„Między ziemią a niebem” tak nazwaliśmy podróż rowerową francuskim szlakiem Drogi św. Jakuba, a dokładniej z Roncesvalles w Pirenejach do Santiago de Compostela i dalej nad ocean do Cabo Fisterra.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

„Między ziemią a niebem” tak nazwaliśmy podróż rowerową francuskim szlakiem Drogi św. Jakuba, a dokładniej z Roncesvalles w Pirenejach do Santiago de Compostela i dalej nad ocean do Cabo Fisterra. Trasa prowadzi przez regiony: Navarra, La Rioja, Castilla y León (Burgos, Palencia, León) i Galicia i liczy około 900 kilometrów, na których można się poruszać jedynie pieszo, konno lub rowerem. Ten szlak licząc sobie nieco ponad 1000 lat jest najczęściej uczęszczanym ze wszystkich. Do tego opisu trzeba jeszcze koniecznie dodać, że jest na tyle różnoraki, że zadowoli zmysły nawet bardzo wymagających koneserów krajobrazów.

Ta sucha, faktograficzna notka pomija to, co na tym szlaku najważniejsze, a co z jednej strony jest nie-do-opisania, z drugiej zaś strony, daje asumpt do ulokowania go na granicy ziemi i nieba, na przecięciu czasu i bezczasu. Bo ta droga jest właśnie taką granicą. Na tym polega jej fenomen. Ściśle mówiąc, droga dająca wszelkie możliwości doznawania piękna natury i znajdujący się nań ludzie, a może przede wszystkim ludzie, od wielu pokoleń, setki tysięcy wierzących i niewierzących, katolików i niekatolików, starszych i młodszych, kobiet i mężczyzn z całego świata; spotykanych na szlaku, w schroniskach, w jadłodajniach, przy źródełkach z wodą, umęczonych wędrowaniem.
Jak o każdym zjawisku wymykającym się spod kontroli racjonalności ludzkiej, roztropniej jest nic nie pisać, tylko siąść na ziarnach piasku i poczuć że:

Przecież i ja  – ziemi tyle mam,
Ile jej stopa ma pokrywa,
Dopokąd idę!….

C.K. Norwid – Pielgrzym

Kod:ROWE

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1 Roncesvalles - Puente la Reina (~ 67 km)
Droga rozpoczyna się w Roncesvalles – malutkiej miejscowości w Pirenejach parę kilometrów od granicy z Francją. W liczącej zaledwie kilka budynków górskiej osadzie dominuje potężny zespół klasztorny zakonu Agustianów z 1127 roku wraz z kościołem z XIII w., kaplicą św. Jakuba i kaplicą Sancti Spiritus, w której nadal chowani są mnisi a wcześniej pielgrzymi, którzy zmarli w istniejącym tu kiedyś szpitalu. W klasztorze do dziś mieści się schronisko dla pielgrzymów – jedno z najbardziej charakterystycznych na całej drodze.
Roncesvalles znane jest także z opisanej w „Pieśni o Rolandzie” bitwy z 778 r.  w pobliskim wąwozie Roncevaux, w której zginął Roland.
Przez górskie krajobrazy Navarry, leśne ścieżki i średniowieczne miasteczka – jak Zubiri – ze średniowiecznym mostem na rzece Arga – nazywanym Puente de la rabia – mostem wściekłości, wkrótce przez romański most Magdaleny docieramy do Pamplony – z cytadelą i gotycką katedrą z grobami Karola III Szlachetnego i jego żony Eleonory. Miasto słynie z  Encierros, czyli przepędzania byków wąskimi ulicami starówki na arenę walk. Encierros odbywają się w dniach 6-14 lipca podczas świąt ku czci patrona miasta świętego Fermina.
Dalej, przez pola uprawne, sady i winnice, pokonując wymagające wzniesienie Alto del Pedron z rzędami gigantycznych wiatraków na szczycie do Puente La Reina – tutaj schodzą się dwa szlaki Camino de Santiago – ten rozpoczynający się w Roncesvalles i szlak aragoński rozpoczynający się w Samport. Miasto wzięło nazwę od średniowiecznego mostu La Reina zbudowanego dla pielgrzymów w XI w. – przez ten most szlak prowadzi do dziś.

Dzień 2 Puente la Reina - Logroño (~ 84 km)
Wśród łanów zbóż, winnic i drzew oliwnych, przez miasta z zachowaną architekturą średniowieczną jak wyjątkowo położone, oblepiając szczyt niewielkiego wzgórza Ciruaqui, Villamayor de Monjardin, Los Arcos, Torres del Rio czy w końcu Estella-Lizarra – nazywane „Toledo Północy” ze względu na szczególnie liczne zabytki.
Przez ciągnące się kilometrami lekko pofałdowane bezkresy, nie mijając żadnego miasta czy wsi, za to wszechobecne pola uprawne i winnice – co świadczy o tym, że szklak zbliża się już do winnego regionu La Rioja.
Fuente del Vino – winna fontana w Irache jest tego namacalnym dowodem. W XII-wiecznym klasztorze cysterskim w Irache (Monasterio de Irache) zainstalowano w ścianie źródełka, z których każdy pielgrzym może napić się wody, a także wina z klasztornych piwnic.
Za miasteczkiem Viana, z katedrą, w której pochowany jest Cezar Borgia, zaczyna się już administracyjnia La Rioja, a Logroño jest pierwszym na szlaku miastem i stolicą tego regionu. Miasto rozwijało się wspólnie ze szlakiem św. Jakuba, a dominującą budowlą jest tu katedra Santa Maria de la Redonda.

