Toskania i Umbria przyciągają i kuszą wspaniałymi malowniczymi krajobrazami, zabytkami i lokalną kuchnią nasyconą zapachem oliwy i dobrego wina. Uwagę przykuwają zabytkowe, średniowieczne miasta położone strategicznie na wyniosłych wzgórzach.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Toskania i Umbria przyciągają i kuszą wspaniałymi malowniczymi krajobrazami, zabytkami i lokalną kuchnią nasyconą zapachem oliwy i dobrego wina. Uwagę przykuwają zabytkowe, średniowieczne miasta położone strategicznie na wyniosłych wzgórzach. Przechodząc na wewnętrzną stronę ich murów obronnych i wnikając w labirynt stromych, wąskich uliczek, trudno oprzeć się wrażeniu, że cofamy się w czasie. Otoczone przez gaje oliwne oraz winnice w kolorze soczystej zieleni, płynnie wtapiają się w naturalny krajobraz. Do tego lasy piniowe dające schronienie przed upalnym włoskim słońcem a także jedne z największych w kraju jezior, w których można wziąć orzeźwiającą kąpiel po całym dniu spędzonym na rowerze. W ramach relaksu skorzystać też warto z licznych w tym regionie leczniczych wód termalnych i basenów.

Kod:HOR

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Włoch
Wyjedziemy z Krakowa w godzinach wieczornych (możliwość dołączenia w Katowicach) i nocą przejedziemy do Włoch.

Dzień 2 Zwiedzanie Padwy i dalszy przejazd do Toskanii
Przyjazd do Padwy, krótkie zwiedzanie tego zabytkowego miasta. Zobaczymy m.in. Piazza Prato della Valle i wielką bazylikę św. Antoniego; przespacerujemy się malowniczymi placami i ulicami Padwy. Po południu udamy się w dalszą podróż do Toskanii, gdzie zakwaterujemy się w hotelu. Nocleg w hotelu w Chianciano Terme, które będzie naszą bazą w czasie pobytu w Toskanii.

Dzień 3 Z widokiem na wzgórza Umbrii w okolicach Asyżu
Chianciano Terme - Asyż (autobusem) - Capodaqua - Spello - Budino - Bevagna - Cannara - Passaggio - Torgiano= ok. 49 km na rowerze.

Z hotelu pojedziemy autobusem do Asyżu, Odwiedzimy bazylikę św. Franciszka, patrona miasta oraz kościół św. Klary. Stąd udamy się do Spello jadąc u podnóża góry Subasio. To małe zabytkowe miasteczko pełne jest atrakcyjnych zabytków m.in. antycznych murów obronnych, wspaniałych bram miejskich i zabytkowych kościołów. Ze Spello pojedziemy już głównie w terenie płaskim wzdłuż pól uprawnych i kanałów irygacyjnych. Zatrzymamy się na chwilę w zabytkowej miejscowości Bevagna. Następnie pojedziemy przez Cannara i Passaggio do Torgiano. Powrót autobusem do hotelu.

Dzień 4 Wokół jezior: Chiusi i Trasimeno
Chianciano Terme - Montallese - Porto - Lago di Chiusi - Vaiano - Sanfatucchio - Panicarola - Sant Arcangelo - San Feliciano - Torricella - Passignano sul Trasimeno = ok. 59 km na rowerze.

Wyjedziemy z hotelu na rowerach i podążymy w kierunku małego Jeziora Chiusi. Po okrążeniu go, pojedziemy bocznymi drogami przez Vaiano i San Fatucchio w stronę Jeziora Trasimeno, największego naturalnego zbiornika wodnego na południe od doliny Padu. Przez dalszą część trasy będziemy jechać wokół jego brzegów. Dojedziemy do Passignano sul Trasimeno, jednego z głównych ośrodków wypoczynkowych nad jeziorem. Czas wolny: można iść do typowo włoskiej knajpy na obiad, spędzić czas na plaży lub popływać. Po południu wrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 5 Orvieto: dawna siedziba papieży i przejazd doliną Tybru
Chianciano Terme - Castel Viscardo (autobusem) - Bardano - Orvieto Scalo - Orvieto - Corbara - Baschi - Stazione di Castiglione - Castiglione in Teverina = ok. 45 km na rowerze.

