mapMarker
Finlandia
calendar
11 dni (samolot), 15 dni (autokar); grupa 24-40 osób
Dzika przyroda
Dzika przyroda
Przyroda półwyspu Varanger, rozległe równie pływowe fiordu Varanger z arktycznymi gatunkami ptaków. Ptasia wyspa Hornøya - sto tysięcy ptaków na najbardziej wschodnim skrawku Norwegii. Parki Narodowe Finlandii: torfowiska Parku Pyhätuntuuri, góry w Parku Urho Kekkonena. Ujście rzeki Tana i święta góra Saamów - Tanahorn. 3 stolice: Helsinki, Tallinn, Ryga.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Przyroda półwyspu Varanger, rozległe równie pływowe fiordu Varanger z arktycznymi gatunkami ptaków. Ptasia wyspa Hornøya - sto tysięcy ptaków na najbardziej wschodnim skrawku Norwegii. Parki Narodowe Finlandii: torfowiska Parku Pyhätuntuuri, góry w Parku Urho Kekkonena. Ujście rzeki Tana i święta góra Saamów - Tanahorn. 3 stolice: Helsinki, Tallinn, Ryga.

Atrakcje wyjazdu

 • Przyroda półwyspu Varanger, rozległe równie pływowe fiordu Varanger z arktycznymi gatunkami ptaków
 • Ptasia wyspa Hornøya - sto tysięcy ptaków na najbardziej wschodnim skrawku Norwegii
 • Parki Narodowe Finlandii: torfowiska Parku Pyhätuntuuri, góry w Parku Urho Kekkonena
 • Ujście rzeki Tana i święta góra Saamów - Tanahorn
 • 3 stolice: Helsinki, Tallinn, Ryga

 

Kod:HOR

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1 Przejazd przez Polskę, Litwę i Łotwę
Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych, przejazd na nocleg na Litwie lub Łotwie.

Dzień 2 Wydmy i torfowiska nad Zatoką Ryską, Tallinn
Wycieczka i obserwacje przyrodnicze na wydmach i torfowiskach nad Zatoką Ryską. Zwiedzanie terenu stacji ornitologicznej Häädemeeste, ogromna pułapka do łapania ptaków typu Helgoland. Przejazd do Tallina, wieczorny spacer po mieście, zwiedzanie starówki, nocleg.

Dzień 3 Prom przez Zatokę Fińską, Helsinki
Przeprawa promem do Helsinek i spacer po mieście, zwiedzanie Katedry Luterańskiej, przylot grupy lotniczej, przejazd na nocleg.

Dzień 4 Wędrówka przez tajgę na wzgórze Valtavaara
Przejazd do Kuusamo, wycieczka na górę Valtavaara. Przejście grzbietem górskim w kierunku skoczni Kuusamo. Wspaniałe widoki na okoliczne tereny leśne i jeziora okolicy Kuusamo. Obserwacje pierwszych sójek złowrogich, płochliwych głuszców oraz być może takich rzadkości jak modraczek (obserwowany niemal każdego roku!).

Dzień 5 Park Narodowy Pyhätuntuuri
Kanion Oulanka, torfowiska w Parku Narodowym Pyhätuntuuri, przejazd do Kiilopää. Zwiedzanie przełomu rzeki Oulanka. Po drodze pierwsze atrakcje ornitologiczne – jemiołuszki i krzyżodzioby sosnowe, sikory północne. Pod drodze do Kiilopää zatrzymamy się na torfowisku Petkula pod miejscowością Sodankylä.

Dzień 6 Park Narodowy Urho Kekkonena
Piesze wędrówki w górach PN Urho Kekkonen. Całodzienna wyprawa na szczyt Kiilopää (466 m n.p.m) oraz okoliczne wzgórza dostarczy wspaniałych wrażeń i motywów fotograficznych. Zobaczymy pierwsze pardwy górskie, podróżniczki, a biegające wszędzie i o każdej porze renifery dostarczą podczas fotografowania niezapomnianych emocji. W turystycznym centrum Kiilopää można skorzystać z sauny.