Dzień 3 Logroño - Villafranca Montes de Oca (~ 85 km)
Niemal cały dzień szlak prowadzi przez mocno pofałdowany region La Rioja. Na zmianę przechodząc wśród ogrodów pełnych warzyw,  sadów owocowych, a przede wszystkim winnic.
Za miejscowością Navarrete rozpoczyna się podjazd na przełęcz Alto de San Anton. Stąd roztacza się widok na słynną „dolinę kamiennych kopczyków”. Każdy pielgrzym pozostawia tu po sobie ślad, przynosząc kamień lub budując z nich kopczyk.
W dawnej królewskiej rezydencji – Najera znajduje się XV wieczny klasztor (dziś franciszkański), z wyjątkowo misternymi krużgankami oraz grobem, w którym pochowana jest żona króla Navarry Doña Blanca.
Tutejsze miasteczka, oprócz tradycyjnie na szlaku występujących zabytkowych kościołów, kryją w sobie pamiątki po mistycznych zjawiskach, które dokonały się w tym regionie. W katedrze Santo Domingo de la Calzada mieści się kurnik, z prawdziwym kogutem, na pamiątkę cudu dokonanego przez św. Jakuba, który chcąc dać świadectwo prawdzie, ożywił upieczoną już na talerzu kurę. Miasto to zbudowane przez pielgrzymów i dla pielgrzymów, w swojej nazwie upamiętnia żyjącego w XI w. pustelnika – św. Dominika, który zbudował tu dla pielgrzymów schronisko, kościół i most, przez który wyjeżdża się z miasta.
Dalej szlak prowadzi do Grañon, ostatniego miasteczka prowincji La Rioja.
Następny odcinek do Bolerado wiedzie już w prowincji Burgos w regionie Kastylia-Leon. Przez rozpościerające się po horyzont pola uprawne przeplatane zielono-pomarańczowymi pagórkami, strumykami i dębowymi borami. Na horyzoncie widoczne jest już większe pasmo górskie Montes de Oca.
U jego stóp położona jest Villafranca de Montes de Oca, w której  znajduje się słynne schronisko, w którym będziemy nocować. W jego murach już od XIV wieku mieściło się hospicjum dla pielgrzymów.

Dzień 4 Villafranca Montes de Oca - Hontanas (~ 70 km)
Zaraz za Villafranca Montes de Oca rozpoczyna się przejazd przez góry Oca, zacienionym szlakiem, wśród gęstych lasów i zarośli. Ten zalesiony odcinek, a także góry, kończą się w San Juan de Ortega. Miasto wzięło nazwę od św. Jana, który żył w XI wieku i podobnie jak jego mistrz wspominany już św. Dominik, poświęcił życie dla pielgrzymów, budując w regionie szpitale, schroniska, mosty oraz kościoły. Zbudowany przez niego klasztor w San Juan de Ortega, w którym fundator został pochowany, składa się z kilku zabytkowych obiektów oraz działającego do dziś schroniska.
Dalej droga prowadzi przez spokojne równiny, czasami poprzecinane lasami z widocznymi w oddali górami Atapuerca. Zbliżając się do Burgos szlak staje się bardziej ruchliwy, a otoczenie przemysłowe.
Mówi się, że szlak główny został poprowadzony tak a nie inaczej, po to, żeby przechodził przez Burgos. To średniowieczne miasto, stara siedziba królów Kastylii z imponującą gotycką katedrą Santa Maria, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Tutaj mieścił się najlepszy po Santiago szpital dla pielgrzymów.
Za Burgos rozpoczyna się stepowy krajobraz rozległego płaskowyżu. Szlak wiedzie wśród ziem uprawnych, stepów, czasami pojawiających się niewielkich strumyków. Pokonując jedno wzniesienie, na dalekim horyzoncie pokazuje nam się już kolejne, a wśród nich małe miejscowości, które odwiedzimy docierając w końcu do Hontanas.

Dzień 5 Hontanas - Terradillos de los Templarios (~ 80 km)
Rozległe pustkowia, stepowo – pagórkowate krajobrazy dominują do Catrojeriz, będącej typowym przykładem miejscowości powstałej w związku z przechodzącym tędy szlakiem św. Jakuba. Miasto rozwinęło się wokół jednej długiej na 2 km ulicy.
Za Castrjeriz szlak prowadzi na przełęcz Meseta w górach Mostelares. Po zjeździe z przełęczy i minięciu romańskiego mostu na rzece Pisuerga kończy się prowincja Burgos, a rozpoczyna Palencia, oraz kompletnie równinny region Tierra de Campos.
Wokół szlaku przez długie kilometry ciągną się olbrzymie połacie wypalonych słońcem pól. W takim otoczeniu droga dociera do miasteczka Fromista, która mieści perełkę architektury romańskiej – kościół San Martin.
Przez następne 20 kilometrów szlak biegnie monotonnie, całkowicie prosto, przy samej drodze. Mijając kilka mniejszych miejscowości dociera do Carrion de los Condes, zwanego stolicą tego równinnego regionu Tierra de Campos. W centrum miasteczka mieści się XII wieczny kościół z rzeźbami, uznawanymi za najpiękniejsze na całym szlaku, a tuż za nim dawny klasztor benedyktyński – Real Monasteiro San Zoilo, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury.
Następnie droga przebiega już odizolowaną, równą i prostą, polną ścieżką przez ziemie, zupełnie pozbawione drzew.
Od Calzadilla de la Cueza krajobraz nie jest już tak monotonnie równinny. Pojawiają się niewielkie pagórki oraz nieliczne drzewa, a szlak dociera do Terradillos de los Templarios, gdzie zaczyna się region, który według tradycji, był terenem wpływów  zakonu Templariuszy.

