Ta rowerowa podróż to wyprawa w dziedzictwo tych epok. Poprowadzi nas tam droga po nabrzmiałym historią, rozległym, wciąż jeszcze mało odkrytym regionie Alentejo, do tętniącej życiem Lizbony.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Luzytania – poetycka nazwa Portugalii – już samo jej brzmienie przywołuje nostalgiczne myśli o jakiejś wspaniałej i pięknej krainie.

W rzeczy samej ta starożytna prowincja jest ważnym elementem tożsamości narodowej Portugalczyków. Tak samo jak dziedzictwo związane z panowaniem Rzymian, Maurów i portugalskiego rozkwitu z czasu wielkich odkryć geograficznych, kiedy z Lizbony wyruszali śmiałkowie-żeglarze, którzy rysowali nowe mapy, a kolonie tego kraju otoczyły cały świat. Znaki świetności są widoczne do dziś.

Ta rowerowa podróż to wyprawa w dziedzictwo tych epok. Poprowadzi nas tam droga po nabrzmiałym historią, rozległym, wciąż jeszcze mało odkrytym regionie Alentejo, do tętniącej życiem Lizbony.

Dziesiątki kilometrów zielonych i wiosennie ukwieconych pól, plantacji dębów korkowych, oliwnych gajów i winorośli, a także ponad 100 km dzikich, piaszczystych, w większości pustych plaż. Położone na wzgórzach, średniowieczne zamki oraz ufortyfikowane miasta i senne wioski, których bielone domy błyszczą się z daleka w promieniach słońca.

Wielkie posiadłości ziemskie i ich wspaniałe rezydencje – montes, quintas i herdades – z poszanowaniem tradycji prowadzone przez kolejne pokolenia. Życie płynie tu wolniej niż w innych regionach Portugalii. Panujący klimat ma w tym swoją zasługę – latem temperatury przekraczają 40 stopni. Ale wiosną, tak jak i jesienią klimat jest łagodny, idealny do podróżowania na rowerze.

Kod:ROWE

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1 Évora

W atmosferę Alentejo wprowadzi nas stolica regionu – Évora. To jedno z najbardziej zachwycających Portugalskich miast. Cała starówka jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, a stojące w centrum historycznym świetnie zachowane zabytki liczą ponad 2 000 lat i niosą ślady wszystkich kluczowych dla rozwoju Portugalii epok.

Mimo zabytków o wielkiej skali, nie ma tu wielu turystów, a w mieście panuje spokojna, nieśpieszna atmosfera.

W Évora po około 1,5 godzinnym transferze z lotniska w Lizbonie, zatrzymamy się na pierwszy nocleg.

Dzień 2 Évora – Monsaraz (~ 74 km)
Evora – Nossa Senhora de Machede – Montoito – Reguengos de Monsaraz – S. Pedro do Corval – (Barrada) Monsaraz

Z Evory doliną rzeki Degebe pojedziemy, w kierunku jednego ze słynnych w Alentejo „orlich gniazd” – Monsaraz. Przemierzając przestrzenie złoto-zielonej i ceglasto-czerwonej ziemi, będziemy jechać wśród gajów oliwnych, dębów korkowych, pinii i pól winorośli.

Odwiedzając po drodze kilka sennych wiosek i miasteczek z typowymi dla Alentejo bielonymi niskimi domkami, gdzie niemalże jednym śladem życia jest przydrożna kafejka czy bar. Popijając w nich kawę trudno oprzeć się wrażeniu, że czas stoi tu w miejscu.

Miejscowości, które odwiedzimy słyną jednak z lokalnych produktów. W Nossa Senhora de Manchede produkowane są wyroby skórzane, a S. Pedro do Corval to największe na całym Półwyspie Iberyjskim centrum ceramiki. W Montoito wyrabia się znakomite sery, a w Reguengos de Monsaraz można zwiedzić tradycyjną winiarnię, gdzie wino przetrzymywane jest jeszcze w glinianych naczyniach.

Jadąc dalej, zobaczymy położone na szczycie wysokiego wzgórza, otoczone murami Monsaraz. Wspinaczkę do miasta zostawiamy na kolejny dzień, tymczasem udamy się do miejsca noclegu – w XVIII wiecznym monte, czyli typowej farmie Alentejo, w oryginalnie zachowanych białych domkach, w otoczeniu antycznych oliwkowych gajów, ogrodów warzywnych, drzewek pomarańczowych i cytrynowych. Stąd nocą rozświetlone na wzgórzu Monsaraz wygląda imponująco.

