mapMarker
Gambia
calendar
16 dni, grupa: 8-15 osób
Dzika przyroda
Dzika przyroda
Wyprawa mająca na celu obserwację ptaków wędrownych w parkach narodowych Senegalu i Gambii. Senegambia oferuje przyrodnikowi bogactwo siedlisk, których nie ma w Europie - las deszczowy, sawanna, busz bambusowy a także szereg środowisk wodnych i podmokłych. Zobaczywszy gdzie ptaki zimują, wrócimy do kraju i poczekamy na ich powrót wzbogaceni o wyobrażenie trudu corocznych migracji.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Późnym latem i jesienią wśród ptaków zaczyna się doroczny spektakl wędrówek. Gatunki migrujące, które przeważają w europejskiej awifaunie, kierują się na zimowiska już od czerwca, a jesienne przeloty trwają do listopada. Niektóre z nich pokonują tysiące kilometrów, by dotrzeć na zimowiska w zachodniej Afryce. Spośród znanych gatunków do regionu zwanego Senegambią po tygodniach wyczerpującej wędrówki przylatują między innymi cyraneczki, rożeńce, rybołowy, kanie czarne, błotniaki i wiele gatunków siewkowych, także rybitw i mew. Dołączmy do nich! Po kilku godzinach lotu z Europy przekroczymy Zwrotnik Raka i znajdziemy się w miejscu, do którego każdego roku próbują dotrzeć miliony ptaków ze Starego Kontynentu. Senegambia oferuje przyrodnikowi bogactwo siedlisk, których nie ma w Europie - las deszczowy, sawanna, busz bambusowy a także szereg środowisk wodnych i podmokłych. Zobaczywszy gdzie ptaki zimują, wrócimy do kraju i poczekamy na ich powrót wzbogaceni o wyobrażenie trudu corocznych migracji.

Kod:HOR

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1-2 Przelot do Gambii
Wylot z Polski. Przylot do Banjul, przejazd do hotelu.

Dzień 3 Rezerwat Abuko
Wizyta w rezerwacie Abuko, na terenach porośniętych wiecznie zielonym lasem. Jest to najstarszy rezerwat przyrody w Gambii i miejsce występowania wielu gatunków zwierząt, w tym rzadkich ptaków jak turako fioletowy i turako zielony. Wodne oczka w rezerwacie to nie tylko doskonałe miejsce do obserwacji dzikich krokodyli nilowych - w przeciwieństwie do krokodyli "hodowanych" w świętych stawach - ale też rybaczka wielkiego, największego zimorodka Afryki - wielkości naszej wrony siwej! Obserwacje na moście nad strumieniem Kotu. Pełno tu kulonów rzecznych, rybaczków srokatych, wokół uwijają się kraski płowogłowe, abisyńskie i kreskowane, od czasu do czasu przeleci także warzęcha afrykańska czy ibis czczony. Wczesny ranek to najlepszy moment by zobaczyć krasówkę afrykańską. Na odległym o kilkaset metrów od rezerwatu polu golfowtym Fajara poszukamy czajek płowych, szponiastych i czarnoczubych, sierpodudków purpurowych i hałaśników kreskowanych. Czas wolny umożliwi skorzystanie z innych atrakcji Gambii - słońca, plaży i oceanu!

Dzień 4 Rezerwat ptaków Tanji
Zwiedzanie rezerwatu przyrody Tanji na wybrzeżu atlantyckim. Rezerwat ma wiele do zaoferowania ze względu na położenie nad strumieniem wpadającym do oceanu. Mamy tu mozaikę biotopów - od mulistego strumienia, poprzez sawannę, zarośla mangrowe do lasów, nadmorskiej laguny, solnisk i wydm. Wśród ptaków, jakie możemy zobaczyć, należy wymienić: chwastówkę grubodzioba, wąsaczka żółtoczelnego, sawankę kusą, sieweczkę białoczelną oraz rybitwy: wielkodziobą, królewską i bengalską. Będą również mewy, a wśród nich mewa szarogłowa. Wizyta w porcie rybackim pełnym kolorowych łodzi i oryginalnych wędzarni ryb. Camping Marakisa to miejsce wymarzone dla fotografików, gdyż do rozlokowanych pojników zlatuje około 20 gatunków ptaków, w tym błyszczaki purpurowe.