Dzień 6 Terradillos de los Templarios - Leon (~ 70 km)
Rzymski most na rzece Valderaduey stanowi granicę prowincji Leon; zaraz za nim pojawia się Sahagun, miasto przez wieki, pod względem znaczenia dla szlaku, stawiane w jednym rzędzie z Santiago, Estella-Lizarra, Leon, czy Carrion. Mimo, że klasztor zakonu kluniackiego – w dawnych czasach największy w całej Hiszpanii, wokół którego miasto się rozwinęło, został opuszczony przez zakonników, to nadal można tu podziwiać liczne zabytki dawnej świetności, przede wszystkim romańskie kościoły.
W Sahagun mijamy region Tierra de Campos. Rozpoczyna się rolniczy obszar równiny Leon, poprzecinany dolinami biegnącymi wzdłuż licznych rzek.
Dalej szlak rozchodzi się na dwie drogi – tradycyjną: Królewskim Szlakiem Francuskim oraz kamienistym, starym rzymskim traktem. Ponownie łączy się w Masilla de las Mulas, które położone nad rzeką Esla kiedyś było fortecą, otoczoną grubym obronnym murem z wieżami i czterema bramami, z których dwie się zachowały.
W Puente de Villarente znajduje się sięgający korzeniami średniowiecza, ogromny, dwudziesto-przęsłowy most na rzece Porma.
Przed dotarciem do Leon, trzeba pokonać wzgórze Alto del Portillo – 1 200 m. n.p.m., z którego szczytu widać już strzeliste wieże katedry w Leon.
Historia Leon sięga 68 r. p.n.e, od kiedy miał tu siedzibę obóz legionu rzymskiego. Stolica dawnego Królestwa Leon i siedziba królów. Szczególnie cenna jest katedra Santa Maria de Regla z XIII-XV w., uważana za najlepszy przykład gotyckiego kościoła w Hiszpanii. Wnętrze katedry doświetlane jest przez 125 okien z około siedmiuset witrażami. Jest to drugi największy na świecie zespół witraży.
W romańskiej bazylice Św. Izydora, oprócz jego relikwii, w podziemiach znajduje się panteon królów prowincji Leon. Miasto ma wiele zabytkowych kościołów, klasztorów, pałaców, szpitali pielgrzymich, a otaczają je XIV wieczne mury obronne. Zbaczając trochę ze szlaku można zobaczyć pałacyk zaprojektowany przez Gaudiego – Casa de los Botines.

Dzień 7 Leon - Astorga (~ 56 km)
Z Leon szlak prowadzi dalej przez płaskowyż Leon, rozdzielając się za La Virgen del Camino na dwa warianty, które schodzą się znów w Puente de Obrigo – mieście, z potężnym XIII wiecznym gotyckim, dwudziestołukowym mostem. Jest to jeden z najstarszych mostów w Hiszpanii.
Przejeżdżamy przez rolniczy płaskowyż z ciągnącymi się polami kukurydzy, poprzecinany systemem kanałów nawadniających. Płaskowyż Leon kończy się w Hospital de Obrigo, a droga do Astorgi prowadzi najpierw wśród krzewów, potem gajów dębowych i kasztanowych, meandrując w górę i w dół pośród niewielkich wzgórz, z widocznymi w oddali górami Leon. Region ten nazywa się Marageteria. Spotykamy tutaj charakterystyczne niskie kamienne domy. Astorga jest jego stolicą.
Droga do miasta przechodzi przez rzymski most, który jest jednym z wielu śladów rzymskiej kultury, która ukształtowała to miasto. Dominującymi  budynkami, z kompletnie przeciwstawnym charakterem są późnogotycka katedra z XV-XVII wieku i Pałac Biskupi (Palacio Episcopal), zaprojektowany przez Antonio Gaudiego. Astorga słynie w Hiszpanii z produkcji czekolady.

Dzień 8 Astorga - Villafranca del Bierzo (~ 80 km)
Za Astorgą, wciąż w regionie Marageteria, szlak początkowo łagodnie wznosi się w kierunku gór Leon, nazywanych też Monte Irago, aż w końcu dociera do Foncebadon – ostatniego miasta tego regionu. Tuż za nim, na szczycie przełęczy (1504 m.n.p.m) stoi słynny krzyż – Cruz de Ferro – ustawiony na wysokim na pięć metrów, gołym pniu i stosie kamieni, przynoszonych tutaj nieustannie przez rzesze pielgrzymów.
Niedaleko stąd można już podziwiać panoramę pól uprawnych regionu Bierzo, a szlak wkrótce dociera do jego pierwszego miasta – Manjarin.
Następnie rozpoczyna się zjazd, prowadzący wśród lasów dębowych i iglastych do historycznej miejscowości Molinaseca, z rzymskim mostem, wiekowymi domami z balkonami i podcieniami. Za kilka kilometrów pojawia się Ponferrada – stolica regionu, w której dominuje potężna twierdza Templariuszy, z potrójnymi murami i 12 wieżami. Miasto należało do Templariuszy pomiędzy XII i XIV wiekiem.
Z Ponferrady droga kieruje przez żyzne ziemie, położonego w dolinie i otoczonego górami regionu Bierzo. Mijając kilka mniejszych miasteczek, ścieżkami prowadzącymi pośród owocowych sadów, ogrodów warzywnych i winnic, dociera się do Cacabelos – miasta słynącego z wybornych win. I dalej wśród winnic do malowniczej miejscowości Villafranca del Bierzo – z pięknymi domami bogatych rodów i zakonem franciszkanów – produkujących własne wino. Znajduje się tutaj kościół św. Jakuba ze słynnym portalem (Portada del Pedron) nazywanym bramą przebaczenia – pielgrzymi, przechodząc przez niego, mogą tu zakończyć pielgrzymkę.

Dzień 9 Villafranca del Bierzo - Tricastela (~ 50 km)
Od Villafranca, szlak przebiega wzdłuż krętej i wąskiej doliny rzeki Valcarce. Dolina porośnięta jest lasami dębowymi i kasztanowcami. Punktem kulminacyjnym tego odcinka jest zdobycie O Cebreiro położonego na szczycie przełęczy  (1 320 m.n.p.m.) będącej granicą między regionem Bierzo a Galicją.
Ostatnie osiem kilometrów przed szczytem, to stromy podjazd. Maleńka wioska O Cebreiro leży na szczycie pomiędzy pasmami górskimi los Ancares i Sierra do Courel. Ich rozległe panoramy można stąd oglądać. Wioska powstała dla pielgrzymów, a od XII do XIX wieku mieściła szpital. Zachował się tutaj zespół galicyjskich kamiennych domów, krytych słomianymi strzechami oraz kościół.
Galicja rozpoczyna się krajobrazem górzystym z widokami na łagodnie zaokrąglone szczyty. Przez blisko dwadzieścia kilometrów szlak stopniowo schodzi w dół – wznosząc się i opadając przez pasmo górskie Sierra Do Rañadoiro – do doliny, w której położona jest Tricastela – nazwa miejscowości pochodzi od 3 zamków, które kiedyś tutaj stały. Rozległe widoki na pasma górskie przecinają odcinki porośnięte borami dębowymi i kasztanowymi.

