paweł Muratow. Ojczyzna świętych, przede wszystkim świętego Franciszka. Jego duch nieraz towarzyszy odwiedzającym Umbrię. Poznając ten region, warto podążać śladem "biedaczyny z Asyżu": wędrować od miasteczka do miasteczka, zachwycać się przyrodą. Będziemy więc dużo spacerować, doświadczać spokoju kamiennych miasteczek, wtapiających się w łagodny krajobraz. Bo Umbria to przede wszystkim kraina harmonii, którą i my postaramy się tu odnaleźć. Nie będziemy przy tym stronić od rozkoszy podniebienia. Spróbujemy lokalnej oliwy, nie odmówimy sobie miejscowego wina. W końcu degustacje wina należy, jak twierdził Zbigniew Herbert, traktować jako akt poznawczy.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Umbria – kraina w samym środku Włoch, gdzie zielenią się lasy i winnice. Kraina ulotnych cieni, jak pisał Paweł Muratow. Ojczyzna świętych, przede wszystkim świętego Franciszka. Jego duch nieraz towarzyszy odwiedzającym Umbrię. Poznając ten region, warto podążać śladem "biedaczyny z Asyżu": wędrować od miasteczka do miasteczka, zachwycać się przyrodą. Będziemy więc dużo spacerować, doświadczać spokoju kamiennych miasteczek, wtapiających się w łagodny krajobraz. Bo Umbria to przede wszystkim kraina harmonii, którą i my postaramy się tu odnaleźć. Nie będziemy przy tym stronić od rozkoszy podniebienia. Spróbujemy lokalnej oliwy, nie odmówimy sobie miejscowego wina. W końcu degustacje wina należy, jak twierdził Zbigniew Herbert, traktować jako akt poznawczy.

Atuty oferty:

 • Ojczyzna świętych i pustelników
 • Majestatyczne wodospady Marmore
 • Ukwiecone łąki w Górach Sybillińskich
 • Katedra w Orvieto (UNESCO) i Bazylika w Asyżu (UNESCO)
 • Dużo spacerów wśród wzgórz i dolin, winnic i gajów oliwnych
 • Degustacje miejscowych specjałów, wizyta u jednego z najsłynniejszych wytwórców oliwy
 • Niespieszne zwiedzanie pełnych uroku zabytkowych miasteczek

 

Kod:HOR

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Włoch
Wyjazd z Krakowa o godzinie 20:00 (okolice dworca PKP i PKS). Nocny przejazd do Włoch. Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach lub Bielsku-Białej.

Dzień 2 Zwiedzanie Gubbio i przejazd do hotelu
Nasz pierwszy przystanek będzie miał miejsce w Gubbio - mieście ze wspaniałym głównym placem, który jest jednocześnie tarasem widokowym. Tu po raz pierwszy natkniemy sie na ślady świętego Franciszka. Gdy święty przybył do miasta, w okolicy grasował krwiożerczy wilk. Franciszek postanowił stanąć oko w oko z groźną bestią. Spotkawszy „brata wilka”, rozkazał mu, by nigdy więcej nic złego ludziom nie robił. Wilk usłuchał go, a w zamian mieszkańcy Gubbio zaczęli go dokarmiać. Gdy zmartwienie z wilkiem mieli już z głowy, mogli skupić się na upiększaniu swojego miasta, a efekty możemy podziwiać do dziś. Gubbio to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Italii.
Po wizycie w Gubbio udamy się na nocleg do naszej bazy w okolicy Asyżu.

Dzień 3 Asyż Franciszka, spacer wśród oliwek i Trevi
Rano udamy się do rodzinnego miasta świętego Franciszka. Poznamy historię jego życia, podziwiając słynne freski Giotta. Spacerując po mieście spotkamy rodziców Franciszka oraz świętą Klarę. Następnie powędrujemy do znajdującej się na zboczach Monte Subasio pustelni Eremo delle Carceri. Nagrodą za wspinaczkę będzie prawdziwie franciszkańska atmosfera tego ukrytego pośród lasu zakątka. Następnie pojedziemy w kierunku miasteczka Trevi. Jego pastelowe domy spływają po stromym wzgórzu, a okolice płyną oliwą – ta część Umbrii słynie z jej produkcji. Nasza trasa piesza poprowadzi do Trevi właśnie pośród oliwnych gajów.