Dzień 5 Przylądek Cape Point
Obserwacje i zwiedzanie rozległych plaż i lagun przylądka Cape Point. Obserwacje zimorodków i ptaków wodno-błotnych. Targowisko w miejscowości Serrekunda.

Dzień 6 Wyprawa w głąb lądu, Jangjang Burreh
Przejazd do Banjul i dalej północnym brzegiem rzeki Gambia w głąb lądu. Przeprawa rzeczna do Jangjang Burreh (Georgetown). Przeprawa promowa w najszerszym miejscu rzeki Gambii (13 km), przejazd oraz kilkugodzinna wyprawa łodzią po rzece, po drodze rezerwat szympansów. Wieczorek z muzyką plemion lokalnych.

Dzień 7 Przejazd do Senegalu, PN Niokolo-Koba
Przejazd przez dzikie tereny pogranicza Gambii i Senegalu w okolice Parku Narodowego Nikolo-Koba.

Dzień 8 Rzeczna wyprawa po rzece Gambia
O poranku rozpocznie się kilkugodzinna wyprawa niewielką łodzią po rzece Gambia na obserwacje hipopotamów, krokodyli nilowych oraz rzadkich ptaków, takich jak pijawik i perkołyska afrykańska.

Dzień 9 Safari w PN Niokolo-Koba
Safari - zwiedzanie odkrytym samochodem terenowym sawanny Parku Narodowego Nikolo-Koba. Wizyta w kanionach rzeki Gambia, obserwacje żołn szkarłatnych, koronnika czarnego i żabiru afrykańskiego.

Dzień 10 W drodze do Gambii, Basse
Powrót do Gambii. Atrakcyjny ornitologicznie camping w Basse nad rzeką Gambia, wizyta na targowisku w Senegalu.

Dzień 11 Przejazd do Tendaby, kolonie marabutów
Przejazd do Tendaby. Wizyta w koloni lęgowej marabutów.

Dzień 12 Tendaba - rejs po rzece Gambia, rezerwat Baobolong
Tendaba - poranna wycieczka łodziami po rzece Gambia i jej meandrach. Podczas spływu łodziami do rezerwatu Baobolong obserwacje charakterystycznych dla lasów namorzynowych ptaków, takich jak: łowce kameruńskie, zimorodki srokate i malachitowe oraz czaple: rafowe, nadobne, białe, złotawe, czarnonogie. Właśnie tutaj mamy też największe szanse na zobaczenie czapli olbrzymiej, oraz tajemniczej i ulotnej perkołyski afrykańskiej. Wolne popołudnie.

Dzień 13 Piesze wycieczki w okolicach Tendaby i suchego jeziora
Zwiedzanie Tendaby i suchego jeziora. Poranną wycieczkę rozpoczynamy pieszo udając się na pobliskie pola ryżowe i nadrzeczne namorzyny sąsiadujące z naszym "obozowiskiem". Wśród gatunków, jakie można tam spotkać będzie perlica - hodowana na polskich wiejskich podwórkach, ponadto turkaweczka czarnogardła i czarnodzioba, kaniuk, pustułka ciemna i sokół afrykański. Po południu ruszymy na pobliskie polowe lotnisko, gdzie wśród polujących krasek abisyńskich, przemykających chyłkiem po trawie frankolinów zbrojnych, spróbujemy wypatrzeć afrykańskie drapieżniki, takie jak wojownik długoczuby czy jastrzębiak ciemny.

Dzień 14 Kotu - obserwacje nad lagunami i polami ryżowymi
Przejazd do Kotu. Wizyta nad lagunami i polami ryżowymi Kotu - pożegnanie z ptakami Gambii. Podczas ostatnich obserwacji mogą się pojawić dzierzyki szkarłatne, ptaki poniekąd bardzo pospolite, ale trudne do wypatrzenia.

Dzień 15 Wylot do Polski
Przejazd na lotnisko do Banjul, wylot do Polski.

Dzień 16 Przylot do Warszawy
Przylot do Warszawy.

*) kolejność zwiedzanych miejsc oraz miejsca noclegów mogą ulec zmianie z przyczyn niezależnych od Biura, np. z powodu warunków pogodowych.

CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Ptasi raj
Bioróżnorodność niewielkiego regionu Senegambii jest zadziwiająca - lista tutejszej awifauny nie ustępuje europejskiej, przy czym już w maleńkiej Gambii, kraju wielkości województwa świętokrzyskiego, można zobaczyć ponad 80% gatunków regionu. Doskonałe do obserwacji są rezerwaty Abuko, Tanji, Las Kabafita czy okolice Cape Point. Maleńki rezerwat Abuko to królestwo barwnych ptaków lasu tropikalnego takich jak turaki, bilbile, nikorniki. Abuko to także ostoja małp i dwóch gatunków krokodyli, które napotkać można w tętniących życiem sadzawkach. Tam zobaczyć można choćby rybaczka wielkiego - na zdjęciu. Z kolei laguny rezerwatu Tanji to środowiska wodno-błotne przyciągające ptaki z całej Pelearktyki Zachodniej, które ściągają tu na zimowiska. Oprócz nich spotkać tu można zimorodka malutkiego, łowca kreskowanego, wilgę złotą. Las Kabafita to las przechodzący w sawannę z takimi mieszkańcami jak toko żałobny, szlarnik senegalski. Ptaki nie są bardzo płochliwe i dają się łatwo obserwować, szczególnie z zaskakująco licznych miejsc do tego przygotowanych.

Park Niokolo-Koba
Pokonawszy całą Gambię w górę rzeki o tej samej nazwie dotrzemy już w Senegalu do Parku Narodowego Niokolo Koba. Ten, z kolei ogromny obszar, obejmuje sawannę, busz bambusowy i lasy deszczowe. Wpisany na listę UNESCO park - 15 krotnie większy od największego w Polsce - to przede wszystkim kraina lwów, słoni, bawołów i antylop eland. Obserwując życie tych ssaków będziemy także czujnie wypatrywać przedstawicieli bogatej awifauny.

Kraina Kunta Kinte
Obszar w dorzeczu Senegalu i Gambii, nad którymi znajdują się państwa o tych samych nazwach tworzył niegdyś historyczną krainę Senegambii. Później teren dzisiejszej Gambii zajęli Brytyjczycy, a Senegalu Francuzi. Z wybrzeża tych krajów wyruszały niegdyś statki z niewolnikami, których wyłapywano w głębi kontynentu i przypędzano na wybrzeże. Stąd pochodził Mandingo Kunta Kinte Toby, bohater najsłynniejszej niewolniczej sagi Aleksa Haleya pt. "Korzenie". W drugą stronę z wybrzeża wyruszały wgłąb lądu liczne ekspedycje z zamiarem poznania "Czarnego Kontynentu". Z pewnością najsłynniejszą były wyprawy Mungo Parka, których celem było zbadanie biegu rzeki Niger. I chociaż nie pozostało tu wiele śladów tamtych czasów, to można je ubrać w fascynujące historie i wspomnieć ten trudny okres w dziejach Afryki.

WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • Przeloty: Warszawa-Banjul-Warszawa
 • Zakwaterowanie: hotel podczas pobytu na wybrzeżu, pozostałe noclegi na campach
 • Wyżywienie: w hotelu śniadania, podczas pobytu na campach 3 posiłki dziennie
 • Przejazdy na miejscu
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Wstępy do parków narodowych
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
 • Podatek VAT

Liczba uczestników: 8-15 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 zł
Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyprawy: 780 EUR płatna na konto wg kursu sprzedaży EUR mBanku z dnia dokonywania wpłaty.

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym.
TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Tam, gdzie ptaki zimują
Termin podróży
Termin podróży
Cena: od 4950 PLN
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub
Przeczytaj klauzulę informacyjną i dowiedz się, na jakich zasadach będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe. Klikając przycisk „Dokonaj wstępnej rezerwacji” potwierdzasz, że zapoznałeś się z tymi zasadami.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zapewnienie prywatności naszym użytkownikom to dla nas priorytet, dlatego dbamy o to, by Twoje dane były u nas bezpieczne. Chodzi o dane osobowe i dane zapisywane w plikach cookies i pochodnych technologiach, które zbieramy gdy dokonujesz rezerwacji imprezy turystycznej czy korzystasz z serwisów internetowych należących do Travelplanet.pl SA. Aby dowiedzieć się, na jakich zasadach będą przetwarzane Twoje dane, zapoznaj się z poniższą klauzulą informacyjną.