Dzień 10 Tricatesla - Palas de Rei (~ 71 km)
Od Tricastela droga na zmianę wznosi się i opada. Można stąd wybrać jedną z dwóch wersji szlaku prowadzących do Sarria. Rowerzyści wybierają dłuższą drogę, wzdłuż wąskiej doliny rzeki Ouribio przez miejscowość Somos, w której stoi imponujący klasztor benedyktyński.
Galicyjskimi ścieżkami, bujnie porośniętymi, zielonymi korytarzami szlak dociera do Sarria, historycznego miasta założonego przez króla Alfonsa IX, który zmarł tutaj podczas swojej pielgrzymki do Santiago de Compostela.
Dalej krętymi, często kamiennymi dróżkami, przez liczne wioski rozrzucone wśród pól uprawnych, pastwisk oraz lasów, do położonego nad zalewem Belesar i rzeką Miño miasta Portomarin. Stara część miasta o długiej historii, została zalana podczas budowy zalewu, a nowe Portomarin powstałe w 1962 roku, zbudowano na wysokim brzegu rzeki Miño, przenosząc do niego kilka zabytków kamień po kamieniu – jak najsłynniejszy kościół San Nicolas. Przy niższym poziomie wody można zobaczyć wystające ruiny starej części miasta.
Odcinek z Portomarin do Palas del Rei prowadzi przez obficie zagospodarowany region, mijając wiele galicyjskich wsi z kamiennymi zabudowaniami i tradycyjnymi spichlerzami, a pomiędzy nimi gaje sosnowe i eukaliptusowe, polany i pastwiska. Najpierw w dolinie rzeki Miño, a po przekroczeniu pasma Sierra de Ligonde, przez rolniczy region Ulloa.

Dzień 11 Palas de Rei - Santiago de Compostela (~ 68 km)
Ostatni odcinek przed Santiago wiedzie na zmianę przez niewielkie, ale liczne wzniesienia i doliny rzek. Prowadzi krętymi ścieżkami przez niekończące się wsie. Jedną z większych i ważniejszych miejscowości jest Melide z licznymi historycznymi kościołami i innymi zabytkami, jak ratusz, czy jeden z najstarszych w Galicji kamienny krzyż. Przy głównej drodze mieści się tutaj znana Pulperia – knajpka, w której pielgrzymi zatrzymują się by skosztować tradycyjnej galicyjskiej ośmiornicy – Pulpo Gallego.
Od Arzua, która słynie z produkcji serów, dalej na zmianę w górę i w dół. Wioski są coraz mniej liczne, a szlak prowadzi wśród lasów eukaliptusowych i kilkakrotnie przecina autostradę. W końcu dociera do Monte de Gozo – Wzgórza Radości – z pielgrzymim pomnikiem – stąd widać już wieże katedry w Santiago de Compostela.
Jeszcze tylko przejazd przez miasto i jesteśmy u celu: plac Obradoiro, przy którym stoi katedra, ze srebrną arką zawierającą  relikwie Św. Jakuba Apostoła.

Dzień 12 Santiago de Compostela - Negreira (~ 22 km)
Pielgrzymi przybywający do Santiago od początku historii tej drogi w IX wieku decydowali się podążać dalej na zachód, nad ocean do Costa da Morte do przylądka Fisterra (Camino de Fisterra-Muxía), który jest tradycyjnym końcem pielgrzymki – w tamtych czasach uznawany za koniec znanego świata (łac. „finis terrae” – koniec ziemi). Ten odcinek daje możliwość spokojnej refleksji nad przebytą drogą.
Z Santiago wyruszymy popołudniem po Mszy św. dla pielgrzymów. Labiryntem ścieżek przez  małe miasteczka, wioski, doliny,  średniowieczne mosty – wśród nich najważniejszy na rzece Tambre pochodzący z XIV wieku, a umiejscowiony w maleńkiej wsi A Ponte Maceira. Znajdziemy tu dobrze zachowaną tradycyjną kamienną architekturę ludową.

Dzień 13 Negreira – Przylądek Fisterra - Fisterra (~ 74 km)
Ostatni odcinek szlaku prowadzi z Negreira przez kilka małych wiekowych wiosek, z dobrze zachowaną galicyjską architekturą, wśród której wyróżniają się liczne kamienne hórreos, czyli spichlerze do przechowywania ziarna. Przechodząc przez kilka wzniesień dociera do O Cruceiro da Armada – zwanego także górą radości, skąd po raz pierwszy rozpościera się widok na ocean, a w oddali można zobaczyć Cabo Fisterra – cel podróży.
Końcowa część szlaku to nieustanny kontakt z oceanem, przez wioski i porty rybackie położone nad samym brzegiem zatoki i pasma białych, piaszczystych plaż, gdzie można zbierać muszle  – od wieków będące symbolem Drogi św. Jakuba i dowodem jej przebycia.
Ostatnią miejscowością jest Fisterra. Według tradycji uczniowie św. Jakuba przybywali tu – do Dugium, obecnie Fisterra, w poszukiwaniu rzymskiego legata, który miał wyrazić zgodę na pochowanie apostoła  w Santiago de Copostela. Dziś pielgrzymi przybywają tu by zobaczyć  słynną rzeźbę Jezusa Chrystusa z XIV w. To kameralna, portowa miejscowość, gdzie spędzimy ostatni  wieczór i nocleg. W tutejszym schronisku można otrzymać certyfikat potwierdzający przebycie szlaku na koniec świata – zwany Fisterrana.
Stąd już tylko 3,5 km do celu – Przylądka Fisterra – miejsca gdzie pielgrzymi dokonują  rytualnego palenia swoich szat oraz kąpieli w ocenie, co symbolizuje pożegnanie się ze „starym” i rozpoczęcie „nowego”  etapu w życiu.