Całkowite przewyższenie: 380 m

 

Dzień 3 Monsaraz – Mourão – Moura (~ 63 km)
Monsaraz – Mourão – Moura

Dzisiejszy dzień to wiele niezwykłych widoków.

Zanim zaczniemy zdobywać wzgórze Mosaraz, mając je niemal nieustannie na horyzoncie, przejedziemy przez kilka okolicznych, tradycyjnie białych wiosek oraz zobaczymy zabytki liczące ponad 5000 lat.
Tereny te bowiem były zamieszkiwane już 3500 lat p.n.e., a fakt, że Portugalia słynie z zabytków megalitycznych jest mało znany. Najwięcej megalitów, a wśród nich najstarsze na świecie, znajduje się właśnie w Alentejo, a szczególnie w okolicach Evory i Monsaraz. Evora nazywana jest nawet Iberyjską stolicą magalitów. Te prehistoryczne kamienne budowle, prawdopodobnie pełniły funkcję grobowców lub wykorzystywane były do obrzędów religijnych czy obserwacji astronomicznych. Menhiry i kromlechy o różnej wartości spotykać można w północnym Alentejo na każdym kroku, a te zbadane liczone są w tysiącach.
Zobaczymy przynajmniej dwa, wymieniane wśród najbardziej znaczących: największy w Portugalii, sześciometrowy Menhir Outeiro i kamienny krąg – kromlech Xerez.
Monsaraz jest jednym z najstarszych miast Portugalii, a w Alentejo przez wielu uznawanym za najbardziej urokliwą miejscowość.
Strategicznie położone na szczycie skały, w środku średniowiecznych murów, jakby wyjęte z bajki, ale całkiem rzeczywiste. Dosłownie kilka uliczek i parę zaułków, kilku mieszkańców i garść turystów. Ciche, senne wręcz białe miasteczko, którego oprócz murów, strzeże średniowieczny zamek, a w nim, wciąż działająca arena do walk byków. Koniecznie trzeba zasiąść na chwilę i popatrzeć.
Bo widoki zapamięta się na długo. Rozległe pejzaże Alentejo, a z drugiej strony imponujące największe w Europie sztuczne jezioro Alqueva i sąsiadująca Hiszpańska Extremadura.
Delektując się rozległymi, niemalże stepowymi krajobrazami wokół Wielkiego Jeziora, pojedziemy dalej w kierunku Moury – stolicy Portugalskiej oliwy. Gaje oliwkowe będą nam towarzyszyć niemal nieustannie. Moura słynie z produkcji znakomitej oliwy, co potwierdza popularne w Portugalii powiedzenie „Tak wytworny, jak oliwa z Moury”.
W Moura, na co wskazuje jej nazwa (oznaczająca dziewczynę Mauretankę lub przymiotnik mauretański), znajduje się najlepiej zachowana w całej Portugalii dzielnica mauretańska – Mouraria. Będziemy mieli okazję poczuć atmosferę tego spokojnego, małego miasteczka z wąskimi ulicami i bielonymi domami. Zatrzymamy się tu na nocleg – w cennym historycznie i artystycznie XVII wiecznym hotelu, którego fasada w całości pokryta jest tradycyjnymi malowanymi płytkami – azulejos.

Dzień 4 Moura – Serpa – Mértola (~ 80 km)
Moura – Serpa – Mértola

Droga, droga, droga… dziś jeszcze wyraźniej poczujemy ciągnące się przestrzenie i pustkowia Alenejo. Wśród pól, łąk, niekończących się gajów oliwnych, porozrzucanych gdzieniegdzie dębów, będziemy pedałować pustymi niemalże drogami.
Wyciszając się, i coraz mocniej odczuwając harmonię z naturą. Wypatrując jakiejś wioski, miasteczka, gdzie można by się posilić.
Jednym z nich będzie Serpa, zwana „białą” słynąca z idealnie białych, lśniących domków z mauretańskimi elementami. Popijając kawę na małym spokojnym ryneczku, znów nie da się ustrzec od myśli, że czas tu płynie wolniejszym tempem; przeszłość i przyszłość zastyga w teraźniejszości. Tym bardziej ciekawy jest fakt, że w mieście znajduje się unikalne na skalę światową muzeum. Zgromadzono tu około 2,5 tysiąca zegarów – wszystkie mechaniczne – a najstarsze egzemplarze pochodzą z XVII wieku.
Trzeba też koniecznie skosztować, znanego w całej Portugalii, wyrabianego tutaj owczego sera serpa.
Dalej udamy się w kierunku Parku Naturalnego w dolinie rzeki Guadiana i położonego w samym jego środku miasteczka Mertola. Białe, posadowione na wysokim wzgórzu nad rzeką Guadianą, nazywane jest miastem muzeum, ze względu na liczne zachowane zabytki. Podobnie jak w Mourze, tutaj także dobrze zachowały się zabytki z czasów panowania Maurów, m.in. najstarszy w Portugalii meczet, dziś mieszczący świątynię chrześcijańską.
Tu spędzimy wieczór i nocleg, mając możliwość pospacerowania po licznych krętych i stromych uliczkach z fantastycznymi widokami.

