Rota Vicentina – to podróż rowerowa wzdłuż Oceanu Atlantyckiego przez jeden z ostatnich naturalnych, nietkniętych regionów południowego wybrzeża Europy.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Rota Vicentina – to podróż rowerowa wzdłuż Oceanu Atlantyckiego przez jeden z ostatnich naturalnych, nietkniętych regionów południowego wybrzeża Europy. Pojedziemy z Lizbony podążając historycznym szlakiem – Rota Vicentina, którym kiedyś podróżowali lokalni i pielgrzymi, wędrując po regionie południowo-zachodniego wybrzeża Portugalii. Przez rozległe lasy korkowe i piniowe, łagodne pasma górskie, doliny, przybrzeżne równiny i wydmy, wzdłuż rzek, strumieni i zatok, nad oceanicznymi klifami, i piaszczystymi odludnymi plażami. Smagani atlantyckim wiatrem. W większości wiejskimi ścieżkami, ale też przez miasteczka, poznając wielowiekową historię regionu z mijanych po drodze kościołów, starych wiejskich domów – montes, posiadłości – quintas i herdades, czy obserwacji codziennego życia i lokalnej kultury. Podstawą naszej trasy będzie Rota Vicentina – powstały w 2012 roku szlak, którego celem jest pokazanie dziedzictwa naturalnego, historycznego i kulturowego regionu południowo-zachodniego wybrzeża Portugalii. Dbając o odpowiedzialny rozwój, droga ta ukazuje istotę tego regionu – jego autentyczność i specyfikę. Przejedziemy w całości odcinek nazwany szlakiem historycznym, który można pokonać na rowerze górskim. Kilkakrotnie od niego odbijemy, tak by częściej widzieć ocean. Po drodze zaplanowaliśmy dzień odpoczynku nad Atlantykiem, a chętni w tym czasie będą mieli możliwość wzięcia udziału w całodniowym kursie surfingu. Dojrzała przyroda, intensywność kolorów, zapachów i smaków będzie nam nam towarzyszyć podczas tej rowerowej podróży.

Kod:ROWE

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1: Lizbona - transfer z lotniska
Podróż rozpoczenimy w Lizbonie. Tego dnia zaplanowaliśmy transfer z lotniska do hotelu w Lizbonie, krótkie spotkanie organizacyjne oraz wspólną kolację w lokalnej knajpce. Będzie to też okazja by zobaczyć wieczorne życie Lizbony.

Dzień 2: Lizbona
To stąd, a konkretnie z dzielnicy Belém, w XV wieku wypływali śmiałkowie, którzy potem na nowo rysowali mapy świata. Lizbona ma w sobie jakąś niezwykłą siłę przyciągania, którą kusi tych, którzy tu jeszcze nie byli, a u tych, którzy już ją widzieli pozostawia nostalgiczne wspomnienia i pragnienie powrotu.

Położona nad brzegiem Tagu, na legendarnych 7 wzgórzach, tętniąca życiem, z uliczkami ciągnącymi się nieustannie w górę i w dół, oraz mnogością zabytków, które warto odwiedzić.

Wspólnie z lokalnym rowerowym przewodnikiem spędzimy ten dzień zwiedzając te znane i mniej znane dzielnice i zakątki miasta.

Popołudniu czeka nas 1,5h transfer do Grândoli, skąd kolejnego dnia rankiem wyruszymy, by już tylko rowerem dotrzeć do południowo-zachodniego krańca Portugalii – Przylądka Św. Wincentego.

Dzień 3: Grândola – Vale Seco (~ 55 km)
Barrada da Serra – Grândola – Santiago de Cacem – Vale Seco

Grândola leży już w regionie Alenetjo, w okolicy pasma górskiego Serra de Grândola, którego głównym aktorem jest korek i niezwykłe widoki, które maluje.

Grândola, słynna jest przede wszystkim z piosenki Zeca Afonso „Grândola, Vila Morena” – która stała się bohaterką Rewolucji Goździkowej, gdy 25 kwietnia 1974 roku nadano ją w radio na znak rozpoczęcia skutecznego buntu przeciwko panującej wtedy w Portugalii dyktaturze wojskowej.

Z Grândoli pojedziemy przez wspaniałe tereny wzgórz porośniętych lasami korkowymi. Widokowymi drogami w otoczeniu tych obdartych „ze skóry” drzew, o fantastycznych kształtach i kolorach.