Z hotelu przejedziemy do Castel Viscardo, małej, sennej miejscowości położonej na wzgórzu. Stamtąd zjedziemy serpentynami w stronę Orvieto, zabytkowego miasta malowniczo położonego na wzniesieniu ograniczonym pionowymi, skalnymi ścianami. Zwiedzimy tutejszą katedrę, jedną z najpiękniejszych we Włoszech, z bogato zdobioną fasadą. Pospacerujemy główną ulicą miasta, Corso Cavour. Z tego miejsca podążymy doliną w stronę tamy Corbara, która piętrzy wody Tybru. Przekroczymy jedną z najbardziej znanych włoskich rzek, by udać się pod górę do Castiglione in Teverina, małego, typowo włoskiego miasteczka na szczycie wzgórza z ciasnymi, krętymi uliczkami i ładną panoramą. Pod wieczór wrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 6 Kwintesencja Toskanii: Pienza, widoki na dolinę Orcia i degustacja wina Brunello
Chianciano Terme - Monticchiello - Pienza - San Quirico d’Orcia - Lama - Montalcino = ok. 45 km na rowerze.

Pojedziemy do małej miejscowości Pienza, perły renesansu, miasta zbudowanego od podstaw na rozkaz jednego z papieży. Po zwiedzeniu katedry i placu Piusa II udamy się dalej, częściowo asfaltem, a częściowo dobrze utrzymanymi drogami szutrowymi, przez San Quirico d’Orcia do Montalcino. To właśnie tu wytwarza się jedno z najbardziej znanych win Toskanii - brunello. Będzie możliwość degustacji i zakupów tego trunku. Zobaczymy też lokalną katedrę i fortecę. Do hotelu wrócimy autobusem.

Dzień 7 Perły architektury Toskanii: Siena i San Gimignano
Chianciano Terme - Siena - Castellina (autobusem) - Poggibonsi - San Gimignano = ok. 40 km na rowerze.

Przejedziemy do Sieny autobusem i zwiedzimy to piękne miasto. Serce miasta stanowi Piazza del Campo, główny plac o oryginalnym kształcie. Nad placem góruje potężna wieża Torre del Mangia, widoczna z większości miejsc w Sienie. Zobaczymy także bardzo bogato zdobioną katedrę Duomo, która zachwyca szczególnie swą piękną fasadą. Po zwiedzaniu, wyjedziemy ze Sieny na północ. Mijając liczne plantacje winorośli dotrzemy do Castelliny. Po chwili przerwy ruszymy w dół doliny rzeki Elsa. Po przejechaniu przez Poggibonsi skierujemy się w stronę San Gimignano. Po dotarciu na miejsce, czas wolny na zwiedzanie miasteczka nad którym dominują średniowieczne wieże z kamienia. Powrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 8 Miasta na skałach: Pitigliano i Sorano oraz relaks nad Jeziorem Bolsena
Chianciano Terme - Sovana (autobusem) - Pitigliano - Sorano - San Quirico - La Buca - Gradoli - Bolsena - Lago di Bolsena = ok. 55 km na rowerze.

Po śniadaniu pojedziemy do małej wioski Sovana, która urzeka swoją architekturą. Zobaczymy romańsko – gotycką katedrę oraz kościół św. Marii. Następnie pojedziemy na rowerach do Pitigliano, nazywanego kiedyś małą Jerozolimą ze względu na mniejszość żydowską, jaka mieszkała tu przed II wojną światową. Miasto jest spektakularnie położone na stromym zboczu ograniczonym z trzech stron przez głęboki wąwóz. Pospacerujemy po średniowiecznych stromych ulicach oraz odwiedzimy barokową katedrę. Dla chętnych zwiedzanie dawnej dzielnicy żydowskiej. Stąd udamy się w kierunku Sorano, które jest także malowniczo położone na urwistych skałach. Potem pojedziemy polnymi drogami (częściowo szutrowymi) na skraj dawnej kaldery wulkanicznej, na dnie której leży Jezioro Bolsena. Z miejscowości La Buca czeka nas długi zjazd do Bolseny. Po dotarciu na miejsce dla chętnych kąpiel w czystych wodach jeziora. Powrót autobusem do hotelu.

Dzień 9 Urocze toskańskie miasteczka i Opactwo na Górze Oliwnej
Chianciano Terme - Montepulciano (autobusem) - Sant’ Anna in Camprena - Castelmuzio - Montisi - San Giovanni d'Asso - Chiusure - Abbazia di Monte Oliveto Maggiore - Buonconvento = ok. 53 km na rowerze.

