Całoroczny, łagodny klimat czyni z Madery wyspę pełną kolorów, gdzie o każdej porze roku kwitną kwiaty. Strelicjom, liliom, afrykańskim kwiatom miłości, gwiazdom betlejemskim, hortensjom i wielu innym wyspa zawdzięcza swoją drugą potoczną nazwę.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Całoroczny, łagodny klimat czyni z Madery wyspę pełną kolorów, gdzie o każdej porze roku kwitną kwiaty. Strelicjom, liliom, afrykańskim kwiatom miłości, gwiazdom betlejemskim, hortensjom i wielu innym wyspa zawdzięcza swoją drugą potoczną nazwę – pływającej pośrodku Atlantyku wyspy kwiatów. Warto również wiedzieć, że niemal dwie trzecie wyspy są rezerwatem przyrody. Kwintesencja Madery to zielony krajobraz stromych gór, panoramiczne ścieżki, wysokie klify, urokliwe małe miasteczka, czar starej dzielnicy stolicy – Funchal, nigdzie indziej niespotykane tropikalne owoce, smaczna lokalna kuchnia, kolorowe i egzotyczne ogrody. Nie można też zapomnieć o życzliwości mieszkańców, którzy chwalą się swoją wyjątkowością i odmiennością od mieszkających o nieomal 1000 km od wyspy Portugalczyków z „kontynentu”. Tylko czy w ogóle da się być bardziej życzliwym niż Portugalczycy żyjący na lądzie?

Jako idealna baza wypadowa posłuży nam szczególnie urokliwa starówka miasta Funchal. Wszystkie 7 nocy spędzimy w prostym, lecz sympatycznym niewielkim pensjonacie prowadzonym przez przemiłą lokalną rodzinę. Stamtąd dzieli nas już jedynie kilka kroków do gwarnej dzielnicy barowej, do nadmorskiej promenady, miejsca kąpieli morskiej, dolnej stacji kolejki linowej oraz do targowiska (ogromny wybór świeżych lokalnych owoców i warzyw). Nowoczesna dzielnica hotelowa znajduje się zupełnie po drugiej stronie miasta, dzięki czemu będziemy mieli okazję poznać Maderę od jej najbardziej urokliwej strony!

Odkrywając Maderę odwiedzimy miejsca znane, które oceniliśmy jako rzeczywiście bardzo ciekawe lub wyjątkowo ładne. Skupimy się jednak przede wszystkim na zakątkach wyspy jeszcze nie odkrytych przez tłumy turystów, poza mocno wydeptanymi ścieżkami. Często właśnie tam poczujemy prawdziwą Maderę i oznaczymy na mapie nasze osobiste perełki wyspy.

Atuty oferty:

 • Wędrówki przez lasy wawrzynowe
 • Lewady – tradycyjne kanały irygacyjne
 • Wysokie klify w różnorodnych kolorach
 • Urokliwe tradycyjne miasteczka
 • Groty wulkaniczne
 • Egzotyczna tropikalna roślinność
 • Smakowite lokalne dania i napoje
 • Przyjazne wędrowcom temperatury przez cały rok

Kod:HOR

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1 Wylot z Warszawy na Maderę
Przelot z Warszawy na Maderę. Transfer z lotniska do pensjonatu w starej części Funchal, stolicy Madery.

Dzień 2 Monte: Funchal od strony gór
Odkrywanie Madery rozpoczniemy od zwiedzania Funchal. Pokażemy Wam najciekawsze i najpiękniejsze zabytki stolicy. Dowiecie się również co ma wspólnego Józef Piłsudski, Stanisław Kostka i Jan Paweł II z tą piękną wyspą. Kolorowe i pachnące kwiaty, soczyste owoce to tylko niektóre atrakcje targu, po którym Was oprowadzimy. Następnie pojedziemy kolejką linową na Monte, miejsce pielgrzymek wielu Maderyjczyków i turystów gdzie z wysokości około 600 m.n.p.m. można podziwiać amfiteatr Funchal. Opcjonalnie, dla miłośników emocji, proponujemy zjazd wiklinowymi saniami na odcinku około 2 km. Na koniec schodzimy wszyscy do pensjonatu mijając piękne domy i kwieciste przydomowe ogródki