 

Szlak jest w 99 % możliwy do pokonania na rowerze. Prowadzi w większości cichymi, lokalnymi ścieżkami – polnymi, leśnymi, górskimi, wiejskimi, niekiedy tylko mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Czasami przez tętniące życiem centra miast i miasteczek. Szlak wymaga dobrych umiejętności technicznych, ze względu na występujące odcinki dróg gruntowych, nieutwardzonych, kamienistych ścieżek, także górskich. Może się zdarzyć, że konieczne będzie przeprowadzenie roweru.

Aby móc czerpać z tej podróży jak najwięcej przyjemności, konieczne jest dobre przygotowanie kondycyjne. Związane jest to z całkowitą długością trasy, jak i jej poszczególnych odcinków oraz sumy przewyższeń – średnie dzienne przewyższenie na poziomie 870 m. Tylko środkowe odcinki przez równiny  są zupełnie płaskie. Największe wzniesienia do pokonania pojawiają się w końcowych odcinkach trasy, na granicy regionu Bierzo i Galicji  (dotarcie do wiosek Foncebadón oraz O Cebreiro). Szlak jest bardzo dobrze oznakowany tradycyjnymi żółtymi strzałkami lub muszelkami. Trasę można w całości pokonać biegnącymi w pobliżu, niemal równolegle drogami asfaltowymi. My jednak zdecydowanie preferujemy i rekomendujemy przebycie tej drogi wyznaczonym szlakiem – tylko tak można najpełniej poczuć jej istotę.

Całkowita długość trasy: ok. 880 km
Całkowite przewyższenie: ok. 11 300 m
Czas trwania podróży: 19 dni
Liczba dni na rowerze: 13 dni
Kondycja fizyczna: 4/5
Umiejętności techniczne: 2/4
Typ roweru: najbardziej odpowiedni typ roweru to rower górski; bardzo sprawny technicznie; Trasę da się przejechać także na rowerze typu cross i trekking; rekomendujemy rower wyposażony w co najmniej przednie amortyzatory, co ułatwia pokonanie trudnych technicznie odcinków.
Nawierzchnia: w większości drogi gruntowe utwardzone lub nieutwardzone, kamieniste lub żwirowe, krótkie odcinki asfaltowe. Wiele odcinków szlaku ma charakter MTB. Jednocześnie podróż można pokonać biegnącymi równolegle do szlaku drogami asfaltowymi.

GALERIA
DOKUMENTY
WARUNKI

WARUNKI

Kategoria noclegów: Turystyczna

Noclegi w schroniskach dla pielgrzymów, zwanych albergue lub refugio. Schroniska od wieków prowadzone przez parafie, zakony, lokalne samorządy miejskie lub osoby prywatne. Są nieodłącznym elementem szlaku św. Jakuba. Panuje w nich specyficzna atmosfera wspólnoty; dzielenia się wrażeniami, wspólnego spożywania posiłków, otwartości na innych i wzajemnej pomoc. W większości wiernie przestrzega się reguły ciszy nocnej od godziny 22:00 lub 23:00. Noclegi odbywają się w wieloosobowych salach, z łóżkami piętrowymi. Należy zabrać ze sobą śpiwór. Schroniska, które wybieramy są czyste, dobrze wyposażone w łazienki z ciepłą wodą, często pralkę i suszarkę, dostęp do internetu oraz kuchnie przeznaczone do wspólnego użytku, gdzie każdy może przygotować sobie posiłek. Czasami jest też specjalne miejsce, z odpowiednimi narzędziami, gdzie można dokonać przeglądu, drobnych napraw, czy umycia roweru. Wybieramy schroniska, które oferują bardzo dobrą jakość, a także w miarę możliwości niosą ze sobą pewną tradycję, jak np. działające od 1 127 roku, niedawno odrestaurowane schronisko w potężnym zespole klasztornym w Roncesvalles.

Cena obejmuje:

 • 18 noclegów – w tym: 14 na szlaku w schroniskach dla pielgrzymów, 2 w drodze do Hiszpanii, 2 w drodze powrotnej
 • 18 śniadań
 • lunch-pakiety na każdy dzień trasy rowerowej – 13 dni (kanapki, owoce)
 • butelkę wody mineralnej na każdy dzień trasy rowerowej
 • opiekę i wsparcie pilota i organizatorów na całej trasie podróży
 • mapki i opisy dziennych tras
 • transport busem do miejsca rozpoczęcia i zakończenia podróży – wyjazd z Warszawy lub Wrocławia
 • transport roweru do/z Hiszpanii
 • transport bagaży od schroniska do schroniska na całej trasie podróży
 • samochód wsparcia na całej trasie podróży
 • podstawowy serwis rowerowy
 • ubezpieczenie turystyczne – KL 20 000 EUR i NW 15 000 PLN (nie obejmuje następstw chorób przewlekłych – CP).

*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG).

Informacje dodatkowe przy dojeździe busem:

 • Wyjazd z Warszawy w dniu 18.09.2019 około godziny 4:00 rano, z Wrocławia około 09:00.
 • Powrót do Wrocławia w dniu 06.10.2019 około godziny 21:00, powrót do Warszawy około 00:00.

Dodatkowa opcja

Istnieje możliwość samodzielnego dolotu/dojazdu. W tym przypadku my przewozimy Państwa rower i bagaż z/do Polski, tak aby można było skorzystać z przelotu tanimi liniami, np. Ryanair tylko z bagażem podręcznym.