Dzień 4 Spello w kwiatach, oliwa i wino
Początek dnia pod znakiem oliwy. Weźmiemy udział w profesjonalnej degustacji, a specjaliści od oliwy odkryją przed nami tajniki i obalą pewne mity dotyczące "zielonego złota".
Kolejnym etapem naszej wędrówki będzie Spello - klasyczne umbryjskie miasteczko. Jego uliczki pną się po wzgórzu, domy zbudowano z kamienia, a dachy pokryto tradycyjną dachówką. Jest tu malowniczo i sielsko, czuje się wieki historii, ale co jest w Spello wyjątkowego? Otóż mieszkańcy przyjęli za punkt honoru udekorowanie każdego metra kwadratowego swojego miasta kwiatami. Niemal każdy zaułek przyozdobiony jest roślinnością. Przed wieczorem zatrzymamy się w jednej z umbryjskich winnic, gdzie przy kieliszku Torgiano bądź Assisi DOC podzielimy się wrażeniami z kończącego się dnia.

Dzień 5 Wodospady Marmore, urocze Todi, katedra w Orvieto
Dzień zaczniemy od wypadu do wodospadów Marmore. Spadająca z wysokości 165 metrów kaskada została stworzona przez człowieka (a dokładniej starożytnych Rzymian) i jest najwyższym tego typu wodospadem w Europie. Będziemy podziwiać ją z tarasów widokowych i prowadzących wokół ścieżek oraz dowiemy się, jaki związek mają wodospady z patronem zakochanych, świętym Walentym. Todi, nasz kolejny cel, to według naukowców z pewnego amerykańskiego uniwersytetu miasto o najlepszej jakości życia. Są tu wąskie uliczki, widoki z tarasów, główny plac z ratuszem i katedrą, czyli wszystko, co we włoskim miasteczku być powinno. Todi może się także pochwalić jedną z najwspanialszych świątyń włoskiego renesansu, Santa Maria della Consolazione, stawianą za wzór doskonałych proporcji. Na koniec dnia odwiedzimy Orvieto, w którego centrum stoi (lub „rozdziera przestrzeń i przyprawia o zawrót głowy”, jak pisał Herbert) wspaniała katedra. Po uniesieniach architektonicznych można zejść do wnętrza ziemi: zobaczyć widowiskową studnię św. Patryka albo podziemne, wykute w skale miasto. Lub po prostu przysiąść w kawiarni i delektować się miejscowym winem Orvieto Classico.

Dzień 6 Ojczyzna św. Benedykta i wędrówka przez ukwiecony płaskowyż
Przejedziemy w bardziej górzyste rejony. Odwiedzimy Nursję - rodzinne miasto świętego Benedykta, słynące też ze znakomitych wędlin. Potem przejedziemy wyżej, na płaskowyż Castelluccio. Późną wiosną pokrywa się on dywanem kwiatów. Maki, fiołki, narcyzy i wiele innych gatunków wybuchają kolorami tworząc stale zmieniające się barwne kompozycje. Dołącza do nich jeden z podstawowych składników używanych w tutejszej kuchni – kwitnąca na żółto soczewica. Będziemy wędrować ścieżkami płaskowyżu, sycąc oczy tym naturalnym spektaklem.

Dzień 7 Spacer z Bevagnii do Montefalco z winem w tle
Tego dnia oddamy się dolce vita, spacerom i degustacjom oraz odwiedzimy dwa pełne uroku miasteczka. Po wizycie w Bevagnii wyruszymy pieszo w kierunku Montefalco. Nadwątlone siły odbudujemy w czasie degustacji wina. Okolice są bowiem ojczyzną znakomitego Sagrantino oraz wytwarzanego z podsuszonych winogron, słodkiego Sagrantino Passito. Oba wina otrzymuje się ze szczepu o tej samej nazwie, rosnącego tylko w Umbrii. W Montefalco znajdziemy czas na eksplorowanie zaułków i podziwianie widoków (nie na darmo miasteczko nazywane jest Balkonem Umbrii).

Dzień 8 Wizyta w Perugii
Na koniec pobytu w Umbrii odwiedzimy Perugię - stolicę regionu. Perugia to nie tylko zabytki architektury i wspaniałe kolekcje malarstwa. To także energia miasta zamieszkanego w dużym stopniu przez studentów, Corso Vanucci - główny deptak, na którym toczy się miejskie życie, klimatyczne zaułki oraz doskonała kuchnia w lokalnych restauracjach. Późnym popołudniem wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 9 Powrót do Polski
Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych.