Tego dnia pojedziemy autobusem do Montepulciano, zabytkowego, ufortyfikowanego miasta na wzgórzu. Na stare miasto wejdziemy główną bramą miejską. Pospacerujemy wąskimi, średniowiecznymi ulicami i zwiedzimy najważniejsze zabytki: kościół św. Augustyna oraz katedrę na głównym placu miasta, Piazza Grande. Ciąg dalszy dnia spędzimy na siodełku rowerowym. Ruszymy w stronę Montefollonico i przejedziemy wygodną drogą szutrową w dół, by po chwili dotrzeć do Sant’ Anna di Camprena, byłego klasztoru Benedyktynów. W dalszej części dnia przejedziemy przez senne, zabytkowe miasteczka toskańskie: Castelmuzio i Montisi, zlokalizowane na widokowych wzgórzach. Następnie przejedziemy wśród falistych pól uprawnych, po czym dotrzemy do Abbazia di Monte Oliveto Maggiore. Jest to XIV wieczny klasztor i opactwo benedyktynów położone na stromym zboczu górskim. Po chwili zjedziemy krętą drogą w dół aż do Buonconvento. Stąd autobus zabierze nas prosto do hotelu.

Dzień 10 Zwiedzanie Florencji: stolicy Toskanii
Po śniadaniu pojedziemy do Florencji, miasta będącego architektoniczną perłą renesansu. Poznamy najważniejsze zabytki miasta takie jak katedra Matki Boskiej Kwietnej z zapierającą dech w piersiach fasadą; surowy architektonicznie kościół św. Wawrzyńca; główne place miasta: della Republica oraz della Signoria z interesującym Pałacem Vecchio. Na koniec przekroczymy Most Złotników na rzece Arno, najstarszy most w mieście. Czas wolny. Pod wieczór wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 11 Powrót do Krakowa
Przyjazd do Polski. Zakończenie wyjazdu.

CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Miasta na wzgórzach
Z regionami Toskanii i Umbrii najczęściej kojarzy się Florencja, Siena i Asyż: trzy główne centra turystyczne. Warto jednak zatrzymać się na dłużej w innych fascynujących miasteczkach w okolicy. Większość z nich została zbudowana na skalistych wzniesieniach ograniczonych stromymi urwiskami. San Gimignano nazywane Manhattanem średniowiecza; Montalcino: centrum produkcji popularnego wina; Pienza: stworzona od podstaw perła architektury renesansu; wrzecionowate Montepulciano z wielkim placem w centrum; Pitigliano gdzie domy wybudowane na skraju urwiska skalnego zdają się zaprzeczać prawu grawitacji; Orvieto: dawna siedziba papieży, zbudowana na owalnym zrębie skalnym otoczonym ze wszystkich stron urwistymi ścianami. Te i wiele innych przykładów zapierającej dech w piersiach architektury można będzie podziwiać na wyjeździe.

Woda: orzeźwienie i relaks
Niepodważalnymi atrakcjami turystycznymi regionu są dwa duże, naturalne jeziora. Obydwa są pochodzenia wulkanicznego i są jednymi z największych w środkowej Italii. Obydwa też znajdują się na trasach naszych wycieczek rowerowych. Jedna z naszych tras biegnie wzdłuż Jeziora Trasimeno. Samo jezioro jest płytkie, a przez to ciepłe i zachęca do kąpieli, do czego również namawiamy. Z kolei Jezioro Bolsena jest malowniczo położone na dnie dawnej kaldery wulkanicznej. Jest o wiele głębsze i daje możliwość orzeźwiającej kąpieli. Przy obu tych jeziorach będziemy kończyć nasze trasy. Będą więc okazje, aby chwilę odpocząć wśród tych malowniczych krajobrazów. Po intensywnym dniu spędzonym w ruchu warto również pomyśleć o odprężającej kąpieli w basenach z wodami termalnymi.