 • 01_Administrator ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH

  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych na etapie poszukiwania imprezy turystycznej jest Travelplanet.pl S.A. z siedzibą we Wrocławiu, kod pocztowy 53-238, ul. Ostrowskiego 9. W związku z zawarciem i realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie organizator turystyki, z którym zawrzesz umowę. W związku z zawarciem i realizacją umowy ubezpieczenia podróżnego administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie Ubezpieczyciel, z którym zawrzesz umowę. Travelplanet.pl S.A. będzie wtedy podmiotem przetwarzającym podane przez Ciebie dane osobowe w imieniu organizatora turystyki oraz w imieniu Ubezpieczyciela. Niezależnie od powyższego Travelplanet.pl jest administratorem podanych przez Ciebie niezbędnych danych osobowych w celu promocji oferowanych usług w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

 • 02_OsobaOdpowiedzialna OSOBA ODPOWIEDZIALANA

  Osobą, która w naszej firmie opiekuje się danymi osobowymi jest Inspektor Ochrony Danych. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych możesz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo: daneosobowe@travelplanet.pl. Na Twoje pytania odpowie najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w ciągu 30 dni.

 • 03_CelPodstawa CEL I PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH

  Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać:
  a) w celu umożliwienia zawarcia, a następnie realizacji: umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki oraz umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem, a także w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu opieki około obsługowej i kontaktu w sprawach związanych z rezerwowaną za naszym pośrednictwem imprezą turystyczną – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwane dalej jako: „RODO”),
  b) w celu promocji oferowanych przez nas usług, jeśli wyrazisz chęć otrzymywania od nas informacji handlowych, a także w celu poznania Twoich preferencji, w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych. Dzięki temu będziemy mogli dopasować usługi i dostarczane Ci treści do Twoich oczekiwań. Wysoka jakość jest naszym priorytetem, dlatego po wykonaniu danej usługi możemy kierować do Ciebie krótkie ankiety lub prośby o wydanie opinii, abyś mógł poinformować nas, co jeszcze możemy zrobić lepiej. Zapewniamy, że ankiety i prośby o opinie będziemy wysyłać z taką częstotliwością i w taki sposób, aby nie naruszały one Twojego prawa do prywatności – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO,
  c) w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń zawartych za naszym pośrednictwem umów o udział w imprezie turystycznej oraz umowy ubezpieczenia podróżnego, a także innych umów zawartych z nami – art. 6 ust.1 lit. c RODO,
  d) w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, co może wiązać się z koniecznością przetwarzania danych osobowych w tym celu – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO.

 • 04_OdbiorcyDanych ODBIORCY DANYCH

  Dbanie o poufność Twoich danych jest dla nas priorytetem. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury technicznej, informatycznej czy w bieżących sprawach naszej działalności, dostęp do podanych przez Ciebie danych osobowych mogą̨ mieć następujący odbiorcy danych:
  a) Nasi upoważnieni pracownicy.
  b)Usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie Danych Osobowych na potrzeby realizacji świadczonych przez nas i dla nas usług. Są to w szczególności podmioty (oraz ich upoważnieni pracownicy) świadczące usługi IT i techniczne, usługi z zakresu badań, analiz i statystyk, podmioty organizujące akcje marketingowe. Podmioty te działają na nasze zlecenie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania powierzonych im usług.
  c) Podmioty uprawnione do otrzymania Danych Osobowych na podstawie przepisów prawa.
  d) Dostawcy usług zaopatrujący nas w rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz związane z zarządzeniem naszą firmą (w szczególności firmy kurierskie i pocztowe).
  e) Dostawcy usług prawnych i doradczych oraz wspierający nas w dochodzeniu należnych roszczeń oraz obrony naszych praw (w szczególności kancelarie prawne, podatkowe, firmy windykacyjne).
  f) Organizatorzy turystyki, firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje bankowe, z którymi mamy zawarte umowy agencyjne, umowy pośrednictwa w sprzedaży produktów i/lub świadczeniu usług,w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania łączących nas umów lub umów zawartych za naszym pośrednictwem.

