Szkocka wyspa Skye uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Skalisto-trawiaste szczyty, głęboko wcinające się zatoki Atlantyku, wodospady, posępne zamczyska…
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Szkocka wyspa Skye uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Skalisto-trawiaste szczyty, głęboko wcinające się zatoki Atlantyku, wodospady, posępne zamczyska… Wszystko to zobaczymy podczas jesiennej fotowyprawy. Listopad to idealna pora na odwiedzenie tej części świata: jest wtedy cieplej niż u nas, dynamiczna pogoda stwarza wspaniałe możliwości fotograficzne (w słoneczne dni doskonałe światło jest od rana do wieczora), nie ma tłumów turystów ani gryzących muszek midges i na poranne plenery nie trzeba wstawać w środku nocy. Do Szkocji dolecimy samolotem, a następnie będziemy przemieszczać się wygodnym busem, który zawiezie nas na samą wyspę i do najpiękniejszych miejsc widokowych.

Atuty:

 • Zamek Eilean Donan – jedna z ikon Szkocji, uwieczniana w albumach najlepszych fotografów
 • Old Man of Storr – najbardziej znane miejsce widokowe Wielkiej Brytanii
 • Fairy Pools – urzekająca seria miniaturowych kaskad u stóp skalnych olbrzymów
 • Góry Quiraing – zielony płaskowyż urywa się efektowną przepaścią, a tutejsze punkty widokowe znane są z bajkowych wschodów słońca
 • Sligachan – efektowne przełomy rzeczne z górami w tle i dostojny kamienny most
 • Wieczorne zajęcia przy whisky :-) (dla chętnych)

Kod:HOR

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1 Wylot z Warszawy i przejazd na wyspę Skye
Przelot z Warszawy (Modlin lub Okęcie) do Glasgow i przejazd na wyspę Skye, z podziwianiem szkockich krajobrazów po drodze.

Dzień 2 W górach i nad morzem
Początek eksploracji wyspy Skye. Świt zastanie nas z rozstawionymi statywami w górach Quiraing. Jest tu nieskończoność punktów widokowych – każdy znajdzie swój własny (szukanie jest łatwe i przyjemne). Gdy nasycimy oczy i karty pamięci tutejszymi krajobrazami, zjedziemy nad niewielkie jeziorko, w którym wspaniale odbijają się skalne zerwy. Na popołudniowy i wieczorny plener udamy się do wioski Elgol, z niesamowitym, kamiennym wybrzeżem i słońcem zachodzącym za górami Cuillin.

Dzień 3 Zachodnia Skye
Na poranną sesję przygotowaliśmy mało znaną plażę w południowej części wyspy. Po śniadaniu odwiedzimy Dunvegan, z najbardziej znanym zamkiem na Skye. Rezydencja do dziś jest w świetnej formie, a jej mury stanowią świetny motyw fotograficzny. Po południu pojedziemy na sesję do Nest Point – charakterystycznego i bardzo malowniczego półwyspu, będącego najdalej na zachód wysuniętym miejscem na wyspie.

Dzień 4 Śladami mistrzów fotografii
Dziś czeka nas plener przy słynnej grupie skalnej Old Man of Storr. Najpierw trzeba się tam dostać: godzinne podejście dość wygodną ścieżką to najbardziej forsowny spacer podczas całej fotowyprawy (alternatywnie można skorzystać z punktu widokowego prawie przy szosie). Ale warto: po zrobieniu swojej wersji zdjęcia będzie można je porównać z tymi w albumach najbardziej znanych brytyjskich pejzażystów. Po południu przejedziemy do Fairy Pools – uroczej dolinki z mikroskopijnymi jeziorkami i wodospadami na tle wyniosłych szczytów Cuillin (tym razem oglądanych z drugiej strony niż dwa dni temu).