 

GALERIA
WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach 3***
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

 

 

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 5 kolacji - dopłata 200 PLN)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, degustacje, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki) - ok. 60 EUR

Liczba uczestników: 25 - 46 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Umbria – zielone serce Włoch
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub
Przeczytaj klauzulę informacyjną i dowiedz się, na jakich zasadach będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe. Klikając przycisk „Dokonaj wstępnej rezerwacji” potwierdzasz, że zapoznałeś się z tymi zasadami.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zapewnienie prywatności naszym użytkownikom to dla nas priorytet, dlatego dbamy o to, by Twoje dane były u nas bezpieczne. Chodzi o dane osobowe i dane zapisywane w plikach cookies i pochodnych technologiach, które zbieramy gdy dokonujesz rezerwacji imprezy turystycznej czy korzystasz z serwisów internetowych należących do Travelplanet.pl SA. Aby dowiedzieć się, na jakich zasadach będą przetwarzane Twoje dane, zapoznaj się z poniższą klauzulą informacyjną.

 • 01_Administrator ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH

  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych na etapie poszukiwania imprezy turystycznej jest Travelplanet.pl S.A. z siedzibą we Wrocławiu, kod pocztowy 50-418, ul. Traugutta 45. W związku z zawarciem i realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie organizator turystyki, z którym zawrzesz umowę. W związku z zawarciem i realizacją umowy ubezpieczenia podróżnego administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie Ubezpieczyciel, z którym zawrzesz umowę. Travelplanet.pl S.A. będzie wtedy podmiotem przetwarzającym podane przez Ciebie dane osobowe w imieniu organizatora turystyki oraz w imieniu Ubezpieczyciela. Niezależnie od powyższego Travelplanet.pl jest administratorem podanych przez Ciebie niezbędnych danych osobowych w celu promocji oferowanych usług w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

 • 02_OsobaOdpowiedzialna OSOBA ODPOWIEDZIALANA

  Osobą, która w naszej firmie opiekuje się danymi osobowymi jest Inspektor Ochrony Danych. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych możesz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo: daneosobowe@travelplanet.pl. Na Twoje pytania odpowie najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w ciągu 30 dni.

 • 03_CelPodstawa CEL I PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH

  Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać:
  a) w celu umożliwienia zawarcia, a następnie realizacji: umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki oraz umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem, a także w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu opieki około obsługowej i kontaktu w sprawach związanych z rezerwowaną za naszym pośrednictwem imprezą turystyczną – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwane dalej jako: „RODO”),
  b) w celu promocji oferowanych przez nas usług, jeśli wyrazisz chęć otrzymywania od nas informacji handlowych, a także w celu poznania Twoich preferencji, w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych. Dzięki temu będziemy mogli dopasować usługi i dostarczane Ci treści do Twoich oczekiwań. Wysoka jakość jest naszym priorytetem, dlatego po wykonaniu danej usługi możemy kierować do Ciebie krótkie ankiety lub prośby o wydanie opinii, abyś mógł poinformować nas, co jeszcze możemy zrobić lepiej. Zapewniamy, że ankiety i prośby o opinie będziemy wysyłać z taką częstotliwością i w taki sposób, aby nie naruszały one Twojego prawa do prywatności – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO,
  c) w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń zawartych za naszym pośrednictwem umów o udział w imprezie turystycznej oraz umowy ubezpieczenia podróżnego, a także innych umów zawartych z nami – art. 6 ust.1 lit. c RODO,
  d) w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, co może wiązać się z koniecznością przetwarzania danych osobowych w tym celu – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO.

 • 04_OdbiorcyDanych ODBIORCY DANYCH

  Dbanie o poufność Twoich danych jest dla nas priorytetem. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury technicznej, informatycznej czy w bieżących sprawach naszej działalności, dostęp do podanych przez Ciebie danych osobowych mogą̨ mieć następujący odbiorcy danych:
  a) Nasi upoważnieni pracownicy.
  b)Usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie Danych Osobowych na potrzeby realizacji świadczonych przez nas i dla nas usług. Są to w szczególności podmioty (oraz ich upoważnieni pracownicy) świadczące usługi IT i techniczne, usługi z zakresu badań, analiz i statystyk, podmioty organizujące akcje marketingowe. Podmioty te działają na nasze zlecenie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania powierzonych im usług.
  c) Podmioty uprawnione do otrzymania Danych Osobowych na podstawie przepisów prawa.
  d) Dostawcy usług zaopatrujący nas w rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz związane z zarządzeniem naszą firmą (w szczególności firmy kurierskie i pocztowe).
  e) Dostawcy usług prawnych i doradczych oraz wspierający nas w dochodzeniu należnych roszczeń oraz obrony naszych praw (w szczególności kancelarie prawne, podatkowe, firmy windykacyjne).
  f) Organizatorzy turystyki, firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje bankowe, z którymi mamy zawarte umowy agencyjne, umowy pośrednictwa w sprzedaży produktów i/lub świadczeniu usług,w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania łączących nas umów lub umów zawartych za naszym pośrednictwem.