 • 05_CzasPrzechowywania CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH

  Czas, przez jaki będziemy przechowywać Twoje dane, zależy od tego, w jakim celu je przetwarzamy:
  a) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. a i d (w celu zawarcia i realizacji umowy o imprezę turystyczną oraz obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane osobowe w zakresie niezbędnym dla dochodzenia roszczeń oraz obrony naszych praw. Czas przechowywania wynika z przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
  b) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. b (w celu promocji oferowanych przez nas usług i poznania Twoich preferencji) podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać tak długo, jak długo będziesz korzystał z naszych usług. W każdym momencie możesz w szybki i łatwy sposób – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.travelplanet.pl/daneosobowe lub linki „wypisz się” zawarte w wysyłanych do Ciebie wiadomościach (np. Newsletter lub Travel Alert) zgłosić nam, iż nie chcesz otrzymywać od nas takich treści. Wówczas zaprzestaniemy ich wysyłki zgodnie z Twoim żądaniem.
  c) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. c (dla celów podatkowych i rachunkowych), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane w zakresie i przez okres wymagany przepisami prawa – 5 lat licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą̨, a także po zakończeniu świadczenia usług w zakresie i przez czas niezbędny do rozliczenia umowy.
  Po upływie wyżej wymienionych okresów podane przez Ciebie dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.

 • 06_Zarzadzanie MOŻESZ ZARZĄDZAĆ SWOIMI DANYMI

  W dowolnym momencie masz prawo do żądania od nas: dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania na mocy usprawiedliwionego interesu administratora danych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) lub do celów statystycznych (art. 89 ust. 1 RODO) z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją, a także wobec przetwarzania do celów marketingu bezpośredniego oraz prawo do przenoszenia danych. Jako osoba składająca wniosek lub zadanie dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, możesz zostać poproszona przez nas o odpowiedź na kilka pytań związanych z Twoimi danymi osobowymi, które umożliwią nam weryfikację Twojej tożsamości.

 • 07_TwojwPrawa TWOJE PRAWA

  Masz prawo do wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), jeśli uważasz i potrafisz uzasadnić, że Twoje dane osobowe przetwarzamy niezgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • 08_Dobrowolnosc DOBROWOLNOŚC PODANIA DANYCH

  Nie obligujemy Cię do przekazania nam swoich danych osobowych. Przekazujesz je dobrowolnie, pamiętaj jednak, że jest to niezbędne, abyśmy mogli pośredniczyć w zawarciu przez Ciebie umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki czy umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem oraz, jeśli wyrazisz taką chęć, przesyłać Ci nasz: np. Newsletter lub inne świadczone przez nas usługi drogą elektroniczną, a także kontaktować się z Tobą telefonicznie.

 • 09_Profilowanie PROFILOWANIE I AUTOMATYZACJA

  Twoje dane będą przetwarzane przez nas w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, jednak decyzje wiążące nie będą zautomatyzowane. Nie będzie to również wywoływać wobec Ciebie żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Twoją sytuację. Oznacza to, że informacje, które otrzymasz od nas np. w Newsletterze lub treści, które pokazujemy Ci na naszej stronie i w wyświetlanych reklamach, mogą być powiązane z tym, w jaki sposób korzystałeś z serwisu www.travelplanet.pl (na przykład z wycieczkami, które obejrzałeś czy preferencjami, które wybrałeś w wyszukiwarce). Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować treść naszych usług świadczonych drogą elektroniczną do Twoich preferencji, potrzeb i zainteresowań. Więcej szczegółów na temat profilowania znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

 • 06_Zarzadzanie PRZEKAZANIE DANYCH DO PAŃSTW SPOZA EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

  Twoje dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do odbiorców danych w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej szczegółów dotyczących danych odbiorców poza Europejskim Obszarem Gospodarczym znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Niniejsza klauzula informacyjna obowiązuje od dnia 25.05.2018 CZYTAJ DALEJ UKRYJ

POPULARNE PODRÓŻE