Dzień 5 Mértola - Castro Verde – Odemira (~ 110 km)
Mértola – Castro Verde – Ourique – Odemira

Dziś zmierzamy już w kierunku oceanu. Ostatni dzień w kontynentalnej części Alentejo. Równiny powoli zaczną nabierać pagórkowatości. Połacie gajów oliwnych ustąpią miejsca liczniejszym dębom korkowym i piniom. Roślinność staje się coraz bardziej różnorodna.
Przejedziemy przez kilka sennych wiosek i prowincjonalne, spokojne miasteczka Castro Verde i Ourique.
Na drodze coraz więcej zakrętów, lekkich podjazdów i zjazdów. Zatrzymamy się w małej, tonącej w zieleni dolinie. W otoczeniu niewielkich oliwkowych i korkowych wzgórz oraz winnic, położona jest stulenia Quinta do Chocalhinho; Rodowa posiadłość, od kilku pokoleń zamieszkana przez jedną rodzinę. Z pietyzmem odrestaurowana by przyjmować gości i dzielić się tradycją i możliwością obcowania ze wspaniałą naturą.

Dzień 6 Odemira – Vila Nova de Milfontes (~ 66 km)
Odemira – Zambujeira do Mar – Vila Nova de Milfontes

Dziś po przejechaniu około 20 kilometrów dotrzemy do oceanu, który towarzyszyć będzie nam już codziennie. Odtąd będziemy podróżować na północ w kierunku Lizbony, wzdłuż wybrzeża Alentejo, które ciągnie się przez około 150 kilometrów: od Półwyspu Troia na północy do miasteczka Odemira i wioski Zambujeira do Mar na południu. Część tego obszaru leży w Parku Naturalnym Południowo-Wschodniego Alentejo i Costa Vicentina.
Pas wybrzeża to spektakularne widoki na ocean, klify, schowane pomiędzy nimi zazwyczaj bezludne, często trudno dostępne piaszczyste plaże, daleko wcinające się w głąb lądu zielone zatoki. Wzdłuż całego wybrzeża Alentejo znajduje się rozległe pasmo wydm. Teren jest raczej równinny, tylko przy samym wybrzeżu zdarzają się podjazdy i zjazdy. Roślinność jest niższa, coraz częściej pojawiają się laski eukaliptusowe, pola upraw warzywnych i sady. Nasza trasa prowadzi spokojnymi drogami, a odcinki wzdłuż samych klifów często są nieutwardzone, czasami piaszczyste.
Po raz pierwszy ocean ujrzymy w maleńkiej wsi rybackiej Zambujeira do Mar. Jej kilka uliczek dochodzi bezpośrednio do klifowego wybrzeża, tu na placyku stoi niewielka, biała kaplica Nossa Senhora do Mar. Widoki można podziwiać siedząc w jednej z kilku kafejek czy restaurantes. Przyszedł już czas na spróbowanie specjalności Portugalii – Bacalhau – suszonego solonego dorsza czy sardines.
Po drodze odwiedzimy jeszcze kilka małych wsi i odludny przylądek Cabo Sardão, słynący z fantastycznych widoków. Jest to też jedyne miejsce na świecie gdzie bociany gniazdują na klifach nad samym oceanem.
Smagani oceaniczną bryzą, napełnieni widokami dojedziemy do miejscowości Vila Nova de Milfontes, położonej w miejscu gdzie rzeka Mira łączy swoje wody z oceanem. Przenocujemy w posiadłości rozłożonej wzdłuż rzeki, kilka kilometrów przed jej ujściem do Altantyku.

