mapMarker
Norwegia
calendar
15 dni; grupa 25-40 osób
Dzika przyroda
Dzika przyroda
Trasa obejmuje najpiękniejsze miejsca Norwegii - kraju o wyjątkowych warunkach naturalnych. Bezpośrednie sąsiedztwo oceanu i wysokich gór daje w efekcie widoki niespotykane nigdzie indziej w Europie. Kręte fiordy, górskie lodowce, tundrowe płaskowyże oraz baśniowa wręcz sceneria Lofotów to tylko część atrakcji tej wycieczki. Przyłącz się do nas, aby zobaczyć wieloryba, odwiedzić wyspę zamieszkaną przez setki tysięcy ptaków, stanąć u stóp lodowca oraz cieszyć się pełnym słońcem o północy!
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Trasa obejmuje najpiękniejsze miejsca Norwegii - kraju o wyjątkowych warunkach naturalnych. Bezpośrednie sąsiedztwo oceanu i wysokich gór daje w efekcie widoki niespotykane nigdzie indziej w Europie. Kręte fiordy, górskie lodowce, tundrowe płaskowyże oraz baśniowa wręcz sceneria Lofotów to tylko część atrakcji tej wycieczki. Przyłącz się do nas, aby zobaczyć wieloryba, odwiedzić wyspę zamieszkaną przez setki tysięcy ptaków, stanąć u stóp lodowca oraz cieszyć się pełnym słońcem o północy!

Atuty oferty:

 • Wielki lodowiec Jostedalsbreen - największy lodowiec kontynentalnej części Europy
 • Najpiękniejsze norweskie fiordy: Sognefjord i Geirangerfjord
 • Atlantyckie safari na obserwacje wielorybów
 • Ptasia wyspa Runde z koloniami setek tysięcy maskonurów, alek, głuptaków, mew trójpalczastych
 • 3 dni na wyspach pięknego archipelagu Lofotów
 • Fantastyczne skandynawskie parki narodowe: Dovrefjell z dzikimi wołami piżmowymi, Abisko ze słynną przełęczą "Brama Laponii"

Kod:HOR

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Dzień 1 Prom do Szwecji

Zbiórka w Gdańsku przy Dworcu Głównym PKP i przejazd do portu w Gdyni lub Gdańsku. Zaokrętowanie na prom do Szwecji.

Dzień 2 Przejazd przez malownicze prowincje południowej Szwecji do Norwegii

Przypływamy rano do Karlskrony lub Nynäshamn, skąd wyruszamy do Norwegii. Trasa wiedzie wzdłuż malowniczego wybrzeża południowej Szwecji oraz nad brzegami jezior południowej Norwegii. Wieczorem przybywamy na camping w pobliżu miasteczka Elverum w południowej Norwegii.

Dzień 3 Sognefjord, średniowieczny drewniany kościółek w Borgund

Po jeździe wzdłuż brzegów największego w Norwegii jeziora Mjøsa wspinamy się na płaskowyż, z którego zjeżdżamy do doliny najdłuższego z norweskich fiordów - Sognefjordu. Po drodze zwiedzimy drewniany kościółek stavkirke w Borgund. Po przeprawie promem przez fiord zanocujemy w domkach campingowych nad fiordem Luster.

Dzień 4 Lodowiec Jostedal, przejazd na wyspę Runde

Rankiem udajemy się do czoła jednego z jęzorów olbrzymiego lodowca Jostedalsbreen. Odważni będą mogli udać się z przewodnikiem na wycieczkę po lodowcu. Po tych atrakcjach ruszymy na zachód, w stronę wyspy Runde.

Dzień 5 Wielkie kolonie ptaków na Runde

Cały dzień przeznaczamy na zwiedzanie wyspy Runde. Samo jej ukształtowanie z kilkusetmetrowymi klifami wyrastającymi wprost z oceanu wywiera duże wrażenie. Jednak największą atrakcją są umieszczone na klifach wielotysięczne, naskalne kolonie ptaków morskich: mew trójpalczastych, nurzyków, alek, głuptaków, fulmarów, a przede wszystkim - sympatycznie wyglądających maskonurów. Szczęśliwcy wypatrzą polujące sokoły wędrowne i bieliki. Wędkarze będą mogli wypłynąć na połów ryb.

