mapMarker
Norwegia
calendar
7 dni; grupa 6-8 osób
Dzika przyroda
Dzika przyroda
pitsbergen - największa wyspa norweskiego archipelagu Svalbard, to najbliższa nam i najbardziej znana część Arktyki. Jej nazwa, nadana czterysta lat temu przez holenderskiego żeglarza Willema Barentsa, oznacza "krainę ostrych gór" - i świetnie oddaje niezwykły krajobraz tych ziem.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

 • Ptaki Arktyki: alczyki, turkany, mewy modrodziobe
 • Ssaki: lisy polarne, renifery, wieloryby
 • Stolica Longyearbyen: bank nasion, muzeum Svalbardu
 • Opcjonalnie: Rejs morski do klifów z koloniami ptaków
 • Opcjonalnie: Rejs do górniczego miasta Pyramiden

Spitsbergen - największa wyspa norweskiego archipelagu Svalbard, to najbliższa nam i najbardziej znana część Arktyki. Jej nazwa, nadana czterysta lat temu przez holenderskiego żeglarza Willema Barentsa, oznacza "krainę ostrych gór" - i świetnie oddaje niezwykły krajobraz tych ziem. Zbocza monumentalnych, sięgających nawet 1700 metrów nad poziom morza gór są wygładzone przez lodowce, które pokrywają znaczną część lądu. Schodząc do otaczających wyspę wód Oceanu Arktycznego tworzą charakterystyczny dla rejonów podbiegunowych widok sunących w błękitnej toni gór lodowych. Niskie temperatury i zapadające na zimowe miesiące ciemności sprawiają, że warunki do życia są tu bardzo trudne. Wizyta u progu krótkiego polarnego lata pokaże nam, jak wiele roślin i zwierząt mimo to potrafi znaleźć tu swą ekologiczną niszę.

 

Eksplozja życia

Lato w Arktyce jest krótkie, ale intensywne! W tundrze kwitną krzewinki, torfowiska bieleją wełnianką, odnajdziemy też kwiat będący symbolem regionu - mak svalbardzki. Na północne lęgowiska każdego lata przybywają tysiące wędrownych ptaków, m.in siewkowate: piaskowce, biegusy zmienne i morskie, płatkonogi szydło- i płaskodziobe. Spotkamy także znane z najdłuższych w ptasim świecie wędrówek rybitwy popielate, które wyjątkowo odważnie bronią dostępu w pobliże swych gniazd. Na przybrzeżnych estuariach i w dolinach rzek liczne są ptaki wodne: kaczki i gęsi, w tym rzadkie u nas: gęś krótkodzioba i bernikla białolica. Na wybrzeżu będziemy mieli szansę zobaczenia północnych gatunków mew: polarnej, obrożnej, różowej, być może także modrodziobej. Odwiedzimy pełne hałasu, wielotysięczne kolonie alkowatych, gdzie największą atrakcją będzie dla nas niewielki alczyk. Ze ssaków zobaczymy foki, renifery, natomiast w okresie letnim mało prawdopodobne jest spotkanie z niedźwiedziem polarnym - mimo to podczas wycieczek w teren będziemy zaopatrzeni w odpowiednie środki bezpieczeństwa.

 

Góry i lodowce

Mając przed oczami surowy krajobraz Spitsbergenu trudno uwierzyć, że w dawnych epokach tereny te porastała bujna roślinność. W dzisiejszych czasach jedynym tego dowodem są pokłady węgla kamiennego oraz liczne skamieniałości. To właśnie węgiel był magnesem, który w XX wieku przyciągnął tu ludzi na większą skalę. Obecnie opłacalność wydobycia bardzo spadła - zobaczymy porzucone instalacje kopalniane. Na fakultatywnym rejsie będzie również można odwiedzić wyludnione poradzieckie miasto, w którym mieszkali górnicy. Z pokładu statku obejrzymy też błękitne klify schodzących do morza lodowców, a przy odrobinie szczęścia będziemy świadkami cielenia się lodowca, kiedy to polarną ciszę nagle zakłóca potężny huk walących się do morza mas lodu...

Kod:HOR

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1 Przelot do Longyearbyen

Przelot do Longyearbyen, zakwaterowanie.

 

Dzień 2 Delta rzeki Longyear, miasteczko Longyearbyen

Poranna wyprawa w deltę rzeki Longyear. Obserwacje przyrodnicze fok oraz ptaków takich jak edredony, lodówki, mewy blade, polarne, trójpalczaste, wydrzyki ostrosterne. Być może uda się również zobaczyć mewy obrożne i różowe. Popołudniowe zwiedzanie Longyearbyen: muzeum Svalbardu, domu gubernatora, starego cmentarza i kościoła. Wyprawa w poszukiwaniu maku svalbardzkiego, który jest kwiatem - symbolem archipelagu.