Po drodze zatrzymamy się w położonym na wzgórzu starym miasteczku Santiago do Cacém, którego najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest zamek położony na wzgórzu, a zbudowany przez arabów w XI wieku.

Tutaj rozpoczyna się już Rota Vicentina. Odtąd szlak prowadzić będzie lokalnymi terenowymi i szutrowymi ścieżkami, a odcinki wyasfaltowane pojawiać się będą tylko czasami.

Dzień zakończymy w małej wiosce Vale Seco. Nocleg w typowej wiejskiej farmie.

Dzień 4: Vale Seco – Odemira (~ 70 km)
Vale Seco – Cercal do Alentejo – Sao Luis – Odemira

Dzisiejszy dzień dostarczy nam różnorodność krajobrazów.

Początkowo szlak prowadzi przez odizolowane, rozległe obszary montados – czyli pastwisk, łąk z porozrzucanymi dębami korkowymi, gdzie jedynymi śladami cywilizacji będzie kilka farmerskich zabudowań. To rolniczy region. Dojedziemy do jeziora Campilhas, popatrzymy na rozległe widoki i dalej, mijając po drodze doliny rzek i strumyków, gaje oliwne, sady, ogrody warzywne w oddali zobaczymy miasteczko Cercal do Alentejo.

Z Cercal zaczyna się górzysty odcinek szlaku, ze szczytem – S. Domingos – 329 m.n.p.m. i kilkoma punktami widokowymi, skąd podziwiać będziemy panoramiczne widoki z oceanem i nadmorskimi miejscowościami na horyzoncie. To odcinek dość wymagający, a nawierzchnia bywa nieregularna. Po drodze mijamy stare kopalnie magnezu i żelaza, dziś licznie zamieszkałe przez nietoperze. Rosną tu też rzadkie gatunki roślin, a wśród nich dominuje niezwykle aromatyczna Gum Rockrose.
Od szczytu S. Domingos czeka nas kilkanaście kilometrów zjazdu.

Ostatnia część dzisiejszej trasy to rzadko spotykany w Alentejo krajobraz tętniący zielenią liściastych lasów, zarośli, tworzących zielone tunele wzdłuż rzek, strumyków, małych stawów. Obfitość zieleni i wody. Znaczna część prowadzi wąską dróżką, wzdłuż tworzącej niezwykłe krajobrazy rzeki Torgal. Zobaczymy słynne ze swej urokliwości miejsca – Pego da Laima i Pego das Pias.

Przed dotarciem do Odemiry, przejedziemy jeszcze przez około 5 kilometrowy odcinek lasów eukaliptusowych, a stąd już bardzo blisko do miejsca noclegu.

Zatrzymamy się w małej, tonącej w zieleni dolinie. W otoczeniu niewielkich oliwkowych i korkowych wzgórz oraz winnic, położona jest stulenia Quinta; Rodowa posiadłość, od kilku pokoleń zamieszkana przez jedną rodzinę. Z pietyzmem odrestaurowana by przyjmować gości i dzielić się tradycją i możliwością obcowania ze wspaniałą naturą.

Dzień 5: Odemira – Odeceixe (~ 65 km)
Odemira – S.Teotonio – Zambujeira do Mar – Odeceixe

Z Odemiry szlak prowadzi ścieżkami wzdłuż rzeki Mira, zostawiając za sobą ładny widok na miasto.

Dalej przez łagodne wzgórza podjeżdżając i zjeżdżając, w otoczeniu bujnej roślinności różnych gatunków drzew, trzcin, krzaków i kolorowych łąk.
Bardzo obficie występuje tutaj drzewko truskawkowe, zwane też poziomkowcem, a fachowo chruścina jagodna (Arbutus unedo). To wiecznie zielone krzewy lub nawet drzewa do 3 metrów wysokie, na których rosną intensywnie czerwone, soczyste owoce. Z nich wytwarza się słynny tutaj – mocny, zmieszany z miodem likier Aquardente de Medronho.

Dalej wzdłuż rzeki S. Teotonio, przekraczając ją w dwóch miejscach, raz mostem, raz dnem dojedziemy do wioski S. Teotonio, gdzie przyjemnie będzie zasiąść na chwilę na centralnym spokojnym placyku.