 • 05_CzasPrzechowywania CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH

  Czas, przez jaki będziemy przechowywać Twoje dane, zależy od tego, w jakim celu je przetwarzamy:
  a) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. a i d (w celu zawarcia i realizacji umowy o imprezę turystyczną oraz obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane osobowe w zakresie niezbędnym dla dochodzenia roszczeń oraz obrony naszych praw. Czas przechowywania wynika z przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
  b) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. b (w celu promocji oferowanych przez nas usług i poznania Twoich preferencji) podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać tak długo, jak długo będziesz korzystał z naszych usług. W każdym momencie możesz w szybki i łatwy sposób – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.travelplanet.pl/daneosobowe lub linki „wypisz się” zawarte w wysyłanych do Ciebie wiadomościach (np. Newsletter lub Travel Alert) zgłosić nam, iż nie chcesz otrzymywać od nas takich treści. Wówczas zaprzestaniemy ich wysyłki zgodnie z Twoim żądaniem.
  c) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. c (dla celów podatkowych i rachunkowych), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane w zakresie i przez okres wymagany przepisami prawa – 5 lat licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą̨, a także po zakończeniu świadczenia usług w zakresie i przez czas niezbędny do rozliczenia umowy.
  Po upływie wyżej wymienionych okresów podane przez Ciebie dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.

 • 06_Zarzadzanie MOŻESZ ZARZĄDZAĆ SWOIMI DANYMI

  W dowolnym momencie masz prawo do żądania od nas: dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania na mocy usprawiedliwionego interesu administratora danych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) lub do celów statystycznych (art. 89 ust. 1 RODO) z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją, a także wobec przetwarzania do celów marketingu bezpośredniego oraz prawo do przenoszenia danych. Jako osoba składająca wniosek lub zadanie dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, możesz zostać poproszona przez nas o odpowiedź na kilka pytań związanych z Twoimi danymi osobowymi, które umożliwią nam weryfikację Twojej tożsamości.

 • 07_TwojwPrawa TWOJE PRAWA

  Masz prawo do wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), jeśli uważasz i potrafisz uzasadnić, że Twoje dane osobowe przetwarzamy niezgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • 08_Dobrowolnosc DOBROWOLNOŚC PODANIA DANYCH

  Nie obligujemy Cię do przekazania nam swoich danych osobowych. Przekazujesz je dobrowolnie, pamiętaj jednak, że jest to niezbędne, abyśmy mogli pośredniczyć w zawarciu przez Ciebie umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki czy umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem oraz, jeśli wyrazisz taką chęć, przesyłać Ci nasz: np. Newsletter lub inne świadczone przez nas usługi drogą elektroniczną, a także kontaktować się z Tobą telefonicznie.

 • 09_Profilowanie PROFILOWANIE I AUTOMATYZACJA

  Twoje dane będą przetwarzane przez nas w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, jednak decyzje wiążące nie będą zautomatyzowane. Nie będzie to również wywoływać wobec Ciebie żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Twoją sytuację. Oznacza to, że informacje, które otrzymasz od nas np. w Newsletterze lub treści, które pokazujemy Ci na naszej stronie i w wyświetlanych reklamach, mogą być powiązane z tym, w jaki sposób korzystałeś z serwisu www.travelplanet.pl (na przykład z wycieczkami, które obejrzałeś czy preferencjami, które wybrałeś w wyszukiwarce). Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować treść naszych usług świadczonych drogą elektroniczną do Twoich preferencji, potrzeb i zainteresowań. Więcej szczegółów na temat profilowania znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

 • 06_Zarzadzanie PRZEKAZANIE DANYCH DO PAŃSTW SPOZA EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

  Twoje dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do odbiorców danych w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej szczegółów dotyczących danych odbiorców poza Europejskim Obszarem Gospodarczym znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Niniejsza klauzula informacyjna obowiązuje od dnia 25.05.2018 CZYTAJ DALEJ UKRYJ

POPULARNE PODRÓŻE