Kręte, malownicze drogi
Toskania i Umbria to regiony górzysto – pagórkowate. Większość wycieczek rowerowych, jakie będziemy odbywać po okolicy, przebiega lokalnymi, wąskimi i krętymi drogami. Pokonując przygotowane przez nas trasy rowerowe, będzie można podziwiać typowo toskańskie krajobrazy: niekończące się intensywnie zielone winnice na silnie nasłonecznionych stokach. W takich warunkach dojrzewa winorośl używana do produkcji jednych z najpopularniejszych włoskich win takich jak Chianti czy Brunello. Teren pagórkowaty powoduje, że czasem trzeba będzie przycisnąć nieco mocniej na pedały, ale cały trud zostanie zrekompensowany przez długie, atrakcyjne krajobrazowo zjazdy w dół. W ciągu dnia zdarzy się czasem, że zjedziemy z drogi asfaltowej, aby przez chwilę pojechać rzadko uczęszczanymi, szerokimi i wygodnymi drogami szutrowymi. To dobra opcja dla osób ceniących sobie chwile absolutnej ciszy i spokoju.

WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa), dopłata za dojazd z Warszawy 100 PLN w jedną stronę (przy zgłoszeniu do miesiąca przed wyjazdem)
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 8 noclegów w hotelach
 • Wyżywienie: 8 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP i SS
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 6 kolacji w cenie 210 PLN)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki) - ok. 80 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (200 PLN)


Liczba uczestników: 15 - 30 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

PRZED WYJAZDEM

PRZED WYJAZDEM

Charakter wyjazdu
Jest to wycieczka rowerowa połączona z możliwością poznania najciekawszych atrakcji turystycznych Toskanii i Umbrii. Przy okazji jazdy na rowerze, odwiedzimy także najciekawsze miasta i miasteczka na naszej drodze. Przejedziemy wybrane trasy, które uznaliśmy za najciekawsze pod względem krajobrazowym i charakterystyczne dla tego rejonu. Będziemy również w większych miastach, takich jak Florencja, Siena czy Padwa, nie nastawiamy się jednak na ich bardzo gruntowne zwiedzanie, a raczej na odpoczynek połączony z wypiciem kawy czy czegoś chłodnego lub wizytą w restauracji. Program wyjazdu został tak przygotowany, aby był również czas na wypoczynek, zjedzenie posiłku czy zakupy. Trasy wycieczek rowerowych oceniamy jako umiarkowanie łatwe. Bagaż główny pozostawiamy w hotelu i na rower zabieramy ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Planowane dzienne dystanse, które będziemy przemierzać to ok. 50 km. Tempo będzie dostosowywane do uczestników wycieczki, należy jednak pamiętać, że podróżujemy typowo rekreacyjnie, zatrzymując się przy ciekawych obiektach, krajobrazach. Będzie czas chwilę odpocząć, zrobić zdjęcie, nacieszyć się pięknymi widokami. Podczas całego okresu trwania wyjazdu wycieczkę asekurował będzie autokar lub bus, z którego pomocy będzie można w każdym momencie skorzystać w przypadku awarii roweru bądź opadnięcia z sił.

Transport
Autokar lub bus na całej trasie. Podczas wycieczki zaplanowano 2 przejazdy nocne – podczas dojazdu i powrotu z Włoch. Przewóz rowerów odbywa się przy użyciu specjalnie do tego celu przeznaczonej przyczepy. Podczas trwania wyjazdu niejednokrotnie do początku trasy rowerowej lub po jej zakończeniu, przejedziemy pewną część drogi autobusem/busem. Miejsca w autokarze/busie Uczestnicy będą zajmowali w kolejności, w której zgłosili się na wycieczkę.

Rower
Każdy z Uczestników zabiera własny rower. Podczas tego wyjazdu zalecamy korzystanie z roweru trekkingowego. Tego typu rower charakteryzuje się średnio wąskimi oponami (szersze niż w rowerach szosowych, węższe niż w górskich), które zapewniają najlepszy komfort jazdy.
Rower taki jest uniwersalny – sprawdza się zarówno przy jeździe po asfalcie jak również po drogach szutrowych. Z reguły też jest wyposażony w wygodne siodełko co dodatkowo sprzyja kilkugodzinnej jeździe. Na wyjeździe tym sprawdzi się również rower górski. Rower wyposażony być powinien w oświetlenie (przednie, tylne). Rower MUSI POSIADAĆ 2 PRZERZUTKI: przednią z 3 tarczami na korbowodzie i tylną z minimum 7 tarczami na kasecie (wielotrybie tylnym). Użyteczne mogą się okazać również bidon, dzwonek, błotniki oraz bagażnik. Poza tym, każdy z uczestników powinien zabrać podstawowe części zamienne dla swojego roweru (tj. zapasowa dętka, linka hamulcowa) – ich dokładną listę prześlemy wraz z informacjami wyjazdowymi na około 3 tygodnie przed wyjazdem, aby na spokojnie móc je skompletować.