Kolejny odcinek do Odeceixe będzie bowiem bardziej wymagający, ścieżka jest trudniejsza, a podjazdy i zjazdy bardziej strome, czasami trzeba będzie kawałek przejść. Za to różnorodność roślinności jest uderzająca.
Dodatkowo ze szczytów wzgórz będzie już widać Atlantyk.

Przejeżdżając przez most na rzece Seixe w miejscowości S.Miguel pożegnamy Alentejo, a wjedziemy w region Algarve.

W Odeceixe odjedziemy na kilka kilometrów od szlaku, widokową doliną ujścia rzeki Seixe by dotrzeć nad ocean i popatrzeć na rozległą, piaszczystą plażę Praia de Odeceixe i otaczające ją klify.

Ostatnia część dzisiejszej trasy wiedzie przez nadmorski płaskowyż, wzdłuż kanału nawadniającego rzeki Mira.  Ścieżka wzdłuż kanału wymaga dobrych technicznych umiejętności – jest wąska, a bogata roślinność czasami utrudnia przejazd. Wokół nadal żyzne rolnicze tereny, gdzie uprawia się słodkie ziemniaki, kukurydzę, orzeszki ziemne, pomidory, niewielkie gospodarstwa i sady oliwkowe, cytrynowe, pomarańczowe, figowe. Dużo tu też pastwisk.

Słodkie ziemniaki to flagowa roślina regionu – koniecznie trzeba spróbować wyrabianych z niego ciast i innych słodkości.

Na kolejne dwa dni zatrzymamy się w typowym dla Alentejo monte, przekształconym w komfortową agroturystykę.

Dzień 6: Odeceixe - Cabo Sardão lub odpoczynek na plaży (~ 68 km )
Odeceixe – Praia do Carvalhal – Zambujeira do Mar – Cabo Sardão – Odeceixe

Dzisiejszego dnia poznamy pas wybrzeża na północ od Odeceixe. Pojedziemy w kierunku położonej na klifie, nadoceanicznej miejscowości Zambujeira do Mar.

Teren jest raczej równinny, tylko czasami, szczególnie, przy samym wybrzeżu zdarzają się ostre podjazdy i zjazdy. Trasa prowadzi spokojnymi drogami, a odcinki wzdłuż samych klifów często są nieutwardzone, czasami piaszczyste.

Przemierzając wydmowe równiny, odwiedzimy rozległą, piaszczstą plażę Praia do Carvalhal. Stąd już tylko kilka kilometrów do rybackiej wsi Zambujeira do Mar. Jej kilka uliczek dochodzi bezpośrednio do klifowego wybrzeża. Tu na placyku stoi niewielka, biała kaplica Nossa Senhora do Mar, a w koło liczne kafejki i restauracje, z których można podziwiać widoki na Ocean.

Z Zambujeira do Mar pojedziemy dalej na północ do słynnego przylądka Cabo Sardão. Jest to jedyne miejsce na świecie gdzie bociany gniazdują na klifach nad samym oceanem. Droga do przylądka prowadzi nad samym Atlantykiem, po szczytach klifów i odsłania wspaniałe widoki. Z Cabo Sardão powrócimy do Odeceixe.

Dzień 7: Odeceixe - Pedralva (~ 75 km)
Odeceixe – Aljezur – Bordeira – Carrapateira – Pedralva

Najpierw zobaczymy imponującą dolinę rzeki Aljezur i miasteczko o tej samej nazwie – oplatające tarasowo przeciwległe wzgórze, a na jego szczycie ruiny zamku Maurów z X wieku. Zatrzymamy się na chwilę, powspinamy po stromych brukowanych uliczkach tego historycznego, nadmorskiego miasteczka z niskimi bielonymi domami. Wjedziemy na wzgórze zamkowe, by popatrzeć na panoramę okolicznych dolin z Atlantykiem w tle.

Pojedziemy drogą z panoramicznymi widokami na wzgórza i doliny by znów popatrzeć na spektakularną zatokę Arrifana.
Dalej przez przybrzeżne wzgórza, skąd rozpościera się imponujący widok na długi pas wybrzeża, a przy dobrej widoczności można zobaczyć odległy przylądek Carrapateira – do którego dziś zmierzamy, a nawet cel naszej wyprawy Przylądek Św. Wincentego.

Górskie szczyty, ocean, dziewiczy krajobraz, niemal niezakłócony obecnością człowieka będą nam ciągle towarzyszyć.
Dzisiejsza trasa to podsumowanie wszystkiego co oferuje ten region: siła oceanu uderzająca w potężne klify lub ciche piaszczyste plaże, bogactwo roślinności, spokój bijący z korkowych lasów, aromatycznych, kolorowych, pełnych kwiatów łąk.