Dzień 7 Laponia, przejazd na północ
Wycieczka brzegiem jeziora Inari, przejazd do Karigasniemi. W drodze do Karigasniemi odwiedzimy centrum kultury Laponii w Inarii. Piękną ekspozycję przyrodniczą w miejscowym muzeum oraz skansen. Przejdziemy 6 km wzdłuż jeziora Inarii do wspaniałego drewnianego kościółka Pielpajarveneramaakirkk. Po drodze nad jeziorem zobaczymy nury czarnoszyje, a w lesie być może łuskowce.

Dzień 8 Rezerwat ptaków w Ekkerøy i wyspa Nesseby
Przejazd na Półwysep Varanger: zwiedzanie rezerwatu ptaków w Ekkerøy i wyspy Nesseby z uroczym protestanckim kościółkiem. Skalny klif Ekkerøy to miejsce gniazdowania około 20 000 tysięcy mew trójpalczastych. Gniazdują tutaj również alki i nurniki białoskrzydłe. Podejście pod klif i obserwacje olbrzymiej kolonii mewy trójpalczastej to jedna z głównych atrakcji płw. Varanger. Odwiedzimy również wyspę Nesseby gdzie bez trudu zobaczymy czeczotki tundrowe, wydrzyki, edredony, być może zobaczymy także nura lodowca, z bliska przyjrzymy się mało płochliwym płatkonogom szydłodziobym.

Dzień 9 Ptasia wyspa Hornøya
Eksploracja tundry, ptasia wyspa Hornøya. Ptasia wyspa Hornøya to miejsce do którego dotrzemy łodziami z miejscowości Vardo. Podczas pobytu na wyspie główną atrakcją będą gniazdujące tutaj maskonury oraz nurzyki – polarny i podbielały. Zobaczymy też nurnika białoskrzydłego, a w przystani portowej regularnie widywane są foki. Po południu udamy się w kierunku Hamningberg. W tundrze zobaczymy poświerki, śnieguły, pardwy, renifery; na jeziorkach nury rdzawo- i czarnoszyje, płatkonogi szydłodziobe, kamuszniki, wydrzyki pasożytne; nad morzem sieweczki obrożne, bieliki, głuptaki, mewy blade. Tu też jest największa szansa aby z brzegu zobaczyć białe wieloryby – bieługi.

Dzień 10 Ujście rzeki Tana, klif Tanahorn
Rezerwat Vadsøya, ujście rzeki Tana, wejście na klif Tanahorn (266 m). Pierwszym miejscem jakie odwiedzimy będzie ujście rzeki Tana. Na Høyholmen zobaczymy piaszczyste łachy, morze, na horyzoncie niesamowite klify i pokryte śniegiem góry. Zobaczymy tutaj ostrygojady, foki, kolonie lęgową rybitwy popielatej oraz stada biegusów. Przy klifie w pobliżu gniazduje białozór. Odwiedzimy centrum płaskowyżu Kongsfjordfjellet (618 m n.p.m.) – to dosłownie księżycowa tundra, płaty śniegu wśród których gniazdują siewki złote, śnieguły, poświerki, pardwy. Po południu zatrzymamy się na krótko w Berlevåg skąd wyruszymy na świętą górę Samów - klif Tanahorn.

Dzień 11 Przejazd od Rovaniemi
Przejazd do Rovaniemi. Po drodze obserwacje łuskowców w punkcie karmienia ptaków i postój przy znanym od lat miejscu, z którego obserwować można gniazdo białozora (ptaki widziane niemal każdego roku).

Dzień 12 Rezerwatu Liminganlahti
Wycieczka do rezerwatu Liminganlahti. W rezerwacie zbudowano wieżę obserwacyjną, a dostęp do wilgotnych miejsc umożliwiają pomosty spacerowe. Tutaj obserwowaliśmy dubelty, kuliki wielkie i inne ptaki wodno-błotne. Przejazd do Lahti.

Dzień 13 Wylot grupy lotniczej, prom do Tallinna
Wyjazd grupy lotniczej na lotnisko w Helsinkach. Przeprawa promem do Tallina, nocleg.

Dzień 14 Wizyta w Rydze
Przejazd do Rygi i wieczorny spacer po mieście. Nocny przejazd do Polski.