Zwiedzanie miasta: 4 godziny. Długość trasy: 4 km
(Monte) Podejścia: 0 m. Zejścia: 600 m. Długość trasy: 4 km Czas wędrówki: ok. 1 godziny

Dzień 3 Lewadą przez lasy wawrzynowe
Rano wyjazd w głąb wyspy. Czeka nas wędrówka przez lasy wawrzynowe. Do lewady dotrzemy przy miejscowości Ribeiro Frio, której nazwa w tłumaczeniu oznacza „zimną rzekę”. Tu w stawach hodowlanych można zobaczyć (i zjeść) pyszne pstrągi pływające w krystalicznie czystej wodzie. Celem naszej wędrówki jest kawiarnia na przełęczy, z której rozpościera się widok na panoramę stromego, północnego wybrzeża.

Podejścia: 0 m. Zejścia: 250 m. Długość trasy: 12 km Czas wędrówki: ok. 4 godziny

Dzień 4 Pico Ruivo - w drodze na najwyższy szczyt Madery
Celem dzisiejszego dnia są najwyższe szczyty Madery, Pico Arieiro i Pico Ruivo. W górach, w centralnej części wyspy do wędrówek zachęca kilka panoramicznych tras. W zależności od pogody wybierzemy jedną z nich. Na przykład trasę łączącą trzy najwyższe maderskie szczyty. Jeśli tylko pogoda nie spłata nam figla, wejdziemy na najwyższy szczyt wyspy, Pico Ruivo (1862 m n.p.m.). Popołudniu wrócimy przez tradycyjne i mniej rozwinięte miasteczko Santana na północy wyspy, gdzie możemy podziwiać kolorowe domki w kształcie litery A, z dachami krytymi strzechą od góry do samej ziemi.

Podejścia: 400 m. Zejścia: 600 m. Długość trasy: 10 km Czas wędrówki: ok. 4 godziny

Dzień 5 Zaczarowany zachód Madery
Zaczniemy od mocnych wrażeń - panoramiczna podłoga na jednym z najwyższych klifów w Europie - Cabo Girão (580 m.n.p.m.). Kolejnym punktem programu to Madalena do Mar, mała wioska położona nad samym brzegiem oceanu, gdzie według legendy żył Polski król Władysław Warneńczyk. Tutejszy klimat i idealne warunki do uprawy bananów sprzyjają powstaniu największych plantacji bananów na wyspie. Zapraszamy Państwa do spaceru na jednej z nich, aby poznać sekret wyjątkowego smaku tego owocu. Następnie zatrzymamy się w miejscowości Calheta, gdzie zwiedzimy młyn cukrowy. Wjedziemy na płaskowyż Paúl da Serra rozciągający się na wysokości między 1200 a 1500 m.n.p.m. Stamtąd zjedziemy na północne wybrzeże do popularnego kurortu Porto Moniz, gdzie zatrzymamy się na obiad oraz na kąpiel w basenach naturalnych. Później przejedziemy wzdłuż północnego wybrzeża, mijając liczne wodospady. Zatrzymamy się w malowniczej wiosce São Vicente. Zwiedzimy groty wulkaniczne. Czeka nas ciekawa wyprawa w wulkaniczną przeszłość wyspy. Kompleks kryje jaskinie oraz korytarze powstałe z zastygłej lawy. Prezentacja trójwymiarowego filmu zobrazuje nam proces powstawania wyspy. Na koniec proponujemy wizytę w rybackiej wiosce Câmara de Lobos, gdzie poza walorami krajobrazowymi, poncha jest jedną z najważniejszych atrakcji. Zaprosimy Państwa na pokaz przygotowywania tego typowego dla Madery drinku.

Dzień 6 Madera – wyspa pełna atrakcji
Dzisiaj każdy będzie miał okazję spędzić dzień zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Można odpocząć w Funchal, poświęcić więcej czasu zwiedzaniu miasta i odkryć przysmaki wyspy na lokalnym targu. Kto woli aktywnie spędzić ten dzień, może z przewodnikiem lub na własną rękę wybrać się w kolejną wędrówkę po wyspie. Madera daje ogromną ilość możliwości, szczegółowe trasy do uzgodnienia na miejscu. Fakultatywnie można też wybrać się w rejs na obserwację delfinów lub na jedną z sąsiednich wysp. Do wyboru jest m.in. wycieczka będąca ucieczką od codzienności na wyspy Islas Desertas - bezludne wysepki dobrze widoczne z miasta Funchal. Nieco dalej można wybrać się na sąsiednią wyspę Porto Santo, która kusi długą, piaszczystą plażą.