Krajobrazy zachęcają do zatrzymania się na dłuższą chwilę i kontemplacji, jak w okolicach plaży Canal, Vale Figueiras, doliny rzeki i wioski Bordeira, ze szczytu Cerro da Cunca.

Pojedziemy pętlą wokół przylądka Carrapeteira, podążając szlakiem rybaków (Fishermen’s Trail), nieustannie w bliskim kontakcie z oceanem, by zobaczyć kilka miejsc należących do najpiękniejszych na całym wybrzeżu, jak plaża Bordeira czy Amado.

Na koniec odbijemy znów w interior, by dolinami rzek Carrapateira i Sinceira dojechać do wioski Pedralva.

Popadającą w ruinę wioskę – ze 100 mieszkańców, zostało 7 – niemal w całości poddano rewitalizacji, zachowując jej pierwotny styl architektoniczny. Plątanina wąskich uliczek, niskie, bielone domki, z kolorowymi oknami i drzwiami. W nich zamieszkamy na ostatnie dwa dni, by w rytmie slow turism jeszcze bardziej poczuć jak płynie tutaj życie.

Dzień 8: Cabo de Sao Vicente (~ 70 km)
Pedralva – Vila do Bispo – Praia do Castelejo – Cabo de Sao Vicente – Sagres – Pedralva

Silny wiatr za Vila do Bispo będzie zapowiedzią, że zbliżamy się do finału. Ostatni odcinek prowadzi przez szczyty potężnych klifów, otwierając widoki na rozszalały ocean i skaliste wybrzeże.

Krajobraz coraz bardziej jednostajny, roślinność wygasa, prosta droga, rozległe równiny płaskowyżu porośnięte gdzieniegdzie niskimi krzakami.

Docieramy do „Świętej Doliny” (Vale Santo), którędy przez stulecia przechodzili pielgrzymi i wierni rozpoczynając, bądź kończąc pielgrzymkę na przylądku św. Wincentego, w miejscu gdzie kiedyś stał klasztor, a dziś latarnia morska.

Tutaj kończy się Rota Vicentina.

W drodze powrotnej odwiedzimy Sagres i słynną obronną twierdzę z XV wieku na szczycie klifu. W Sagres pożegnamy się z oceanem i ponownie przez łagodne wzgórza i doliny powrócimy do zacisza wioski Pedralva.

Dzień 9: Transfer na lotnisko w Lizbonie
Transfer busem na lotnisko w Lizbonie potrwa około 4 godzin.

CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Informacje o trasie
Większość trasy przebiega ścieżkami terenowymi, gdzie najlepiej sprawdzi się rower górski, ewentualnie crossowy. Zdarzają się odcinki wymagające dobrych umiejętności technicznych – ostre podjazdy i zjazdy. Odcinki asfaltowe – mało uczęszczanymi drogami – są technicznie łatwe.  Trasa wymaga dość dobrej kondycji, ze względu na dłuższe terenowe odcinki.

Całkowita długość trasy: ok. 360 km
Całkowite przewyższenie: ok. 3 900 m
Czas trwania podróży: 9 dni
Liczba dni na rowerze: 7 dni
Kondycja fizyczna: 3/5
Umiejętności techniczne: 3/4
Typ roweru: rekomendujemy rower górski. Opony grubsze, o rozbudowanym bieżniku, odpowiednie do jazdy w terenie (szutr, kamienie, piach, błoto).
Nawierzchnia: około 80% teren, 20% asfalt

Kategoria noclegów: Komfort & Obiekty zabytkowe i kulturowe

Noclegi w komfortowych portugalskich hotelach i agroturystykach, starannie przez nas wybranych, by oddać ducha regionu. Są to w większości wspaniale odrestaurwane tradycyjne rodzinne posiadłości – nazywane casas, quintas, montes lub herdades, stylowo urządzone, szanując lokalną tradycję, pięknie wkomponowane w otaczającą przyrodę.