Dzień 7 Vila Nova de Milfontes - Grândola (~ 81 km)
Vila Nova de Milfontes – Porto Covo – Santiago de Cacem – Grândola

Przez pierwszą część dnia będziemy jechać w bezpośredniej bliskości Atlantyku, aż dotrzemy do rybackiej wsi Porto Covo – aby wypić kawę, w którejś z uliczek schodzących bezpośrednio do oceanu lub też na słynnym, urokliwym placyku – Praça Marquês de Pombal, nazywanym poczekalnią.
Powoli, oddalając się od oceanu, zaczniemy wjeżdżać w interior, by dotrzeć do Grândoli. Teren stanie się bardziej pagórkowaty. Przejedziemy przez wspaniałe tereny wzgórz porośniętych dębami korkowymi. Widokowymi drogami w otoczeniu tych obdartych „ze skóry” drzew, o fantastycznych kształtach i kolorach.
Po drodze na pewno zatrzymamy się w położonym na wzgórzu starym miasteczku Santiago do Cacém, którego najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest zamek położony na wzgórzu, a zbudowany przez arabów w XI wieku.
Kolejna miejscowość – Grândola – słynna przede wszystkim z piosenki Zeca Afonso „Grândola, Vila Morena” – która stała się bohaterką Rewolucji Goździkowej, gdy 25 kwietnia 1974 roku nadano ją w radio na znak rozpoczęcia skutecznego buntu przeciwko panującej dyktaturze wojskowej.
W okolicach Grândoli wjedziemy w region pasma górskiego Serra de Grândola, którego głównym aktorem jest korek i niezwykłe widoki, które maluje. U stóp gór leży posiadłość Barrada da Serra – herdada od 200 lat należąca do tej samej rodziny, obejmuje 800 hektarów plantacji, na których rośnie 100 000 dębów korkowych. Oprócz produkcji herdada trudni się hodowlą owiec, produkcją drewna, pinii i myślistwem. Przyjrzymy się z bliska jak wygląda życie zgodne z rytmem natury, gdyż w herdadzie jest kilka tradycyjnych farmerskich zabudowań – białych domków komfortowo odrestaurowanych, zachowujących jednak tradycyjny charakter, w nich zatrzymamy się na nocleg.

Dzień 8 Grândola – Półwysep Tróia – Lisbona (~ 48 km)
Grândola – Camporta – Półwysep Tróia – Lisbona

Opuszczając zagłębie lasów korkowych udamy się w kierunku półwyspu Tróia, będącego ostatnią częścią regionu Alentejo na trasie naszego przejazdu. To tereny równinne, znane z ciągnących się kilometrami zielonych pól ryżowych i salin, czyli poletek płytkich zbiorników, w których produkowana jest sól, poprzez odparowywanie wód morskich. Dziś, saliny nie są już tak intensywnie wykorzystywane, a ich tereny zasiedlają liczne gatunki ptaków, między innymi flamingów, czy bocianów. To jednocześnie mekka dla ornitologów.
U podnóża Półwyspu w miejscowości Comporta, zlokalizowana jest największa prywatna posiadłość ziemska w Portugalii – Herdade da Comporta. Należy do jednego z najznamienitszych rodzinnych przedsiębiorstw w Europie – Espirito Santo. Historycznie związana z uprawą ryżu, na 12,5 tyś ha ziemi uprawia także winorośl, pinie i korek. Przyjmując za główny cel zrównoważony i odpowiedzialny rozwój, Herdade do Comporta jest otwarta i udostępnia do zwiedzania swoje piwnice winne, a także stworzone tutaj muzeum historii ryżu. Warto na chwilę zatrzymać się na tych włościach.
Półwysep Tróia oddziela rozległe ujście rzeki Sado od Altantyku. To długi na kilkanaście kilometrów pas białej piaszczystej plaży, wydm i lasów sosnowych, wzdłuż którego prowadzi tylko jedna droga. Naturalną dzikość tego miejsca zakłócają tylko zlokalizowana na samym końcu półwyspu, nieadekwatne architektoniczne hotele turystyczne.
Stąd promem przedostaniemy się na Setubal, gdzie zapakujemy się do samochodu by przejechać przez rzekę Tag do Lisbony. Pojedziemy przez najdłuższy most w Europie – Ponte Vasco da Gama – zarówno sama jego konstrukcja jak i widoki robią duże wrażenie. Niestety, ruch rowerowy na moście jest zakazany.