Zakwaterowanie
Podczas pobytu w Toskanii naszą bazą wypadową będzie rejon Chianciano Terme (noclegi w jednym miejscu, dzięki temu nie będziemy tracić czasu na zakwaterowanie i wykwaterowanie). Nocujemy w hotelu turystycznym, w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami. Śpiwory nie są potrzebne.

Wyżywienie
W cenę wycieczki wliczono śniadania serwowane w hotelu (są to śniadania wzmocnione, czyli oprócz tradycyjnej kawy i bułki lub rogalika będzie też zwykle ser żółty i wędlina). Pozostałe posiłki przygotowujemy sobie sami lub korzystamy z restauracji. Można zabrać pewną ilość trwałej, nie psującej się żywności ze sobą (szczególnie podczas przejazdu do Włoch i powrotu warto mieć z sobą jakiś suchy prowiant lub kanapki), mając na względzie własne możliwości i apetyt oraz możliwość dokupienia wszystkiego na miejscu. Ceny podstawowych produktów są podobne jak u nas, choć jedzenie w restauracjach jest znacznie droższe niż w Polsce. Codziennie będzie możliwość skorzystania z barów i restauracji. Jest możliwość zamówienia kolacji w hotelu (I i II danie, deser). Łączny koszt pakietu 6 kolacji to 210 PLN – osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem. kolacje te serwowane są w restauracji hotelowej. Kolacje serwowane są w drugim dniu (gdy dotrzemy z Polski na miejsce) oraz podczas pięciu z siedmiu dni, które spędzimy na rowerze. W czasie dwóch dni, gdy trasy rowerowe skończymy w San Gimignano i nad Jeziorem Bolsena nie będzie kolacji w hotelu. W tych dwóch miejscach po zakończeniu trasy rowerowej zostaniemy nieco dłużej i będzie możliwość zjedzenia posiłku na miejscu, jeszcze przed powrotem do hotelu. Dopłatę za kolacje reguluje się wraz z dopłatą za wycieczkę – na miesiąc przed wyjazdem.

Co zabrać?
Paszport lub dowód osobisty (pomimo braku kontroli na granicach jeden z tych dokumentów należy obowiązkowo posiadać), wygodne buty na rower, sandały turystyczne, lekkie okrycie przeciwdeszczowe, nakrycie głowy, krem z filtrem, może się przydać strój kąpielowy, osobistą apteczkę (dotyczy osób stale zażywających leki), aparat fotograficzny, pieniądze (szczegóły poniżej). Można zabrać grzałkę, kubek, kawę, herbatę. Przyda się scyzoryk lub nóż turystyczny, mały plecaczek na dzienne wycieczki. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy zabrać ze sobą kask rowerowy. Większość polskich wtyczek do kontaktów pasuje, niemniej jeżeli ktoś używa „dużych” wtyczek (np. zasilacz od laptopa, grzałka) lepiej zaopatrzyć się w tzw. przejściówkę.

Pieniądze
Z kwoty 80 EUR jakie należy zabrać na pokrycie kosztów uczestnictwa w programie, przewodnik zbierze po 50 EUR na wspólne wydatki grupowe. Pozostała kwota pozostanie na indywidualne bilety wstępu.
Walutą Włoch jest euro. Najlepiej jest zabrać ze sobą kartę kredytową lub bankomatową i korzystać z nich na miejscu albo zabrać euro.
Jak już wspomniano wcześniej, wyżywienie (z wyjątkiem śniadań i pakietu 6 kolacji dla osób, które się zdeklarują i dopłacą 210 PLN) nie jest zawarte w cenie wyjazdu. Dla tych, którzy chcą się stołować w barach i restauracjach rozsądne minimum wynosi ok. 15-20 EUR/dzień.

TERMINY I REZERWACJA
DANE DO REZERWACJI
Toskania i Umbria
Termin podróży (dostepne: 1)
Cena: od 2440 PLN
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub

POPULARNE PODRÓŻE