Dzień 6 Droga orłów i wędrówka nad pięknym Geirangerfjord

Odwiedzimy najpiękniejszy widokowo fiord Norwegii - Geirangerfjord, wzdłuż którego pójdziemy na wycieczkę niezwykle położoną ścieżką wiodącą skrajem przepaści. Na nocleg zatrzymamy się w okolicy miejscowości Dombås.

Dzień 7 Park Narodowy Dovrefjell - tundra i dzikie woły piżmowe

Przed południem wyruszamy w góry Parku Narodowego Dovrefjell, gdzie spróbujemy zobaczyć woły piżmowe - pochodzące z Arktyki zwierzęta, których stado żyje tu na wolności. Na wieczór wyruszamy w długą drogę na północ, piękną widokowo trasą wzdłuż łańcucha Gór Skandynawskich.

Dzień 8 Przeprawa na Lofoty, wędrówka górska

Przeprawiamy się promem na archipelag Lofotów. Z promu mamy szansę obserwacji wielorybów i delfinów w obfitujących w ryby wodach zatoki Vestfjorden. Po przyjeździe do Kabelvåg, gdzie zatrzymamy się na 2 noce, udamy się na górską wędrówkę z zapierającymi dech w piersiach widokami na ocean.

Dzień 9 Lofoty: skansen wioski rybackiej w Å, słynna skała Reinebringen

Odpoczywamy zwiedzając wyspy Vestvågøy oraz Moskenesøy. Mijając położone na wybrzeżu malownicze wioski rybackie z suszącymi się na drewnianych rusztowaniach dorszami, dotrzemy do miejscowości Reine, z której wespniemy się na słynącą z pięknych widoków, liczącą 670 m skałę Reinebringen. W leżącej na samym końcu wyspy wiosce Å zwiedzimy świetnie urządzony skansen pokazujący dawny styl życia oraz tradycyjne metody połowu i przerobu dorszy będących podstawą utrzymania mieszkańców Lofotów.

Dzień 10 Rejs na obserwacje wielorybów

Przejeżdżamy do archipelagu Vesterålen, kierujemy się do miejscowości Stø, skąd chętni wybiorą się na pełne morze na obserwacje wielorybów, przede wszystkim kaszalotów licznie żerujących w tym rejonie wybrzeża. Lubiący górskie wędrówki przejdą odcinek "Szlaku Królowej" biegnącego wzdłuż kilkusetmetrowych skalistych klifów.

Dzień 11 Szlak królowej i opuszczona osada rybacka Nyksund

Spacer w okolicy wtulonej w klifowe wybrzeże wioski Nyksund i wędrówka "Szlakiem Królowej". Po południu opuścimy wybrzeże i udamy się do Parku Narodowego Abisko, leżącego w Górach Skandynawskich, po ich szwedzkiej stronie.

Dzień 12 Całodniowa wędrówka po Parku Narodowym Abisko

Wędrówki po pokrytych tundrą górach okolic Abisko pozwolą nam poczuć prawdziwy smak Północy. Wśród ubogiej roślinności będziemy mieli możliwość zobaczenia żyjących tam ptaków: pardw, siewek złotych, morneli. Podziwiać też będziemy widoki na pokryte śniegiem szczyty Gór Skandynawskich, oraz położone w dolinie jezioro Torneträsk. Wieczorem wyruszymy w całonocną jazdę na południe, wzdłuż brzegu Zatoki Botnickiej.

Dzień 13 Przejazd w okolice Sztokholmu, odpoczynek na kempingu

Rankiem dotrzemy nad wody Zatoki Botnickiej i przejedziemy wzdłuż malowniczego wybrzeża Hoga Kusten na południe w okolice Sztokholmu. Po południu odpoczynek na campingu.

Dzień 14 Zwiedzanie Sztokholmu, przejazd na prom

Po krótkiej wizycie w Sztokholmie ruszamy do Karlskrony lub Nynäshamn na prom do Polski.

Dzień 15 Podróż promem przez Bałtyk do Gdyni lub Gdańska

W godzinach rannych dopływamy do Gdyni lub Gdańska.

CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Kraina fiordów i fieldów
Każdy kto raz zobaczy norweskie fiordy, pragnie tam jeszcze powrócić. Te wąskie i kręte, długie nieraz na ponad sto kilometrów zatoki, wypełnione szmaragdowo-niebieską wodą oraz otoczone pionowymi ścianami gór, z których spadają białe kaskady wodospadów, tworzą jedne z najpiękniejszych krajobrazów na Ziemi. Wspaniałymi widokami nasycimy się zjeżdżając serpentynami do głębokiej doliny Sognefjordu oraz idąc ścieżką wzdłuż stromej krawędzi Geirangerfjordu. Odwiedzimy liczący tysiąc lat drewniany kościółek stavkirke w Borgund, oraz powędrujemy przez górujące nad fiordami płaskowyże zwane fieldami. Te rozległe przestr zenie wygładzone dawno temu przez masy lodu, porośnięte jedynie kobiercami mchów i porostów mają w sobie prawdziwy smak północy. Na jednym z fieldów zalega największy poza Islandią lodowiec Europy - Jostedalsbreen, do którego czoła dojdziemy w czasie jednej z wędrówek.

Ptasia Wyspa
Wspaniałym przeżyciem będzie dzień spędzony na "ptasiej wyspie" Runde. Na tej niewielkiej, położonej na wybrzeżu Atlantyku wysepce mieszka 160 osób i... ponad pół miliona morskich ptaków gnieżdżących się w naskalnych koloniach. Lęgną się tam mewy trójpalczaste, kormorany czubate, głuptaki, fulmary oraz przypominające miniaturki pingwinów alki, nurzyki i maskonury. Wśród bujnych łąk ponad klifami mają swoje gniazda rybitwy oraz agresywne wydrzyki, często atakujące zbliżających się intruzów. Z kolonii, niczym z olbrzymiej "stołówki" korzystają drapieżniki: sokoły wędrowne oraz majestatyczne bieliki.

Lofoty - góry wyrastające z morza
Jadąc na północ, aż za Koło Podbiegunowe, dotrzemy na archipelag Lofotów - skalistych wysp wdzierających się niczym potężne zęby wgłąb oceanu. Wystające wprost z morza, wysokie na 1000 metrów stożkowate góry z przycupniętymi u ich podnóży zabudowaniami rybackich wiosek tworzą niezwykłą scenerię. W czasie naszego pobytu na Lofotach oraz sąsiednim archipelagu Vesterålen poznamy ciekawe tradycje związane z rybołówstwem, wejdziemy na najpiękniejsze widokowo szczyty oraz poszukamy wielorybów w obfitujących w życie wodach Atlantyku. Będzie też okazja, aby spróbować szczęścia w morskim wędkowaniu.

WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar (wyjazd z Gdańska, dopłata za wyjazd z Warszawy 80 zł w jedną stronę)
 • Prom: Gdynia-Karlskrona-Gdynia lub Gdańsk-Nynäshamn-Gdańsk (zakwaterowanie w 4-osobowych kabinach turystycznych, na promie śniadania)
 • 4-5 przepraw promowych przez fiordy i na wyspy Norweskie
 • Prom Bognes-Lødingen na Lofoty
 • Zakwaterowanie: 3-4-osobowe pokoje (wyjątkowo także 6-osobowe) w domkach campingowych lub hostelach
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia
 • Wycieczki po lodowcu (ok. 250 NOK)
 • Rejsu na obserwacje ptaków i połów ryb na Runde (ok. 250 NOK)
 • Rejsu statkiem na obserwacje wielorybów (ok. 1000 NOK)
 • Biletów wstępu (ok. 200 NOK)

Liczba uczestników: 25 - 40 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 800 PLN

 

TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Śladami Wikingów
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub
Przeczytaj klauzulę informacyjną i dowiedz się, na jakich zasadach będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe. Klikając przycisk „Dokonaj wstępnej rezerwacji” potwierdzasz, że zapoznałeś się z tymi zasadami.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zapewnienie prywatności naszym użytkownikom to dla nas priorytet, dlatego dbamy o to, by Twoje dane były u nas bezpieczne. Chodzi o dane osobowe i dane zapisywane w plikach cookies i pochodnych technologiach, które zbieramy gdy dokonujesz rezerwacji imprezy turystycznej czy korzystasz z serwisów internetowych należących do Travelplanet.pl SA. Aby dowiedzieć się, na jakich zasadach będą przetwarzane Twoje dane, zapoznaj się z poniższą klauzulą informacyjną.