Dzień 15 Przyjazd do Warszawy
Przyjazd do Warszawy w godzinach porannych.

CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

W kraju pasterzy reniferów
W drodze na północ zobaczymy wybrzeża Zatoki Ryskiej, oraz przespacerujemy się po zabytkowych starówkach Rygi i Tallina, a przeprawiwszy się promem przez Zatokę Fińską ruszymy w drogę przez rozległe pojezierza. W okolicach Kuusamo powędrujemy przez tajgę, obserwując ptaki i podziwiając widoki poprzecinanych jeziorami lasów, aby wieczorem zrelaksować się w tradycyjnej fińskiej saunie. Obejrzymy przełomowy kanion rzeki Oulanka, po wąskich kładkach przejdziemy przez zdradliwe torfowiska, a w Parku Narodowym Urho Kekkonen urządzimy wycieczkę po tundrze... w środku nocy - umożliwi nam ją trwający w tym okresie arktyczny dzień! Dzięki wizycie w Inari, centrum kultury lapońskiej, poznamy tradycję i zwyczaje Saamów - Indian Europy, którzy do dziś utrzymują się z hodowli stad reniferów.

Półwysep Varanger - na dachu Europy
Z biegiem obfitującej w łososie rzeki Tana dotrzemy na wybrzeże Morza Barentsa, gdzie przez trzy dni eksplorować będziemy Półwysep Varanger - najdalej na północny wschód wysunięty skrawek Norwegii. Zdobędziemy 260-metrowy klif Tanahorn będący świętym miejscem Saamów, a wśród kamienistej tundry odnajdziemy jeziorka i torfowiska tętniące życiem niczym oazy na pustyni. Podczas jazdy serpentynami wzdłuż urwistych wybrzeży od czasu do czasu oczom naszym ukazywać się będą domy rybackich osad, których różnorodne kolory mają rekompensować mieszkańcom długie zimowe ciemności. Dla nas te malownicze widoki rozświetlone niezwykłym arktycznym słońcem będą wspaniałym obiektem do fotografowania.

Przyroda Północy
Początek krótkiego lata jest w Skandynawii niezwykły - torfowiska bieleją kwitnącą wełnianką, tundra pokryta jest kobiercem kolorowych krzewinek i porostów, a nadmorskie łąki pełne kwiatów. Podglądanie ptaków jest ułatwione, bowiem nawet rzadkie gatunki często są mało płochliwe i dają się obserwować z bliska. W lasach występują głuszce, jarząbki, tajemnicze sójki złowrogie oraz aż 8 gatunków sów, w otwartej tundrze siewki złote, mornele i pardwy, wśród torfowisk zaś cała gama brodźców. Na nadmorskich klifach kolonijnie gnieżdżą się tysiące nurzyków, alek i maskonurów, które można oglądać na wyciągnięcie ręki. Jeśli dopisze nam szczęście, zobaczymy największego z sokołów - białozora, spróbujemy też wytopić "królową tundry" - przepiękną sowę śnieżną!

WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot W-wa-Helsinki-W-wa (PKL-2), autokar lub bus, prom Tallin-Helsinki-Tallin (PKL-1)
 • Zakwaterowanie: 4-6-osobowe pokoje w domkach campingowych lub w schroniskach
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia
 • Kosztów uczestnictwa w programie (wstępów do zwiedzanych obiektów, łodzi na wyspę Hornøya - ok. 40 EUR)

Liczba uczestników: 20 - 40 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 600 PLN (autokar), 1200 PLN (samolot)

TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Magiczna Laponia
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub
Przeczytaj klauzulę informacyjną i dowiedz się, na jakich zasadach będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe. Klikając przycisk „Dokonaj wstępnej rezerwacji” potwierdzasz, że zapoznałeś się z tymi zasadami.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zapewnienie prywatności naszym użytkownikom to dla nas priorytet, dlatego dbamy o to, by Twoje dane były u nas bezpieczne. Chodzi o dane osobowe i dane zapisywane w plikach cookies i pochodnych technologiach, które zbieramy gdy dokonujesz rezerwacji imprezy turystycznej czy korzystasz z serwisów internetowych należących do Travelplanet.pl SA. Aby dowiedzieć się, na jakich zasadach będą przetwarzane Twoje dane, zapoznaj się z poniższą klauzulą informacyjną.