DOKUMENTY
WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • 8 noclegów (pokoje 2 osobowe, sporadycznie 3 osobowe)
 • 8 śniadań
 • Butelkę wody mineralnej na każdy dzień trasy rowerowej
 • Całodzienne zwiedzanie Lizbony z lokalnym przewodnikiem
 • Transfer z/na lotnisko w Lizbonie
 • Wszystkie transfery podczas podróży
 • Transport roweru i bagażu z/do Polski (rower i bagaż należy dostarczyć do siedziby naszego biura w Piasecznie)
 • Transport bagaży z hotelu do hotelu na całej trasie podróży
 • Opiekę i wsparcie pilota i organizatorów na całej trasie podróży
 • Mapki i opisy dziennych tras
 • Samochód wsparcia na całej trasie podróży
 • Podstawowy serwis rowerowy
 • Ubezpieczenie turystyczne – KL 20 000 EUR  i NW 15 000 PLN (nie obejmuje następstw chorób przewlekłych – CP).

*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG).

 

Informacje dodatkowe:

 • Dojazd do Lizbony we własnym zakresie. My odbieramy uczestników z lotniska w Lizbonie. Koszt biletu lotniczego liniami rejsowymi wynosi zazwyczaj od 700-800 zł wzwyż. Oferujemy bezpłatną pomoc przy wyszukaniu najkorzystniejszych ofert przelotu
 • Transfer z lotniska w Lizbonie w dniu 03.11.2017 w godzinach popołudniowych
 • Transfer powrotny na lotnisko w Lizbonie w dniu 11.11.2017
 • Transport roweru i bagażu do Portugalii jest w cenie wyjazdu. Należy dostarczyć go do naszego biura na kilka dni przed wyjazdem. Koszt przesyłki roweru kurierem na terenie Polski wynosi około 50-70 zł
 • Kurs surfingu ( 2 x 1,5-godzinne szkolenie z instruktorem, sprzęt, strój) – dla chętnych to dodatkowy koszt – 45 EUR.

Dodatkowa opcja

Możliwość dojazdu busem – cena 4 090 PLN – obejmuje dodatkowo:

 • Transport busem do miejsca rozpoczęcia i zakończenia podróży – wyjazd z
  Warszawy lub Wrocławia
 • 4 dodatkowe noclegi techniczne na trasie dojazdu/powrotu  (Francja/Hiszpania/Niemcy)
 • Termin przy dojeździe busem: 31.10.2017 (wyjazd wieczorem) – 13.11.2017 (przyjazd wieczorem)
 • Rekomendowane, przykładowe połączenia lotnicze z/do Warszawy:Wylot 3.11.2019:Powrót 11.11.2019:
PRZED WYJAZDEM

PRZED WYJAZDEM

Na miejsce rozpoczęcia podróży dojeżdżamy transportem zorganizowanym przez nas (busami) lub samodzielnie. Także my przewozimy rowery i bagaże uczestników dostosowanym transportem. W przypadku braku własnego roweru służymy pomocą w kontakcie z wypożyczalnią.

Podróż rowerowa polega na pokonywaniu odcinków wytyczonej trasy. To oznacza zazwyczaj codzienną zmianę miejsca noclegu. Dzienne odcinki, których długość waha  się od ok. 40 do ok. 80 km, pokonujemy na rowerze, mając przy sobie tylko ekwipunek jednodniowy. Resztę bagaży przewozi samochód wsparcia, towarzyszący na całej trasie. Pełni on także funkcję wsparcia technicznego i asekuracji w przypadku problemów kondycyjnych.

Przed podróżą rowerową należy zadbać o odpowiednie techniczne przygotowanie się do wyjazdu. Jest to zadanie każdego rowerzysty i obejmuje ono:

Przygotowanie roweru
Nieodłącznym elementem podróżowania na rowerze jest zadbanie o jego odpowiednie przygotowanie techniczne. Oczywiście awarie się zdarzają, ale o ile nie są zbyt częste czy poważne i można je skorygować na miejscu, nie stanowią problemu, a raczej mają charakter integrujący. W innym przypadku mogą zakłócać możliwość pełnego korzystania z podróży. Z tego względu, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie roweru; mało ważna jest jego marka, rodzaj, cena, zaś dużo istotniejsze, aby:

 • przed wyjazdem poddany został przeglądowi technicznemu, wykonanemu przez fachowca,
 • dopasowany do rowerzysty i przez niego sprawdzony,
 • dostosowany do warunków topograficznych wyjazdu, (trudno jechać rowerem szosowym czy damką-holenderką, nawet tą ulubioną, po górskich, kamienistych dróżkach; w opisach naszych podróży zawsze znajduje się informacja o preferowanym typie roweru).