 

Dzień 3 Dolina Adventdal i fiord Adventfjord

Obserwacje przyrodnicze w dolnej części doliny Adventdal, w delcie rzeki oraz na wodach Adventfjordu. W delcie w okresie przelotów spotkać można 70 gatunków wędrownych ptaków, w tym 23 gatunki ptaków siewkowatych, które zatrzymują się tutaj w okresie wędrówki na północ. Miejsce to od maja do lipca jest terenem lęgowym rybitw popielatych i płatkonogów: szydłodziobego i płaskodziobego. Spotkamy tutaj również lodówki, edredony, biegusy morskie, sieweczki obrożne. Czasami spotyka się tutaj zalatujące mewy kanadyjskie. Czerwiec to również okres, gdy zalatują tutaj z lodowców mewy modrodziobe. Rozległa górna część podmokłej doliny to miejsce występowania bogatej flory i fauny. Miejsce gniazdowania: nurów rdzawoszyich, gęsi krótkodziobych, płatkonogów szydłodziobych i płaskodziobych, sieweczek obrożnych, wydrzyków ostrosternych, biegusów morskich, turkanów. Bogata flora z charakterystyczną roślinnością w postaci łanów: knieci górskiej, mącznicy alpejskiej, modrzewnicy północnej. Spotkamy ponadto dwa gatunki rosiczek: długolistną i okrągłolistną. Cały teren porasta wierzba lapońska dodając uroku tej tundrowej krainie. Dolina jest miejscem treningu i hodowli psów używanych do zaprzęgów zimą. Kilka takich specjalnych miejsc uda nam się odwiedzić. Dodatkową atrakcją będzie wjazd na punkt widokowy, z którego rozciąga się rozległy widok na okolice Longyearbyen - przy dobrej widoczności zobaczymy wszystkie miejsca odwiedzone

 

Dzień 4 Laguna Hotellneset, dolina Bjørndalen, światowy bank nasion

Obserwacje przyrodnicze wokół lagun Hotellneset - niewielkich jeziorek, które powstały podczas budowy lotniska w latach 1973-1975. Jest to miejsce występowania kilku gatunków ptaków blaszkodziobych: bernikli białolicych, cyraneczek, rożeńców, czernic. Gniazdują tutaj ponadto płatkonogi płaskodziobe, piaskowce, biegusy zmienne i morskie. Cała okolica rozbrzmiewa głosem atakujących ze wszystkich stron rybitw popielatych, których kolonia lęgowa corocznie liczy 150 par. Zwiedzanie ujścia rzeki Bjørndalselva i doliny Bjørndalen. Wąska dolina z ujściem rzeki, to miejsce występowania bogatej flory i fauny. Gniazdują tutaj śnieguły i biegusy morskie, zobaczyć można również zalatujące z pobliskiej kolonii alczyki. Ujście rzeki jest miejscem zatrzymywania się ptaków siewkowatych. Bogata wiosną flora z takimi gatunkami północnymi jak: dereń szwedzki, dzwonek rozpierzchły, firletka alpejska, jaskier lodownikowy, pełnik europejski i inne. Po zakończeniu obserwacji przejazd do tzw. światowego banku nasion, z którego rozciąga się widok na Isfjord.

 

Dzień 5 Dzień wolny na fakultatywne rejsy

Dla chętnych wyprawa statkiem na drugą stronę Isfjordu do poradzieckiego miasta górniczego Pyramiden, zwiedzanie opustoszałej osady. Po drodze czoło lodowca Nordenskjölda oraz obserwacje przyrodnicze (ptaki, foki, być może niedźwiedzie polarne lub morsy) wokół jęzorów lodowców schodzących do fiordu.

 

Dzień 6 Wyprawa statkiem do miasta górniczego Pyramiden, lodowiec Nordenskjölda

Dla chętnych fakultatywna wyprawa łodzią do klifu Fuglefjella. To miejsce gniazdowania symbolu ornitologicznego Archipelagu Svalbard: alczyka. Gniazdują tu też maskonury i nurniki. W drodze powrotnej odwiedzimy położone nad fiordem zabudowania dawnej osady Hiorthamn. Tego dnia odwiedzimy ponownie najciekawsze miejsca obserwacji ptaków, poszukamy mewy modrodziobej, będziemy mieli ponownie okazję do fotografowaia z bliska arktycznych kaczek turkana i edredona. Wieczorem lub rano kolejnego dnia wylot do Polski.

 

Dzień 7 Przelot powrotny do Polski

Przelot powrotny do Polski.

WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • Transport na miejscu wynajętym vanem
 • Zakwaterowanie: 2-osobowe pokoje w hostelu
 • Wyżywienie: śniadania
 • Fachowe przewodnictwo przyrodnicze
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Liczba uczestników: 6 - 8 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Cena nie obejmuje:

 • Przelotu do Longyearbyen (ok. 2400-2700 PLN)
 • Rejsów: łodzią do klifów z koloniami ptaków, statkiem do Pyramiden i lodowca Nordenskjölda
 • Wyżywienia poza śniadaniami
TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Spitsbergen – wiosna w Arktyce
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub
Przeczytaj klauzulę informacyjną i dowiedz się, na jakich zasadach będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe. Klikając przycisk „Dokonaj wstępnej rezerwacji” potwierdzasz, że zapoznałeś się z tymi zasadami.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zapewnienie prywatności naszym użytkownikom to dla nas priorytet, dlatego dbamy o to, by Twoje dane były u nas bezpieczne. Chodzi o dane osobowe i dane zapisywane w plikach cookies i pochodnych technologiach, które zbieramy gdy dokonujesz rezerwacji imprezy turystycznej czy korzystasz z serwisów internetowych należących do Travelplanet.pl SA. Aby dowiedzieć się, na jakich zasadach będą przetwarzane Twoje dane, zapoznaj się z poniższą klauzulą informacyjną.

 • 01_Administrator ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH

  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych na etapie poszukiwania imprezy turystycznej jest Travelplanet.pl S.A. z siedzibą we Wrocławiu, kod pocztowy 50-418, ul. Traugutta 45. W związku z zawarciem i realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie organizator turystyki, z którym zawrzesz umowę. W związku z zawarciem i realizacją umowy ubezpieczenia podróżnego administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie Ubezpieczyciel, z którym zawrzesz umowę. Travelplanet.pl S.A. będzie wtedy podmiotem przetwarzającym podane przez Ciebie dane osobowe w imieniu organizatora turystyki oraz w imieniu Ubezpieczyciela. Niezależnie od powyższego Travelplanet.pl jest administratorem podanych przez Ciebie niezbędnych danych osobowych w celu promocji oferowanych usług w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

 • 02_OsobaOdpowiedzialna OSOBA ODPOWIEDZIALANA

  Osobą, która w naszej firmie opiekuje się danymi osobowymi jest Inspektor Ochrony Danych. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych możesz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo: daneosobowe@travelplanet.pl. Na Twoje pytania odpowie najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w ciągu 30 dni.

 • 03_CelPodstawa CEL I PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH

  Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać:
  a) w celu umożliwienia zawarcia, a następnie realizacji: umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki oraz umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem, a także w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu opieki około obsługowej i kontaktu w sprawach związanych z rezerwowaną za naszym pośrednictwem imprezą turystyczną – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwane dalej jako: „RODO”),
  b) w celu promocji oferowanych przez nas usług, jeśli wyrazisz chęć otrzymywania od nas informacji handlowych, a także w celu poznania Twoich preferencji, w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych. Dzięki temu będziemy mogli dopasować usługi i dostarczane Ci treści do Twoich oczekiwań. Wysoka jakość jest naszym priorytetem, dlatego po wykonaniu danej usługi możemy kierować do Ciebie krótkie ankiety lub prośby o wydanie opinii, abyś mógł poinformować nas, co jeszcze możemy zrobić lepiej. Zapewniamy, że ankiety i prośby o opinie będziemy wysyłać z taką częstotliwością i w taki sposób, aby nie naruszały one Twojego prawa do prywatności – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO,
  c) w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń zawartych za naszym pośrednictwem umów o udział w imprezie turystycznej oraz umowy ubezpieczenia podróżnego, a także innych umów zawartych z nami – art. 6 ust.1 lit. c RODO,
  d) w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, co może wiązać się z koniecznością przetwarzania danych osobowych w tym celu – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO.

 • 04_OdbiorcyDanych ODBIORCY DANYCH

  Dbanie o poufność Twoich danych jest dla nas priorytetem. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury technicznej, informatycznej czy w bieżących sprawach naszej działalności, dostęp do podanych przez Ciebie danych osobowych mogą̨ mieć następujący odbiorcy danych:
  a) Nasi upoważnieni pracownicy.
  b)Usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie Danych Osobowych na potrzeby realizacji świadczonych przez nas i dla nas usług. Są to w szczególności podmioty (oraz ich upoważnieni pracownicy) świadczące usługi IT i techniczne, usługi z zakresu badań, analiz i statystyk, podmioty organizujące akcje marketingowe. Podmioty te działają na nasze zlecenie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania powierzonych im usług.
  c) Podmioty uprawnione do otrzymania Danych Osobowych na podstawie przepisów prawa.
  d) Dostawcy usług zaopatrujący nas w rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz związane z zarządzeniem naszą firmą (w szczególności firmy kurierskie i pocztowe).
  e) Dostawcy usług prawnych i doradczych oraz wspierający nas w dochodzeniu należnych roszczeń oraz obrony naszych praw (w szczególności kancelarie prawne, podatkowe, firmy windykacyjne).
  f) Organizatorzy turystyki, firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje bankowe, z którymi mamy zawarte umowy agencyjne, umowy pośrednictwa w sprzedaży produktów i/lub świadczeniu usług,w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania łączących nas umów lub umów zawartych za naszym pośrednictwem.