 • 01_Administrator ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH

  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych na etapie poszukiwania imprezy turystycznej jest Travelplanet.pl S.A. z siedzibą we Wrocławiu, kod pocztowy 50-418, ul. Traugutta 45. W związku z zawarciem i realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie organizator turystyki, z którym zawrzesz umowę. W związku z zawarciem i realizacją umowy ubezpieczenia podróżnego administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie Ubezpieczyciel, z którym zawrzesz umowę. Travelplanet.pl S.A. będzie wtedy podmiotem przetwarzającym podane przez Ciebie dane osobowe w imieniu organizatora turystyki oraz w imieniu Ubezpieczyciela. Niezależnie od powyższego Travelplanet.pl jest administratorem podanych przez Ciebie niezbędnych danych osobowych w celu promocji oferowanych usług w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

 • 02_OsobaOdpowiedzialna OSOBA ODPOWIEDZIALANA

  Osobą, która w naszej firmie opiekuje się danymi osobowymi jest Inspektor Ochrony Danych. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych możesz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo: daneosobowe@travelplanet.pl. Na Twoje pytania odpowie najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w ciągu 30 dni.

 • 03_CelPodstawa CEL I PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH

  Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać:
  a) w celu umożliwienia zawarcia, a następnie realizacji: umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki oraz umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem, a także w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu opieki około obsługowej i kontaktu w sprawach związanych z rezerwowaną za naszym pośrednictwem imprezą turystyczną – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwane dalej jako: „RODO”),
  b) w celu promocji oferowanych przez nas usług, jeśli wyrazisz chęć otrzymywania od nas informacji handlowych, a także w celu poznania Twoich preferencji, w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych. Dzięki temu będziemy mogli dopasować usługi i dostarczane Ci treści do Twoich oczekiwań. Wysoka jakość jest naszym priorytetem, dlatego po wykonaniu danej usługi możemy kierować do Ciebie krótkie ankiety lub prośby o wydanie opinii, abyś mógł poinformować nas, co jeszcze możemy zrobić lepiej. Zapewniamy, że ankiety i prośby o opinie będziemy wysyłać z taką częstotliwością i w taki sposób, aby nie naruszały one Twojego prawa do prywatności – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO,
  c) w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń zawartych za naszym pośrednictwem umów o udział w imprezie turystycznej oraz umowy ubezpieczenia podróżnego, a także innych umów zawartych z nami – art. 6 ust.1 lit. c RODO,
  d) w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, co może wiązać się z koniecznością przetwarzania danych osobowych w tym celu – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO.

 • 04_OdbiorcyDanych ODBIORCY DANYCH

  Dbanie o poufność Twoich danych jest dla nas priorytetem. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury technicznej, informatycznej czy w bieżących sprawach naszej działalności, dostęp do podanych przez Ciebie danych osobowych mogą̨ mieć następujący odbiorcy danych:
  a) Nasi upoważnieni pracownicy.
  b)Usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie Danych Osobowych na potrzeby realizacji świadczonych przez nas i dla nas usług. Są to w szczególności podmioty (oraz ich upoważnieni pracownicy) świadczące usługi IT i techniczne, usługi z zakresu badań, analiz i statystyk, podmioty organizujące akcje marketingowe. Podmioty te działają na nasze zlecenie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania powierzonych im usług.
  c) Podmioty uprawnione do otrzymania Danych Osobowych na podstawie przepisów prawa.
  d) Dostawcy usług zaopatrujący nas w rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz związane z zarządzeniem naszą firmą (w szczególności firmy kurierskie i pocztowe).
  e) Dostawcy usług prawnych i doradczych oraz wspierający nas w dochodzeniu należnych roszczeń oraz obrony naszych praw (w szczególności kancelarie prawne, podatkowe, firmy windykacyjne).
  f) Organizatorzy turystyki, firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje bankowe, z którymi mamy zawarte umowy agencyjne, umowy pośrednictwa w sprzedaży produktów i/lub świadczeniu usług,w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania łączących nas umów lub umów zawartych za naszym pośrednictwem.