Cena obejmuje:

 • 14 noclegów na szlaku w schroniskach dla pielgrzymów – jw.
 • 14 śniadań
 • lunch-pakiety na każdy dzień trasy rowerowej – 13 dni (kanapki, owoce)
 • butelkę wody mineralnej na każdy dzień trasy rowerowej
 • opiekę i wsparcie pilota i organizatorów na całej trasie podróży
 • mapki i opisy dziennych tras
 • transfer z lotniska w Biarritz we Francji do Roncesvalles w dniu 20.09 około godziny 17:30 oraz transfer z Fisterry na lotnisko w Santiago de Compostela w dniu 04.10 około godziny 7:00 rano
 • transport roweru i bagażu głównego z Polski do Hiszpanii i z powrotem
 • transport bagaży od schroniska do schroniska na całej trasie podróży
 • samochód wsparcia na całej trasie podróży
 • podstawowy serwis rowerowy
 • ubezpieczenie turystyczne – KL 20 000 EUR  i NW 15 000 PLN (nie obejmuje następstw chorób przewlekłych – CP).

*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG).

Cena nie zawiera biletu lotniczego, który uczestnicy kupują we własnym zakresie. W tym przypadku my przewozimy Państwa rower i bagaż z/do Polski, tak aby można było skorzystać z przelotu tanimi liniami, np. Ryanair tylko z bagażem podręcznym

Rekomendowane połączenie lotnicze przy wylocie z Warszawy (koszt na dzień 20.11.2019 – ok. 690 PLN):

 • 20.09.2019 – Ryanair: Warszawa Modlin – Londyn Stansted (6:55 – 8:25 lub 10:40 – 12:10); Londyn Stansted – Biarritz (13:55 – 16:55)
 • 04.10.2019 – Ryanair: Santiago de Compostela – Londyn Stansted (10:35 – 11:45); Londyn Stansted – Warszawa Modlin (12:55 – 16:10 lub 18:00 – 21:15)

Rekomendowane połączenie lotnicze przy wylocie z Krakowa (koszt na dzień 20.11.2019 – ok. 815 PLN):

 • 20.09.2019 – Ryanair: Kraków – Londyn Stansted (10:50 – 12:25); Londyn Stansted – Biarritz (13:55 – 16:55)
 • 04.10.2019 – Ryanair: Santiago de Compostela – Londyn Stansted (10:35 – 11:45); Londyn Stansted – Kraków (13:15 – 16:40)

Rekomendowane połączenie lotnicze przy wylocie z Wrocławia (koszt na dzień 20.11.2019 – ok. 765 PLN):

 • 20.09.2019 – Ryanair: Wrocław – Londyn Stansted (07:00 – 08:10); Londyn Stansted – Biarritz (13:55 – 16:55)
 • 04.10.2019 – Ryanair: Santiago de Compostela – Londyn Stansted (10:35 – 11:45); Londyn Stansted – Wrocław (20:40 – 23:35)
PRZED WYJAZDEM

PRZED WYJAZDEM

Na miejsce rozpoczęcia podróży dojeżdżamy transportem zorganizowanym przez nas (busami) lub samodzielnie. Także my przewozimy rowery i bagaże uczestników dostosowanym transportem. W przypadku braku własnego roweru służymy pomocą w kontakcie z wypożyczalnią.

Podróż rowerowa polega na pokonywaniu odcinków wytyczonej trasy. To oznacza zazwyczaj codzienną zmianę miejsca noclegu. Dzienne odcinki, których długość waha  się od ok. 40 do ok. 80 km, pokonujemy na rowerze, mając przy sobie tylko ekwipunek jednodniowy. Resztę bagaży przewozi samochód wsparcia, towarzyszący na całej trasie. Pełni on także funkcję wsparcia technicznego i asekuracji w przypadku problemów kondycyjnych.

Przed podróżą rowerową należy zadbać o odpowiednie techniczne przygotowanie się do wyjazdu. Jest to zadanie każdego rowerzysty i obejmuje ono:

Przygotowanie roweru
Nieodłącznym elementem podróżowania na rowerze jest zadbanie o jego odpowiednie przygotowanie techniczne. Oczywiście awarie się zdarzają, ale o ile nie są zbyt częste czy poważne i można je skorygować na miejscu, nie stanowią problemu, a raczej mają charakter integrujący. W innym przypadku mogą zakłócać możliwość pełnego korzystania z podróży. Z tego względu, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie roweru; mało ważna jest jego marka, rodzaj, cena, zaś dużo istotniejsze, aby:

 • przed wyjazdem poddany został przeglądowi technicznemu, wykonanemu przez fachowca,
 • dopasowany do rowerzysty i przez niego sprawdzony,
 • dostosowany do warunków topograficznych wyjazdu, (trudno jechać rowerem szosowym czy damką-holenderką, nawet tą ulubioną, po górskich, kamienistych dróżkach; w opisach naszych podróży zawsze znajduje się informacja o preferowanym typie roweru).

Rower powinien być wyposażony w:

 • zapasowe dętki 1 lub 2, odpowiednie do rozmiaru kół użytkowanego roweru,
 • światła przednie i tylne,
 • linkę zabezpieczającą przed kradzieżą
 • podstawowe narzędzia (pompka, łatki, klej, podstawowe klucze)

Samochód wsparcia, wyposażony w podstawowy sprzęt techniczny, towarzyszący uczestnikom – jako asekuracja –na całej trasie podróży. Z doświadczenia jednak wiemy, że możliwość poradzenia sobie z drobnymi usterkami samemu lub przy wsparciu towarzyszy podróży daje dużo satysfakcji.