Rower powinien być wyposażony w:

 • zapasowe dętki 1 lub 2, odpowiednie do rozmiaru kół użytkowanego roweru,
 • światła przednie i tylne,
 • linkę zabezpieczającą przed kradzieżą
 • podstawowe narzędzia (pompka, łatki, klej, podstawowe klucze)

Samochód wsparcia, wyposażony w podstawowy sprzęt techniczny, towarzyszący uczestnikom – jako asekuracja –na całej trasie podróży. Z doświadczenia jednak wiemy, że możliwość poradzenia sobie z drobnymi usterkami samemu lub przy wsparciu towarzyszy podróży daje dużo satysfakcji.

Pozostałe elementy dają swobodę wyboru. Jak kwestia zaopatrzenia w płyny. Jedni korzystają z zamontowanych uchwytów na bidon/butelkę, inni wiozą plecaki/termosy, z których popijają w trakcie jazdy, jeszcze inni w każdym napotkanym sklepie lub knajpce kupują i wypijają napój, po czym jadą dalej bez obciążenia. Ostatnie rozwiązanie generuje jednak często duże ryzyko i nie polecamy go. Można bowiem trafić (np. w Hiszpanii) na czas, który nazywaliśmy „od sjesty do fiesty”; całe miasteczka w kwiatach i zabawie, ale wszystkie sklepy zamknięte. Inne ryzyko to długie odcinki poprzez tereny oddalone od wszelkiej cywilizacji. Kwestia jest jednak ważna, albowiem podczas wysiłku organizm ulega szybkiej de-hydratyzacji, uzupełnianie płynów staje się działaniem koniecznym.

Podobny swobodny wybór daje sposób przewozu podręcznego bagażu. Można w małej sakwie, co pociąga za sobą konieczność posiadania bagażnika i błotnika; można wykorzystać torbę na kierownicę, tyle, że wówczas bagaż trzeba zazwyczaj ograniczyć do minimum. Są też i tacy, którzy wykorzystują, jako najlepszy sposób transportu, plecaki zaprojektowane do jazdy na rowerze. Wszystko zależy od preferencji.

Przygotowanie rowerzysty
Podobnie, jak w przypadku przygotowania roweru, rowerzysta także powinien przysposobić się technicznie do wyjazdu. Szczególnie należy zadbać o:

 • Stosowną wygodną odzież: spodnie rowerowe, koszulki, kurtkę przeciwdeszczową, bluzy,  właściwe obuwie, rękawiczki, itd.
 • Odpowiednie spodnie rowerowe są szczególnie istotne, gdyż kilka godzin dziennie spędzonych w siodle, u każdego szybciej lub później wywołuje dobrze znane rowerzystom dolegliwości.
 • Dlatego profesjonalne spodnie rowerowe wyposażone są w specjalną wkładkę. W innym wypadku zdecydowanie radzimy mieć rower wyposażony w wygodne siodło lub zainstalować na nie nakładkę amortyzującą.
 • Kask - stanowiący  konieczny ekwipunek rowerzysty podczas naszych podróży, a w niektórych odwiedzanych krajach jest obowiązkowy.
 • Ochronę przeciwsłoneczną: odpowiednie do typu skóry i miejsca podróży kremy z filtrem UV i okulary.
 • Przygotowanie kondycyjne – szczególnie w przypadku podróży oznaczonych jako kondycyjnie wymagające (więcej niż 3 kółeczka) należy odpowiednio się przygotować.

Poza wszystkim warto pamiętać, że każdy nowy sprzęt wymaga obeznania się z nim, na co potrzeba czasami dłuższego czasu. Dlatego radzimy roztropnie podejmować decyzje o wymianie lub zakupie nowego wyposażenia tuż przed samym wyjazdem. Przykładem jest wymiana zwykłych pedałów na SPD, które zdecydowanie poprawiają komfort jazdy, jednak wymagają nieco praktyki.

Wypełnienie tych sugestii ułatwi podróżowanie, czyniąc je bardziej przyjemnym, czego Państwu i sobie życzymy, jednocześnie pozostając do dyspozycji w przypadku wszelkich pytań i wątpliwości.

TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Wielkie Piękno – Rota Vicentina… południowym wybrzeżem Portugalii
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub
Przeczytaj klauzulę informacyjną i dowiedz się, na jakich zasadach będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe. Klikając przycisk „Dokonaj wstępnej rezerwacji” potwierdzasz, że zapoznałeś się z tymi zasadami.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zapewnienie prywatności naszym użytkownikom to dla nas priorytet, dlatego dbamy o to, by Twoje dane były u nas bezpieczne. Chodzi o dane osobowe i dane zapisywane w plikach cookies i pochodnych technologiach, które zbieramy gdy dokonujesz rezerwacji imprezy turystycznej czy korzystasz z serwisów internetowych należących do Travelplanet.pl SA. Aby dowiedzieć się, na jakich zasadach będą przetwarzane Twoje dane, zapoznaj się z poniższą klauzulą informacyjną.

 • 01_Administrator ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH

  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych na etapie poszukiwania imprezy turystycznej jest Travelplanet.pl S.A. z siedzibą we Wrocławiu, kod pocztowy 50-418, ul. Traugutta 45. W związku z zawarciem i realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie organizator turystyki, z którym zawrzesz umowę. W związku z zawarciem i realizacją umowy ubezpieczenia podróżnego administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie Ubezpieczyciel, z którym zawrzesz umowę. Travelplanet.pl S.A. będzie wtedy podmiotem przetwarzającym podane przez Ciebie dane osobowe w imieniu organizatora turystyki oraz w imieniu Ubezpieczyciela. Niezależnie od powyższego Travelplanet.pl jest administratorem podanych przez Ciebie niezbędnych danych osobowych w celu promocji oferowanych usług w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

 • 02_OsobaOdpowiedzialna OSOBA ODPOWIEDZIALANA

  Osobą, która w naszej firmie opiekuje się danymi osobowymi jest Inspektor Ochrony Danych. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych możesz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo: daneosobowe@travelplanet.pl. Na Twoje pytania odpowie najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w ciągu 30 dni.

 • 03_CelPodstawa CEL I PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH

  Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać:
  a) w celu umożliwienia zawarcia, a następnie realizacji: umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki oraz umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem, a także w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu opieki około obsługowej i kontaktu w sprawach związanych z rezerwowaną za naszym pośrednictwem imprezą turystyczną – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwane dalej jako: „RODO”),
  b) w celu promocji oferowanych przez nas usług, jeśli wyrazisz chęć otrzymywania od nas informacji handlowych, a także w celu poznania Twoich preferencji, w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych. Dzięki temu będziemy mogli dopasować usługi i dostarczane Ci treści do Twoich oczekiwań. Wysoka jakość jest naszym priorytetem, dlatego po wykonaniu danej usługi możemy kierować do Ciebie krótkie ankiety lub prośby o wydanie opinii, abyś mógł poinformować nas, co jeszcze możemy zrobić lepiej. Zapewniamy, że ankiety i prośby o opinie będziemy wysyłać z taką częstotliwością i w taki sposób, aby nie naruszały one Twojego prawa do prywatności – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO,
  c) w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń zawartych za naszym pośrednictwem umów o udział w imprezie turystycznej oraz umowy ubezpieczenia podróżnego, a także innych umów zawartych z nami – art. 6 ust.1 lit. c RODO,
  d) w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, co może wiązać się z koniecznością przetwarzania danych osobowych w tym celu – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO.

 • 04_OdbiorcyDanych ODBIORCY DANYCH

  Dbanie o poufność Twoich danych jest dla nas priorytetem. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury technicznej, informatycznej czy w bieżących sprawach naszej działalności, dostęp do podanych przez Ciebie danych osobowych mogą̨ mieć następujący odbiorcy danych:
  a) Nasi upoważnieni pracownicy.
  b)Usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie Danych Osobowych na potrzeby realizacji świadczonych przez nas i dla nas usług. Są to w szczególności podmioty (oraz ich upoważnieni pracownicy) świadczące usługi IT i techniczne, usługi z zakresu badań, analiz i statystyk, podmioty organizujące akcje marketingowe. Podmioty te działają na nasze zlecenie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania powierzonych im usług.
  c) Podmioty uprawnione do otrzymania Danych Osobowych na podstawie przepisów prawa.
  d) Dostawcy usług zaopatrujący nas w rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz związane z zarządzeniem naszą firmą (w szczególności firmy kurierskie i pocztowe).
  e) Dostawcy usług prawnych i doradczych oraz wspierający nas w dochodzeniu należnych roszczeń oraz obrony naszych praw (w szczególności kancelarie prawne, podatkowe, firmy windykacyjne).
  f) Organizatorzy turystyki, firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje bankowe, z którymi mamy zawarte umowy agencyjne, umowy pośrednictwa w sprzedaży produktów i/lub świadczeniu usług,w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania łączących nas umów lub umów zawartych za naszym pośrednictwem.