 • 05_CzasPrzechowywania CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH

  Czas, przez jaki będziemy przechowywać Twoje dane, zależy od tego, w jakim celu je przetwarzamy:
  a) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. a i d (w celu zawarcia i realizacji umowy o imprezę turystyczną oraz obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane osobowe w zakresie niezbędnym dla dochodzenia roszczeń oraz obrony naszych praw. Czas przechowywania wynika z przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
  b) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. b (w celu promocji oferowanych przez nas usług i poznania Twoich preferencji) podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać tak długo, jak długo będziesz korzystał z naszych usług. W każdym momencie możesz w szybki i łatwy sposób – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.travelplanet.pl/daneosobowe lub linki „wypisz się” zawarte w wysyłanych do Ciebie wiadomościach (np. Newsletter lub Travel Alert) zgłosić nam, iż nie chcesz otrzymywać od nas takich treści. Wówczas zaprzestaniemy ich wysyłki zgodnie z Twoim żądaniem.
  c) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. c (dla celów podatkowych i rachunkowych), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane w zakresie i przez okres wymagany przepisami prawa – 5 lat licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą̨, a także po zakończeniu świadczenia usług w zakresie i przez czas niezbędny do rozliczenia umowy.
  Po upływie wyżej wymienionych okresów podane przez Ciebie dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.

 • 06_Zarzadzanie MOŻESZ ZARZĄDZAĆ SWOIMI DANYMI

  W dowolnym momencie masz prawo do żądania od nas: dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania na mocy usprawiedliwionego interesu administratora danych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) lub do celów statystycznych (art. 89 ust. 1 RODO) z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją, a także wobec przetwarzania do celów marketingu bezpośredniego oraz prawo do przenoszenia danych. Jako osoba składająca wniosek lub zadanie dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, możesz zostać poproszona przez nas o odpowiedź na kilka pytań związanych z Twoimi danymi osobowymi, które umożliwią nam weryfikację Twojej tożsamości.

 • 07_TwojwPrawa TWOJE PRAWA

  Masz prawo do wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), jeśli uważasz i potrafisz uzasadnić, że Twoje dane osobowe przetwarzamy niezgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • 08_Dobrowolnosc DOBROWOLNOŚC PODANIA DANYCH

  Nie obligujemy Cię do przekazania nam swoich danych osobowych. Przekazujesz je dobrowolnie, pamiętaj jednak, że jest to niezbędne, abyśmy mogli pośredniczyć w zawarciu przez Ciebie umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki czy umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem oraz, jeśli wyrazisz taką chęć, przesyłać Ci nasz: np. Newsletter lub inne świadczone przez nas usługi drogą elektroniczną, a także kontaktować się z Tobą telefonicznie.

 • 09_Profilowanie PROFILOWANIE I AUTOMATYZACJA

  Twoje dane będą przetwarzane przez nas w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, jednak decyzje wiążące nie będą zautomatyzowane. Nie będzie to również wywoływać wobec Ciebie żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Twoją sytuację. Oznacza to, że informacje, które otrzymasz od nas np. w Newsletterze lub treści, które pokazujemy Ci na naszej stronie i w wyświetlanych reklamach, mogą być powiązane z tym, w jaki sposób korzystałeś z serwisu www.travelplanet.pl (na przykład z wycieczkami, które obejrzałeś czy preferencjami, które wybrałeś w wyszukiwarce). Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować treść naszych usług świadczonych drogą elektroniczną do Twoich preferencji, potrzeb i zainteresowań. Więcej szczegółów na temat profilowania znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

 • 06_Zarzadzanie PRZEKAZANIE DANYCH DO PAŃSTW SPOZA EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

  Twoje dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do odbiorców danych w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej szczegółów dotyczących danych odbiorców poza Europejskim Obszarem Gospodarczym znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Niniejsza klauzula informacyjna obowiązuje od dnia 25.05.2018 CZYTAJ DALEJ UKRYJ

POPULARNE PODRÓŻE