Pozostałe elementy dają swobodę wyboru. Jak kwestia zaopatrzenia w płyny. Jedni korzystają z zamontowanych uchwytów na bidon/butelkę, inni wiozą plecaki/termosy, z których popijają w trakcie jazdy, jeszcze inni w każdym napotkanym sklepie lub knajpce kupują i wypijają napój, po czym jadą dalej bez obciążenia. Ostatnie rozwiązanie generuje jednak często duże ryzyko i nie polecamy go. Można bowiem trafić (np. w Hiszpanii) na czas, który nazywaliśmy „od sjesty do fiesty”; całe miasteczka w kwiatach i zabawie, ale wszystkie sklepy zamknięte. Inne ryzyko to długie odcinki poprzez tereny oddalone od wszelkiej cywilizacji. Kwestia jest jednak ważna, albowiem podczas wysiłku organizm ulega szybkiej de-hydratyzacji, uzupełnianie płynów staje się działaniem koniecznym.

Podobny swobodny wybór daje sposób przewozu podręcznego bagażu. Można w małej sakwie, co pociąga za sobą konieczność posiadania bagażnika i błotnika; można wykorzystać torbę na kierownicę, tyle, że wówczas bagaż trzeba zazwyczaj ograniczyć do minimum. Są też i tacy, którzy wykorzystują, jako najlepszy sposób transportu, plecaki zaprojektowane do jazdy na rowerze. Wszystko zależy od preferencji.

Przygotowanie rowerzysty
Podobnie, jak w przypadku przygotowania roweru, rowerzysta także powinien przysposobić się technicznie do wyjazdu. Szczególnie należy zadbać o:

 • Stosowną wygodną odzież: spodnie rowerowe, koszulki, kurtkę przeciwdeszczową, bluzy,  właściwe obuwie, rękawiczki, itd.
 • Odpowiednie spodnie rowerowe są szczególnie istotne, gdyż kilka godzin dziennie spędzonych w siodle, u każdego szybciej lub później wywołuje dobrze znane rowerzystom dolegliwości. Dlatego profesjonalne spodnie rowerowe wyposażone są w specjalną wkładkę. W innym wypadku zdecydowanie radzimy mieć rower wyposażony w wygodne siodło lub zainstalować na nie nakładkę amortyzującą.
 • Kask - stanowiący  konieczny ekwipunek rowerzysty podczas naszych podróży, a w niektórych odwiedzanych krajach jest obowiązkowy.
 • Ochronę przeciwsłoneczną: odpowiednie do typu skóry i miejsca podróży kremy z filtrem UV i okulary.
 • Przygotowanie kondycyjne – szczególnie w przypadku podróży oznaczonych jako kondycyjnie wymagające (więcej niż 3 kółeczka) należy odpowiednio się przygotować.

Poza wszystkim warto pamiętać, że każdy nowy sprzęt wymaga obeznania się z nim, na co potrzeba czasami dłuższego czasu. Dlatego radzimy roztropnie podejmować decyzje o wymianie lub zakupie nowego wyposażenia tuż przed samym wyjazdem. Przykładem jest wymiana zwykłych pedałów na SPD, które zdecydowanie poprawiają komfort jazdy, jednak wymagają nieco praktyki.

Wypełnienie tych sugestii ułatwi podróżowanie, czyniąc je bardziej przyjemnym, czego Państwu i sobie życzymy, jednocześnie pozostając do dyspozycji w przypadku wszelkich pytań i wątpliwości.

TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Między Ziemią a Niebem
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub
Przeczytaj klauzulę informacyjną i dowiedz się, na jakich zasadach będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe. Klikając przycisk „Dokonaj wstępnej rezerwacji” potwierdzasz, że zapoznałeś się z tymi zasadami.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zapewnienie prywatności naszym użytkownikom to dla nas priorytet, dlatego dbamy o to, by Twoje dane były u nas bezpieczne. Chodzi o dane osobowe i dane zapisywane w plikach cookies i pochodnych technologiach, które zbieramy gdy dokonujesz rezerwacji imprezy turystycznej czy korzystasz z serwisów internetowych należących do Travelplanet.pl SA. Aby dowiedzieć się, na jakich zasadach będą przetwarzane Twoje dane, zapoznaj się z poniższą klauzulą informacyjną.

 • 01_Administrator ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH

  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych na etapie poszukiwania imprezy turystycznej jest Travelplanet.pl S.A. z siedzibą we Wrocławiu, kod pocztowy 53-238, ul. Ostrowskiego 9. W związku z zawarciem i realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie organizator turystyki, z którym zawrzesz umowę. W związku z zawarciem i realizacją umowy ubezpieczenia podróżnego administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie Ubezpieczyciel, z którym zawrzesz umowę. Travelplanet.pl S.A. będzie wtedy podmiotem przetwarzającym podane przez Ciebie dane osobowe w imieniu organizatora turystyki oraz w imieniu Ubezpieczyciela. Niezależnie od powyższego Travelplanet.pl jest administratorem podanych przez Ciebie niezbędnych danych osobowych w celu promocji oferowanych usług w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

 • 02_OsobaOdpowiedzialna OSOBA ODPOWIEDZIALANA

  Osobą, która w naszej firmie opiekuje się danymi osobowymi jest Inspektor Ochrony Danych. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych możesz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo: daneosobowe@travelplanet.pl. Na Twoje pytania odpowie najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w ciągu 30 dni.

 • 03_CelPodstawa CEL I PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH

  Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać:
  a) w celu umożliwienia zawarcia, a następnie realizacji: umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki oraz umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem, a także w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu opieki około obsługowej i kontaktu w sprawach związanych z rezerwowaną za naszym pośrednictwem imprezą turystyczną – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwane dalej jako: „RODO”),
  b) w celu promocji oferowanych przez nas usług, jeśli wyrazisz chęć otrzymywania od nas informacji handlowych, a także w celu poznania Twoich preferencji, w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych. Dzięki temu będziemy mogli dopasować usługi i dostarczane Ci treści do Twoich oczekiwań. Wysoka jakość jest naszym priorytetem, dlatego po wykonaniu danej usługi możemy kierować do Ciebie krótkie ankiety lub prośby o wydanie opinii, abyś mógł poinformować nas, co jeszcze możemy zrobić lepiej. Zapewniamy, że ankiety i prośby o opinie będziemy wysyłać z taką częstotliwością i w taki sposób, aby nie naruszały one Twojego prawa do prywatności – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO,
  c) w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń zawartych za naszym pośrednictwem umów o udział w imprezie turystycznej oraz umowy ubezpieczenia podróżnego, a także innych umów zawartych z nami – art. 6 ust.1 lit. c RODO,
  d) w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, co może wiązać się z koniecznością przetwarzania danych osobowych w tym celu – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO.