Dzień 9 Lizbona (~ 35 km )
To stąd w XV wieku wypływali śmiałkowie, którzy potem na nowo rysowali mapy świata.
Lizbona ma w sobie jakąś niezwykłą siłę przyciągania, którą kusi tych, którzy tu jeszcze nie byli, a u tych, którzy już ją widzieli pozostawia nostalgiczne wspomnienia i pragnienie powrotu.
Położona nad brzegiem Tagu, na legendarnych 7 wzgórzach, tętniąca życiem, z uliczkami ciągnącymi się nieustannie w górę i w dół, oraz mnogością zabytków, które warto odwiedzić jest wyzwaniem dla rowerzystów. Wspólnie z lokalnym rowerowym przewodnikiem spędzimy cały dzień zwiedzając na rowerze te znane i mniej znane dzielnice i zakątki miasta.

Dzień 10 Lizbona – Cabo da Roca – Sintra (~ 62 km )
Lizbona – Estoril – Cascais – Cabo da Roca – Sintra

Pojedziemy przez większość dnia nad samym brzegiem Tagu, a później Oceanu, przez przedmieścia Lizbony aby dotrzeć do najdalej wysuniętego na zachód miejsca w Europie – Cabo da Roca.
Przez pierwsze 30 kilometrów ciągną się nadmorskie miasta, najbardziej znane to Cascais i Estoril.
W Estoril postaramy się poszukać tajemniczo-ekstrawaganckiej atmosfery rodem z filmów o Jamsie Bondzie.
Pas wybrzeża pomiędzy Cascais i Estoril – Costa do Sol, był miejscem gdzie w latach 1930-50 szukali schronienia uchodźcy z całej Europy – od zdetronizowanych królów, pisarzy, artystów po wiele anonimowych osób. Portugalia była bowiem neutralnym państwem w czasie II wojny Światowej. Naturalnie przebywali tu też szpiedzy. A kiedy rząd Portugalii zaczął jednak kolaborować z III Rzeszą Brytyjczycy przysłali tu swoich najlepszych agentów Secrete Service – m.in. Dušco Popova i Grahama Greene’a. Dušco Popov – typ playboya o arystokratycznych manierach, nocami przesiadywał w Casino Estoril – dziś najstarszym w Portugalii i największym w Europie.
Cascais – kiedyś wioska rybacka, dziś jedno z modniejszych miast-przedmieść Lizbony. To właśnie tutaj przycumowały statki Vasco Da Gammy po wyprawie do Indii.
Z Cascais pojedziemy przyjemną trasą rowerową aż do plaży Praia do Guincho – uważanej za najładniejszą w okolicy Lizbony. Piaszczysta plaża jest mekką surferów – odbywa się tu jeden z etapów mistrzostw świata w Kiteboardingu. Stąd już niedaleko – około 20 km do miejsca, z którego dalej na zachód na kontynencie Europejskim nie da się już dotrzeć – przylądek Cabo da Roca.
Z Cabo da Roca rozpoczniemy wspinanie się na wzgórza Sintry. Dotarcie do Sintry będzie wymagało pewnego wysiłku, jednak droga, którą przejedziemy zapewnia widoki tak  malownicze, że czasami sprawiają wrażenie nierzeczywistych.
Sintra położona jest na paśmie wzgórz zwanym Serra de Sintra. Wzgórza są bujnie porośnięte dębami, cyprysami, eukaliptusami, kameliami, a pomiędzy stoją pałace i zamki rodem z bajki. Nic dziwnego, że właśnie tutaj Hans Christian Andersen pisał swoje baśnie. Eklektyczny, kolorowy Palacio Nacional de Pena – rezydencja portugalskich królów; Palacio da Regaleira – chyba najbardziej tajemniczy, wzniesiony przez portugalskiego milionera na początku XX w.; Palacio de Monserrate – rezydencja brytyjskiego barona; pamiętający czasy Maurów Castelo dos Mouros z IX wieku. Wszystkie otoczone rozległymi i tajemniczymi ogrodami. W 1995 roku Sintra jako całe miasto została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W Sintrze zakończymy podróż, a zatrzymamy się w pięknej 150-letniej willi, będącej w przeszłości letnią rezydencja zamożnej lizbońskiej rodziny.

Informacje o trasie: Trasa podróży przebiega w większości lokalnymi drogami wyasfaltowanymi. Jest jednak kilka odcinków terenowych, zazwyczaj o nawierzchni szutrowej, a także piaszczysta ścieżka wzdłuż nadoceanicznych wydm. Ze względu na dość długie dzienne dystanse, a także pagórkowaty charakter Alentejo i okolic Lizbony, podróż wymaga dość dobrego przygotowania kondycyjnego. Technicznie zaś trasa nie sprawia trudności.