 • 01_Administrator ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH

  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych na etapie poszukiwania imprezy turystycznej jest Travelplanet.pl S.A. z siedzibą we Wrocławiu, kod pocztowy 50-418, ul. Traugutta 45. W związku z zawarciem i realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie organizator turystyki, z którym zawrzesz umowę. W związku z zawarciem i realizacją umowy ubezpieczenia podróżnego administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie Ubezpieczyciel, z którym zawrzesz umowę. Travelplanet.pl S.A. będzie wtedy podmiotem przetwarzającym podane przez Ciebie dane osobowe w imieniu organizatora turystyki oraz w imieniu Ubezpieczyciela. Niezależnie od powyższego Travelplanet.pl jest administratorem podanych przez Ciebie niezbędnych danych osobowych w celu promocji oferowanych usług w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

 • 02_OsobaOdpowiedzialna OSOBA ODPOWIEDZIALANA

  Osobą, która w naszej firmie opiekuje się danymi osobowymi jest Inspektor Ochrony Danych. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych możesz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo: daneosobowe@travelplanet.pl. Na Twoje pytania odpowie najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w ciągu 30 dni.

 • 03_CelPodstawa CEL I PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH

  Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać:
  a) w celu umożliwienia zawarcia, a następnie realizacji: umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki oraz umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem, a także w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu opieki około obsługowej i kontaktu w sprawach związanych z rezerwowaną za naszym pośrednictwem imprezą turystyczną – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwane dalej jako: „RODO”),
  b) w celu promocji oferowanych przez nas usług, jeśli wyrazisz chęć otrzymywania od nas informacji handlowych, a także w celu poznania Twoich preferencji, w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych. Dzięki temu będziemy mogli dopasować usługi i dostarczane Ci treści do Twoich oczekiwań. Wysoka jakość jest naszym priorytetem, dlatego po wykonaniu danej usługi możemy kierować do Ciebie krótkie ankiety lub prośby o wydanie opinii, abyś mógł poinformować nas, co jeszcze możemy zrobić lepiej. Zapewniamy, że ankiety i prośby o opinie będziemy wysyłać z taką częstotliwością i w taki sposób, aby nie naruszały one Twojego prawa do prywatności – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO,
  c) w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń zawartych za naszym pośrednictwem umów o udział w imprezie turystycznej oraz umowy ubezpieczenia podróżnego, a także innych umów zawartych z nami – art. 6 ust.1 lit. c RODO,
  d) w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, co może wiązać się z koniecznością przetwarzania danych osobowych w tym celu – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO.

 • 04_OdbiorcyDanych ODBIORCY DANYCH

  Dbanie o poufność Twoich danych jest dla nas priorytetem. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury technicznej, informatycznej czy w bieżących sprawach naszej działalności, dostęp do podanych przez Ciebie danych osobowych mogą̨ mieć następujący odbiorcy danych:
  a) Nasi upoważnieni pracownicy.
  b)Usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie Danych Osobowych na potrzeby realizacji świadczonych przez nas i dla nas usług. Są to w szczególności podmioty (oraz ich upoważnieni pracownicy) świadczące usługi IT i techniczne, usługi z zakresu badań, analiz i statystyk, podmioty organizujące akcje marketingowe. Podmioty te działają na nasze zlecenie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania powierzonych im usług.
  c) Podmioty uprawnione do otrzymania Danych Osobowych na podstawie przepisów prawa.
  d) Dostawcy usług zaopatrujący nas w rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz związane z zarządzeniem naszą firmą (w szczególności firmy kurierskie i pocztowe).
  e) Dostawcy usług prawnych i doradczych oraz wspierający nas w dochodzeniu należnych roszczeń oraz obrony naszych praw (w szczególności kancelarie prawne, podatkowe, firmy windykacyjne).
  f) Organizatorzy turystyki, firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje bankowe, z którymi mamy zawarte umowy agencyjne, umowy pośrednictwa w sprzedaży produktów i/lub świadczeniu usług,w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania łączących nas umów lub umów zawartych za naszym pośrednictwem.