 • 04_OdbiorcyDanych ODBIORCY DANYCH

  Dbanie o poufność Twoich danych jest dla nas priorytetem. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury technicznej, informatycznej czy w bieżących sprawach naszej działalności, dostęp do podanych przez Ciebie danych osobowych mogą̨ mieć następujący odbiorcy danych:
  a) Nasi upoważnieni pracownicy.
  b)Usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie Danych Osobowych na potrzeby realizacji świadczonych przez nas i dla nas usług. Są to w szczególności podmioty (oraz ich upoważnieni pracownicy) świadczące usługi IT i techniczne, usługi z zakresu badań, analiz i statystyk, podmioty organizujące akcje marketingowe. Podmioty te działają na nasze zlecenie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania powierzonych im usług.
  c) Podmioty uprawnione do otrzymania Danych Osobowych na podstawie przepisów prawa.
  d) Dostawcy usług zaopatrujący nas w rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz związane z zarządzeniem naszą firmą (w szczególności firmy kurierskie i pocztowe).
  e) Dostawcy usług prawnych i doradczych oraz wspierający nas w dochodzeniu należnych roszczeń oraz obrony naszych praw (w szczególności kancelarie prawne, podatkowe, firmy windykacyjne).
  f) Organizatorzy turystyki, firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje bankowe, z którymi mamy zawarte umowy agencyjne, umowy pośrednictwa w sprzedaży produktów i/lub świadczeniu usług,w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania łączących nas umów lub umów zawartych za naszym pośrednictwem.

 • 05_CzasPrzechowywania CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH

  Czas, przez jaki będziemy przechowywać Twoje dane, zależy od tego, w jakim celu je przetwarzamy:
  a) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. a i d (w celu zawarcia i realizacji umowy o imprezę turystyczną oraz obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane osobowe w zakresie niezbędnym dla dochodzenia roszczeń oraz obrony naszych praw. Czas przechowywania wynika z przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
  b) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. b (w celu promocji oferowanych przez nas usług i poznania Twoich preferencji) podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać tak długo, jak długo będziesz korzystał z naszych usług. W każdym momencie możesz w szybki i łatwy sposób – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.travelplanet.pl/daneosobowe lub linki „wypisz się” zawarte w wysyłanych do Ciebie wiadomościach (np. Newsletter lub Travel Alert) zgłosić nam, iż nie chcesz otrzymywać od nas takich treści. Wówczas zaprzestaniemy ich wysyłki zgodnie z Twoim żądaniem.
  c) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. c (dla celów podatkowych i rachunkowych), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane w zakresie i przez okres wymagany przepisami prawa – 5 lat licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą̨, a także po zakończeniu świadczenia usług w zakresie i przez czas niezbędny do rozliczenia umowy.
  Po upływie wyżej wymienionych okresów podane przez Ciebie dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.

 • 06_Zarzadzanie MOŻESZ ZARZĄDZAĆ SWOIMI DANYMI

  W dowolnym momencie masz prawo do żądania od nas: dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania na mocy usprawiedliwionego interesu administratora danych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) lub do celów statystycznych (art. 89 ust. 1 RODO) z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją, a także wobec przetwarzania do celów marketingu bezpośredniego oraz prawo do przenoszenia danych. Jako osoba składająca wniosek lub zadanie dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, możesz zostać poproszona przez nas o odpowiedź na kilka pytań związanych z Twoimi danymi osobowymi, które umożliwią nam weryfikację Twojej tożsamości.

 • 07_TwojwPrawa TWOJE PRAWA

  Masz prawo do wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), jeśli uważasz i potrafisz uzasadnić, że Twoje dane osobowe przetwarzamy niezgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • 08_Dobrowolnosc DOBROWOLNOŚC PODANIA DANYCH

  Nie obligujemy Cię do przekazania nam swoich danych osobowych. Przekazujesz je dobrowolnie, pamiętaj jednak, że jest to niezbędne, abyśmy mogli pośredniczyć w zawarciu przez Ciebie umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki czy umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem oraz, jeśli wyrazisz taką chęć, przesyłać Ci nasz: np. Newsletter lub inne świadczone przez nas usługi drogą elektroniczną, a także kontaktować się z Tobą telefonicznie.

 • 09_Profilowanie PROFILOWANIE I AUTOMATYZACJA

  Twoje dane będą przetwarzane przez nas w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, jednak decyzje wiążące nie będą zautomatyzowane. Nie będzie to również wywoływać wobec Ciebie żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Twoją sytuację. Oznacza to, że informacje, które otrzymasz od nas np. w Newsletterze lub treści, które pokazujemy Ci na naszej stronie i w wyświetlanych reklamach, mogą być powiązane z tym, w jaki sposób korzystałeś z serwisu www.travelplanet.pl (na przykład z wycieczkami, które obejrzałeś czy preferencjami, które wybrałeś w wyszukiwarce). Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować treść naszych usług świadczonych drogą elektroniczną do Twoich preferencji, potrzeb i zainteresowań. Więcej szczegółów na temat profilowania znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

 • 06_Zarzadzanie PRZEKAZANIE DANYCH DO PAŃSTW SPOZA EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

  Twoje dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do odbiorców danych w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej szczegółów dotyczących danych odbiorców poza Europejskim Obszarem Gospodarczym znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Niniejsza klauzula informacyjna obowiązuje od dnia 25.05.2018 CZYTAJ DALEJ UKRYJ

POPULARNE PODRÓŻE