Całkowita długość trasy: ok. 600 km
Całkowite przewyższenie: ok. 4 700 m
Czas trwania podróży: 11 dni
Liczba dni na rowerze: 9 dni
Kondycja fizyczna: 3/5
Umiejętności techniczne: 1/4
Typ roweru: trekking, cross, górski
Nawierzchnia: Przewaga nawierzchni asfaltowych. Ok. 20% ścieżki terenowe (polne, leśne, wzdłuż klifów nad oceanem)

Kategoria noclegów: Komfort & Obiekty zabytkowe i kulturowe
W komfortowych portugalskich hotelach i pensjonatach. Są to w większości wysokiej klasy tradycyjne rodzinne posiadłości – nazywane casas, quintas, montes lub herdades, stylowo urządzone, szanując lokalną tradycję. Ich lokalizacje zazwyczaj oferują niecodzienne widoki w otoczeniu wspaniałej przyrody.

DOKUMENTY
WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • 10 noclegów (pokoje 2 osobowe, sporadycznie 3 osobowe)
 • 10 śniadań
 • Butelkę wody mineralnej na każdy dzień trasy rowerowej
 • Zwiedzanie jednej z najznamienitszych fabryk oliwy, połączone z degustacją
 • Całodzienne zwiedzanie Lizbony z przewodnikiem rowerowym
 • Opiekę i wsparcie pilota i organizatorów na całej trasie podróży
 • Mapki i opisy codziennych tras
 • Transfer z/na lotnisko w Lizbonie do miejsca rozpoczęcia/zakończenia podróży rowerowej
 • Wszystkie transfery podczas podróży (prom Troja-Setubal, tranfer Setubal – Lizbona)
 • Transport roweru i bagażu z/do Polski (rower i bagaż należy dostarczyć do siedziby naszego biura w Piasecznie, a my zajmujemy się dalszym transportem do/z Portugalii)
 • Transport bagażu z hotelu do hotelu podczas podróży rowerowej
 • Samochód wsparcia na całej trasie podróży rowerowej
 • Podstawowy serwis rowerowy
 • Ubezpieczenie turystyczne – KL 20 000 EUR i NW 15 000 PLN (nie obejmuje następstw chorób przewlekłych – CP).

Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG).

Informacje dodatkowe:

 • Dojazd do Lizbony we własnym zakresie. My odbieramy i odwozimy Państwa na lotnisko w Lizbonie. Koszt biletu lotniczego liniami rejsowymi wynosi zazwyczaj od 670-800 zł wzwyż. Można wybierać taryfę tylko z bagażem podręcznym, ponieważ bagaż główny i rower przewożony jest do Portugalii przez organizatora. Oferujemy bezpłatną pomoc przy wyszukaniu najkorzystniejszych ofert przelotu. Przykładowe rekomendowane połączenie z Warszawy (koszt na dzień 1.11.2018 – 689 PLN):
  • 06.04.2019 KLM: 6:00 – 10:55 (Warszawa – Amsterdam – Lizbona )
  • 16.04.2019 KLM: 15:35 – 22:10 (Lizbona – Amsterdam – Warszawa)

  lub  liniami Brussels Airlines (koszt na dzień 1.11.2018 – 677 PLN):

  • 06.04.2019 Brussels Airlines: 6:45 – 11:35 (Warszawa – Bruksela – Lizbona)
  • 16.04.2019 Brussels Airlines : 12:10 – 23:00 (Lizbona – Bruksela – Warszawa)
 • Transfer z lotniska w Lizbonie w dniu 6.04.2019 w godzinach popołudniowych (między 13:00 a 19:00)
 • Transfer powrotny na lotnisko w Lizbonie w dniu 16.04.2019 w godzinach rannych
 • Transport roweru i bagażu (15kg) jest w cenie wyjazdu – należy dostarczyć go do nas na kilka dni przed wyjazdem osobiście lub kurierem. Przesyłka roweru kurierem na terenie Polski kosztuje około 60-70 zł.