 • 05_CzasPrzechowywania CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH

  Czas, przez jaki będziemy przechowywać Twoje dane, zależy od tego, w jakim celu je przetwarzamy:
  a) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. a i d (w celu zawarcia i realizacji umowy o imprezę turystyczną oraz obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane osobowe w zakresie niezbędnym dla dochodzenia roszczeń oraz obrony naszych praw. Czas przechowywania wynika z przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
  b) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. b (w celu promocji oferowanych przez nas usług i poznania Twoich preferencji) podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać tak długo, jak długo będziesz korzystał z naszych usług. W każdym momencie możesz w szybki i łatwy sposób – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.travelplanet.pl/daneosobowe lub linki „wypisz się” zawarte w wysyłanych do Ciebie wiadomościach (np. Newsletter lub Travel Alert) zgłosić nam, iż nie chcesz otrzymywać od nas takich treści. Wówczas zaprzestaniemy ich wysyłki zgodnie z Twoim żądaniem.
  c) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. c (dla celów podatkowych i rachunkowych), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane w zakresie i przez okres wymagany przepisami prawa – 5 lat licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą̨, a także po zakończeniu świadczenia usług w zakresie i przez czas niezbędny do rozliczenia umowy.
  Po upływie wyżej wymienionych okresów podane przez Ciebie dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.

 • 06_Zarzadzanie MOŻESZ ZARZĄDZAĆ SWOIMI DANYMI

  W dowolnym momencie masz prawo do żądania od nas: dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania na mocy usprawiedliwionego interesu administratora danych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) lub do celów statystycznych (art. 89 ust. 1 RODO) z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją, a także wobec przetwarzania do celów marketingu bezpośredniego oraz prawo do przenoszenia danych. Jako osoba składająca wniosek lub zadanie dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, możesz zostać poproszona przez nas o odpowiedź na kilka pytań związanych z Twoimi danymi osobowymi, które umożliwią nam weryfikację Twojej tożsamości.

 • 07_TwojwPrawa TWOJE PRAWA

  Masz prawo do wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), jeśli uważasz i potrafisz uzasadnić, że Twoje dane osobowe przetwarzamy niezgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • 08_Dobrowolnosc DOBROWOLNOŚC PODANIA DANYCH

  Nie obligujemy Cię do przekazania nam swoich danych osobowych. Przekazujesz je dobrowolnie, pamiętaj jednak, że jest to niezbędne, abyśmy mogli pośredniczyć w zawarciu przez Ciebie umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki czy umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem oraz, jeśli wyrazisz taką chęć, przesyłać Ci nasz: np. Newsletter lub inne świadczone przez nas usługi drogą elektroniczną, a także kontaktować się z Tobą telefonicznie.

 • 09_Profilowanie PROFILOWANIE I AUTOMATYZACJA

  Twoje dane będą przetwarzane przez nas w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, jednak decyzje wiążące nie będą zautomatyzowane. Nie będzie to również wywoływać wobec Ciebie żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Twoją sytuację. Oznacza to, że informacje, które otrzymasz od nas np. w Newsletterze lub treści, które pokazujemy Ci na naszej stronie i w wyświetlanych reklamach, mogą być powiązane z tym, w jaki sposób korzystałeś z serwisu www.travelplanet.pl (na przykład z wycieczkami, które obejrzałeś czy preferencjami, które wybrałeś w wyszukiwarce). Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować treść naszych usług świadczonych drogą elektroniczną do Twoich preferencji, potrzeb i zainteresowań. Więcej szczegółów na temat profilowania znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

 • 06_Zarzadzanie PRZEKAZANIE DANYCH DO PAŃSTW SPOZA EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

  Twoje dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do odbiorców danych w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej szczegółów dotyczących danych odbiorców poza Europejskim Obszarem Gospodarczym znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Niniejsza klauzula informacyjna obowiązuje od dnia 25.05.2018 CZYTAJ DALEJ UKRYJ

POPULARNE PODRÓŻE