Dzień 7 Kolorowe klify Madery
Wędrujemy po kolorowych klifach półwyspu Św. Wawrzyńca do najbardziej na wschód wysuniętego punktu wyspy. Czeka tu na nas spektakl kolorów ziemi, urzekną nas również widoki na ocean. Podziwiać będziemy też dowody wulkanicznego powstania wyspy oraz rzadkie kwiaty.

Podejścia: ok. 500 m. Zejścia: ok. 500 m. Długość trasy: 8 km Czas wędrówki: ok. 3 godziny

Dzień 8 Pożegnanie z wyspą
Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Wiosenne wędrówki
Wiosnę można na Maderze poczuć przez cały rok, jest to przeważająca pora roku na wyspie, nieważne kiedy się tu wybierzemy. Różnice temperatur pomiędzy zimą, a latem są tu niewielkie. W lutym temperatura na wybrzeżach rzadko spadnie poniżej 18 stopni, zaś w czerwcu rzadko przekroczy 24 stopnie. My, odkrywając wyspę przede wszystkim pieszo, będziemy wędrowali przez wszystkie strefy klimatyczne wyspy. Może się zdarzyć, że w ciągu jednego dnia na naszej drodze spotkamy się z każdą z pór roku. Ścieżki zaprowadzą nas w różne strony wyspy, będziemy wędrować po trasach łatwych, ale też po takich, które wymagają lepszej kondycji. Wędrówki zajmą nam mniej więcej pół dnia, pozostawiając wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie miasteczek, zakosztowanie wyspiarskiej kuchni czy odpoczynek w plenerze.

Nad levadas - Lewady – wędrówki w górach dla każdego
Pierwsze portugalskie słowo które na wyspie zapamiętamy to zapewne „levada”. Lewady to tradycyjne kanały irygacyjne, które od dawna służą do nawadniania pól uprawnych górską wodą. Wędrówki wzdłuż rozmaitych „levadas”, które przecinają całą wyspę są czymś unikalnym w skali światowej. Dzięki nim możliwe jest odkrywanie nawet najbardziej odległych i górzystych zakątków wyspy bez większego wysiłku. Wystarczy przecież chodzić przy wodzie – cały czas łagodnie w dół, wygodnie wzdłuż ścieżek po których chodzą też „levadeiros” – dbający o stan kanałów. Lewady poprowadzą nas przez puszcze wawrzynowe, krzaki endemicznej jagody, winnice, tarasy uprawne. Na tej żyznej ziemi rośnie marakuja, guawa, bananowiec, trzcina cukrowa, winorośl i wiele cudnych kwiatów. Po drodze miniemy też czyste źródła i huczne wodospady. Nie zabraknie także torfowisk, mglistych lasów, wąwozów oraz uroczych małych wiosek.

Od 1999r. wyspa Madera znajduje sie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przede wszystkim z uwagi na lasy wawrzynowe. Od niedawna władze Madery podejmują również starania o wpisanie na listę również lewad. Piersze lewady powstały już w XV wieku, krótko po zasiedleniu Madery przez portugalskich odkrywców wyspy. Dzisiejsza sieć kanałów powstawała przez wiele generacji, a liczy obecnie ponad 2000 km długości.

WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa-Madera-Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w pensjonacie (pokoje 2- i 3-osobowe)
 • Wyżywienie: śniadania
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami – ok. 15-25 EUR/dzień
 • Kosztów uczestnictwa w programie i biletów wstępu - ok. 60 EUR

Liczba uczestników: 9 - 20 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN
Pierwsza część ceny: 3150 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 115 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

* W zależności od panujących warunków pogodowych kolejność realizacji poszczególnych dni programu może ulec zmianie. O każdej porze roku może się zdarzyć, że najwyższe szczyty znajdą się w gęstej mgle. W takiej sytuacji program zostanie zastąpiony wędrówką wzdłuż wybrzeża. Niemal zawsze gdzieś na wyspie świeci słońce.

TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Madera – wyspa wiecznej wiosny
Termin podróży
Termin podróży
Cena: od 3490 PLN
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub

POPULARNE PODRÓŻE