Możliwość dojazdu busem: cena z dojazdem busem – 4 650 zł
Cena obejmuje dodatkowo:
– Transport busem do miejsca rozpoczęcia i zakończenia podróży – wyjazd z Warszawy lub Wrocławia
– 4 dodatkowe noclegi ze śniadaniem na trasie dojazdu/powrotu do/z Portugalii

Termin przy dojeździe busem: 03.04 – 18.04.2019

Wyjazd z Warszawy w dniu 03.04.2019 w godzinach rannych, powrót do Warszawy wieczorem w dniu 18.04.2019

TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Portugalia – Siła w Spokoju
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub
Przeczytaj klauzulę informacyjną i dowiedz się, na jakich zasadach będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe. Klikając przycisk „Dokonaj wstępnej rezerwacji” potwierdzasz, że zapoznałeś się z tymi zasadami.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zapewnienie prywatności naszym użytkownikom to dla nas priorytet, dlatego dbamy o to, by Twoje dane były u nas bezpieczne. Chodzi o dane osobowe i dane zapisywane w plikach cookies i pochodnych technologiach, które zbieramy gdy dokonujesz rezerwacji imprezy turystycznej czy korzystasz z serwisów internetowych należących do Travelplanet.pl SA. Aby dowiedzieć się, na jakich zasadach będą przetwarzane Twoje dane, zapoznaj się z poniższą klauzulą informacyjną.

 • 01_Administrator ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH

  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych na etapie poszukiwania imprezy turystycznej jest Travelplanet.pl S.A. z siedzibą we Wrocławiu, kod pocztowy 50-418, ul. Traugutta 45. W związku z zawarciem i realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie organizator turystyki, z którym zawrzesz umowę. W związku z zawarciem i realizacją umowy ubezpieczenia podróżnego administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie Ubezpieczyciel, z którym zawrzesz umowę. Travelplanet.pl S.A. będzie wtedy podmiotem przetwarzającym podane przez Ciebie dane osobowe w imieniu organizatora turystyki oraz w imieniu Ubezpieczyciela. Niezależnie od powyższego Travelplanet.pl jest administratorem podanych przez Ciebie niezbędnych danych osobowych w celu promocji oferowanych usług w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

 • 02_OsobaOdpowiedzialna OSOBA ODPOWIEDZIALANA

  Osobą, która w naszej firmie opiekuje się danymi osobowymi jest Inspektor Ochrony Danych. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych możesz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo: daneosobowe@travelplanet.pl. Na Twoje pytania odpowie najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w ciągu 30 dni.

 • 03_CelPodstawa CEL I PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH

  Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać:
  a) w celu umożliwienia zawarcia, a następnie realizacji: umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki oraz umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem, a także w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu opieki około obsługowej i kontaktu w sprawach związanych z rezerwowaną za naszym pośrednictwem imprezą turystyczną – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwane dalej jako: „RODO”),
  b) w celu promocji oferowanych przez nas usług, jeśli wyrazisz chęć otrzymywania od nas informacji handlowych, a także w celu poznania Twoich preferencji, w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych. Dzięki temu będziemy mogli dopasować usługi i dostarczane Ci treści do Twoich oczekiwań. Wysoka jakość jest naszym priorytetem, dlatego po wykonaniu danej usługi możemy kierować do Ciebie krótkie ankiety lub prośby o wydanie opinii, abyś mógł poinformować nas, co jeszcze możemy zrobić lepiej. Zapewniamy, że ankiety i prośby o opinie będziemy wysyłać z taką częstotliwością i w taki sposób, aby nie naruszały one Twojego prawa do prywatności – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO,
  c) w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń zawartych za naszym pośrednictwem umów o udział w imprezie turystycznej oraz umowy ubezpieczenia podróżnego, a także innych umów zawartych z nami – art. 6 ust.1 lit. c RODO,
  d) w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, co może wiązać się z koniecznością przetwarzania danych osobowych w tym celu – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO.

 • 04_OdbiorcyDanych ODBIORCY DANYCH

  Dbanie o poufność Twoich danych jest dla nas priorytetem. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury technicznej, informatycznej czy w bieżących sprawach naszej działalności, dostęp do podanych przez Ciebie danych osobowych mogą̨ mieć następujący odbiorcy danych:
  a) Nasi upoważnieni pracownicy.
  b)Usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie Danych Osobowych na potrzeby realizacji świadczonych przez nas i dla nas usług. Są to w szczególności podmioty (oraz ich upoważnieni pracownicy) świadczące usługi IT i techniczne, usługi z zakresu badań, analiz i statystyk, podmioty organizujące akcje marketingowe. Podmioty te działają na nasze zlecenie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania powierzonych im usług.
  c) Podmioty uprawnione do otrzymania Danych Osobowych na podstawie przepisów prawa.
  d) Dostawcy usług zaopatrujący nas w rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz związane z zarządzeniem naszą firmą (w szczególności firmy kurierskie i pocztowe).
  e) Dostawcy usług prawnych i doradczych oraz wspierający nas w dochodzeniu należnych roszczeń oraz obrony naszych praw (w szczególności kancelarie prawne, podatkowe, firmy windykacyjne).
  f) Organizatorzy turystyki, firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje bankowe, z którymi mamy zawarte umowy agencyjne, umowy pośrednictwa w sprzedaży produktów i/lub świadczeniu usług,w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania łączących nas umów lub umów zawartych za naszym pośrednictwem.