Dzień 5 Skarby legendarnej wyspy
Poranek to sesja na półwyspie Trotternish, tym razem w miejscu zwanym Brothers’ Point. Będzie można tu uwiecznić efektowny cypel oraz wyspy w tle. Następnie spędzimy czas w Portree – stolicy Skye, z białymi i kolorowymi domkami rozłożonymi wokół naturalnej zatoki. Miasto można oglądać z kilku efektownych punktów widokowych. Po południu i wieczorem będziemy fotografować ruiny zamku Duntulm, zajmujące wyniosłą skałę na północnych obrzeżach wyspy. Okoliczne wybrzeże usiane jest licznymi wysepkami: do ich „przyciągania” znakomicie przydadzą się teleobiektywy.

Dzień 6 W centrum Skye
Początek dnia to sesja przy samotnych ruinach kamiennej kaplicy, niedaleko naszego hotelu. W pobliżu jest też ładne jeziorko i efektowny „ogródek skalny”. W południe udamy się do Sligachan – przepięknej doliny z rzeczkami meandrującymi pośród wysokich gór. Widoki są tu przepiękne, a możliwości fotograficzne niemal nieograniczone. Dlatego zostaniemy w tym miejscu do zachodu słońca.

Dzień 7 Pożegnanie ze Skye
Po śniadaniu opuścimy wyspę i przejedziemy malowniczą drogą do zamku Eilean Donan, najbardziej malowniczej twierdzy w Szkocji. Kręcono tu sceny licznych filmów, m.in. Nieśmiertelny i Świat to za mało. Po sesji przy zamku udamy się w drogę powrotną do Glasgow (z kilkoma postojami w miejscach widokowych). Na nocleg zatrzymamy się w wygodnym hotelu nieopodal lotniska.

Dzień 8 Powrót do Warszawy
Przelot z Glasgow do Warszawy (Modlin lub Okęcie) i pożegnanie na lotnisku.

CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Old Man of Storr
Pod tą nazwą kryje się grupa słynnych iglic skalnych na wschodnim wybrzeżu wyspy Skye. Za nimi wznosi się prawie czarna ściana skalna, a z przodu rozpościera panorama cieśniny Sound of Raasay i ciągnących się za nią gór północno-zachodniej Szkocji. To jedna z najbardziej znanych panoram w Europie: tworzenie fotograficznej kompozycji z takich składników to sama przyjemność.

Zielona przepaść
Góry Quiraing zapierają dech w piersiach. Widok omszałych ścian opadających w stronę przedatlantyckiej równiny pozostaje w pamięci do końca życia. Tak się szczęśliwie składa, że na sam szczyt przepaści prowadzi droga, a z parkingu do najlepszych punktów widokowych jest kilka minut spaceru. Oczywiście warto też pójść dalej, ścieżką używaną przez owce i turystów, i odkryć jakiś niezwykły pejzaż tylko dla siebie.

Serce wyspy
Sligachan to jedno z nielicznych w miarę płaskich miejsc na Skye. Krajobrazy są tu jednak typowo górskie: dolina z przetaczającą się po kamieniach rzeką i wznoszące się bezpośrednio nad nią piramidy szczytów. Urody temu miejscu dodaje stary kamienny most oraz nastrojowy hotelik. Warto zrobić sobie spacer ścieżką wzdłuż rzeki w stronę gór – fotogeniczne miejsca można znaleźć niemal na każdym kroku.

WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa (Modlin/Okęcie) - Glasgow - Warszawa (Modlin/Okęcie), transport busem na miejscu
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu 3***, pokoje 2-osobowe, dopłata do pokoju 1-osobowego (150 GBP)
 • Wyżywienie: 7 śniadań, 6 kolacji
 • Warsztaty fotograficzne: zajęcia teoretyczne oraz omawianie i analizowanie fotografii wykonanych w czasie pleneru
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Ew. biletów wstępu (dla chętnych)
 • Wyżywienia poza wymienionym
 • Whisky ;-)

Liczba uczestników: 16 - 20 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Cena dla prenumeratorów czasopisma FOTO PLUS oraz uczestników wcześniejszych fotowypraw - 3850 PLN + 290 GBP.
Pierwsza część ceny: 3950/3850 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 290 GBP należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

TERMINY I REZERWACJA
DANE DO REZERWACJI
Szkocja – pod niebem Skye
Termin podróży (dostepne: 1)
Cena: od 3950 PLN
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub

POPULARNE PODRÓŻE