 • 05_CzasPrzechowywania CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH

  Czas, przez jaki będziemy przechowywać Twoje dane, zależy od tego, w jakim celu je przetwarzamy:
  a) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. a i d (w celu zawarcia i realizacji umowy o imprezę turystyczną oraz obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane osobowe w zakresie niezbędnym dla dochodzenia roszczeń oraz obrony naszych praw. Czas przechowywania wynika z przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
  b) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. b (w celu promocji oferowanych przez nas usług i poznania Twoich preferencji) podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać tak długo, jak długo będziesz korzystał z naszych usług. W każdym momencie możesz w szybki i łatwy sposób – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.travelplanet.pl/daneosobowe lub linki „wypisz się” zawarte w wysyłanych do Ciebie wiadomościach (np. Newsletter lub Travel Alert) zgłosić nam, iż nie chcesz otrzymywać od nas takich treści. Wówczas zaprzestaniemy ich wysyłki zgodnie z Twoim żądaniem.
  c) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. c (dla celów podatkowych i rachunkowych), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane w zakresie i przez okres wymagany przepisami prawa – 5 lat licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą̨, a także po zakończeniu świadczenia usług w zakresie i przez czas niezbędny do rozliczenia umowy.
  Po upływie wyżej wymienionych okresów podane przez Ciebie dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.

 • 06_Zarzadzanie MOŻESZ ZARZĄDZAĆ SWOIMI DANYMI

  W dowolnym momencie masz prawo do żądania od nas: dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania na mocy usprawiedliwionego interesu administratora danych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) lub do celów statystycznych (art. 89 ust. 1 RODO) z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją, a także wobec przetwarzania do celów marketingu bezpośredniego oraz prawo do przenoszenia danych. Jako osoba składająca wniosek lub zadanie dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, możesz zostać poproszona przez nas o odpowiedź na kilka pytań związanych z Twoimi danymi osobowymi, które umożliwią nam weryfikację Twojej tożsamości.

 • 07_TwojwPrawa TWOJE PRAWA

  Masz prawo do wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), jeśli uważasz i potrafisz uzasadnić, że Twoje dane osobowe przetwarzamy niezgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • 08_Dobrowolnosc DOBROWOLNOŚC PODANIA DANYCH

  Nie obligujemy Cię do przekazania nam swoich danych osobowych. Przekazujesz je dobrowolnie, pamiętaj jednak, że jest to niezbędne, abyśmy mogli pośredniczyć w zawarciu przez Ciebie umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki czy umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem oraz, jeśli wyrazisz taką chęć, przesyłać Ci nasz: np. Newsletter lub inne świadczone przez nas usługi drogą elektroniczną, a także kontaktować się z Tobą telefonicznie.

 • 09_Profilowanie PROFILOWANIE I AUTOMATYZACJA

  Twoje dane będą przetwarzane przez nas w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, jednak decyzje wiążące nie będą zautomatyzowane. Nie będzie to również wywoływać wobec Ciebie żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Twoją sytuację. Oznacza to, że informacje, które otrzymasz od nas np. w Newsletterze lub treści, które pokazujemy Ci na naszej stronie i w wyświetlanych reklamach, mogą być powiązane z tym, w jaki sposób korzystałeś z serwisu www.travelplanet.pl (na przykład z wycieczkami, które obejrzałeś czy preferencjami, które wybrałeś w wyszukiwarce). Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować treść naszych usług świadczonych drogą elektroniczną do Twoich preferencji, potrzeb i zainteresowań. Więcej szczegółów na temat profilowania znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

 • 06_Zarzadzanie PRZEKAZANIE DANYCH DO PAŃSTW SPOZA EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

  Twoje dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do odbiorców danych w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej szczegółów dotyczących danych odbiorców poza Europejskim Obszarem Gospodarczym znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Niniejsza klauzula informacyjna obowiązuje od dnia 25.05.2018 CZYTAJ DALEJ UKRYJ

POPULARNE PODRÓŻE