 • 05_CzasPrzechowywania CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH

  Czas, przez jaki będziemy przechowywać Twoje dane, zależy od tego, w jakim celu je przetwarzamy:
  a) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. a i d (w celu zawarcia i realizacji umowy o imprezę turystyczną oraz obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane osobowe w zakresie niezbędnym dla dochodzenia roszczeń oraz obrony naszych praw. Czas przechowywania wynika z przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
  b) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. b (w celu promocji oferowanych przez nas usług i poznania Twoich preferencji) podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać tak długo, jak długo będziesz korzystał z naszych usług. W każdym momencie możesz w szybki i łatwy sposób – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.travelplanet.pl/daneosobowe lub linki „wypisz się” zawarte w wysyłanych do Ciebie wiadomościach (np. Newsletter lub Travel Alert) zgłosić nam, iż nie chcesz otrzymywać od nas takich treści. Wówczas zaprzestaniemy ich wysyłki zgodnie z Twoim żądaniem.
  c) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. c (dla celów podatkowych i rachunkowych), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane w zakresie i przez okres wymagany przepisami prawa – 5 lat licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą̨, a także po zakończeniu świadczenia usług w zakresie i przez czas niezbędny do rozliczenia umowy.
  Po upływie wyżej wymienionych okresów podane przez Ciebie dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.

 • 06_Zarzadzanie MOŻESZ ZARZĄDZAĆ SWOIMI DANYMI

  W dowolnym momencie masz prawo do żądania od nas: dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania na mocy usprawiedliwionego interesu administratora danych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) lub do celów statystycznych (art. 89 ust. 1 RODO) z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją, a także wobec przetwarzania do celów marketingu bezpośredniego oraz prawo do przenoszenia danych. Jako osoba składająca wniosek lub zadanie dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, możesz zostać poproszona przez nas o odpowiedź na kilka pytań związanych z Twoimi danymi osobowymi, które umożliwią nam weryfikację Twojej tożsamości.

 • 07_TwojwPrawa TWOJE PRAWA

  Masz prawo do wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), jeśli uważasz i potrafisz uzasadnić, że Twoje dane osobowe przetwarzamy niezgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • 08_Dobrowolnosc DOBROWOLNOŚC PODANIA DANYCH

  Nie obligujemy Cię do przekazania nam swoich danych osobowych. Przekazujesz je dobrowolnie, pamiętaj jednak, że jest to niezbędne, abyśmy mogli pośredniczyć w zawarciu przez Ciebie umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki czy umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem oraz, jeśli wyrazisz taką chęć, przesyłać Ci nasz: np. Newsletter lub inne świadczone przez nas usługi drogą elektroniczną, a także kontaktować się z Tobą telefonicznie.

 • 09_Profilowanie PROFILOWANIE I AUTOMATYZACJA

  Twoje dane będą przetwarzane przez nas w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, jednak decyzje wiążące nie będą zautomatyzowane. Nie będzie to również wywoływać wobec Ciebie żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Twoją sytuację. Oznacza to, że informacje, które otrzymasz od nas np. w Newsletterze lub treści, które pokazujemy Ci na naszej stronie i w wyświetlanych reklamach, mogą być powiązane z tym, w jaki sposób korzystałeś z serwisu www.travelplanet.pl (na przykład z wycieczkami, które obejrzałeś czy preferencjami, które wybrałeś w wyszukiwarce). Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować treść naszych usług świadczonych drogą elektroniczną do Twoich preferencji, potrzeb i zainteresowań. Więcej szczegółów na temat profilowania znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

 • 06_Zarzadzanie PRZEKAZANIE DANYCH DO PAŃSTW SPOZA EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

  Twoje dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do odbiorców danych w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej szczegółów dotyczących danych odbiorców poza Europejskim Obszarem Gospodarczym znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Niniejsza klauzula informacyjna obowiązuje od dnia 25.05.2018 CZYTAJ DALEJ UKRYJ

POPULARNE PODRÓŻE