 • 05_CzasPrzechowywania CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH

  Czas, przez jaki będziemy przechowywać Twoje dane, zależy od tego, w jakim celu je przetwarzamy:
  a) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. a i d (w celu zawarcia i realizacji umowy o imprezę turystyczną oraz obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane osobowe w zakresie niezbędnym dla dochodzenia roszczeń oraz obrony naszych praw. Czas przechowywania wynika z przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
  b) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. b (w celu promocji oferowanych przez nas usług i poznania Twoich preferencji) podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać tak długo, jak długo będziesz korzystał z naszych usług. W każdym momencie możesz w szybki i łatwy sposób – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.travelplanet.pl/daneosobowe lub linki „wypisz się” zawarte w wysyłanych do Ciebie wiadomościach (np. Newsletter lub Travel Alert) zgłosić nam, iż nie chcesz otrzymywać od nas takich treści. Wówczas zaprzestaniemy ich wysyłki zgodnie z Twoim żądaniem.
  c) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. c (dla celów podatkowych i rachunkowych), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane w zakresie i przez okres wymagany przepisami prawa – 5 lat licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą̨, a także po zakończeniu świadczenia usług w zakresie i przez czas niezbędny do rozliczenia umowy.
  Po upływie wyżej wymienionych okresów podane przez Ciebie dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.

 • 06_Zarzadzanie MOŻESZ ZARZĄDZAĆ SWOIMI DANYMI

  W dowolnym momencie masz prawo do żądania od nas: dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania na mocy usprawiedliwionego interesu administratora danych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) lub do celów statystycznych (art. 89 ust. 1 RODO) z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją, a także wobec przetwarzania do celów marketingu bezpośredniego oraz prawo do przenoszenia danych. Jako osoba składająca wniosek lub zadanie dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, możesz zostać poproszona przez nas o odpowiedź na kilka pytań związanych z Twoimi danymi osobowymi, które umożliwią nam weryfikację Twojej tożsamości.

 • 07_TwojwPrawa TWOJE PRAWA

  Masz prawo do wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), jeśli uważasz i potrafisz uzasadnić, że Twoje dane osobowe przetwarzamy niezgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • 08_Dobrowolnosc DOBROWOLNOŚC PODANIA DANYCH

  Nie obligujemy Cię do przekazania nam swoich danych osobowych. Przekazujesz je dobrowolnie, pamiętaj jednak, że jest to niezbędne, abyśmy mogli pośredniczyć w zawarciu przez Ciebie umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki czy umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem oraz, jeśli wyrazisz taką chęć, przesyłać Ci nasz: np. Newsletter lub inne świadczone przez nas usługi drogą elektroniczną, a także kontaktować się z Tobą telefonicznie.

 • 09_Profilowanie PROFILOWANIE I AUTOMATYZACJA

  Twoje dane będą przetwarzane przez nas w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, jednak decyzje wiążące nie będą zautomatyzowane. Nie będzie to również wywoływać wobec Ciebie żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Twoją sytuację. Oznacza to, że informacje, które otrzymasz od nas np. w Newsletterze lub treści, które pokazujemy Ci na naszej stronie i w wyświetlanych reklamach, mogą być powiązane z tym, w jaki sposób korzystałeś z serwisu www.travelplanet.pl (na przykład z wycieczkami, które obejrzałeś czy preferencjami, które wybrałeś w wyszukiwarce). Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować treść naszych usług świadczonych drogą elektroniczną do Twoich preferencji, potrzeb i zainteresowań. Więcej szczegółów na temat profilowania znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

 • 06_Zarzadzanie PRZEKAZANIE DANYCH DO PAŃSTW SPOZA EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

  Twoje dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do odbiorców danych w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej szczegółów dotyczących danych odbiorców poza Europejskim Obszarem Gospodarczym znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Niniejsza klauzula informacyjna obowiązuje od dnia 25.05.2018 CZYTAJ DALEJ UKRYJ

POPULARNE PODRÓŻE