Sri Lanka oznacza „olśniewający kraj” (z sanskrytu). Kraj ten, nazywany przez niektórych Łzą Indii, od zamierzchłych czasów znajdował się w cieniu Indii. Przez stulecia kolejni władcy hinduscy próbowali podbić tą małą wyspę. Nigdy im się to nie udało.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Sri Lanka oznacza „olśniewający kraj” (z sanskrytu). Kraj ten, nazywany przez niektórych Łzą Indii, od zamierzchłych czasów znajdował się w cieniu Indii. Przez stulecia kolejni władcy hinduscy próbowali podbić tą małą wyspę. Nigdy im się to nie udało. Dzięki temu Sri Lanka do dzisiejszego dnia zachowała swą odrębność kulturową i religijną. To małe wyspiarskie państwo, zamieszkałe przez bardzo przyjaznych ludzi, przyciąga turystów wspaniałymi zabytkami, malowniczymi krajobrazami, rozległymi parkami narodowymi oraz tropikalnymi plażami nad ciepłym oceanem. W Colombo zetkniemy się po raz pierwszy z lankijską kulturą i poznamy świątynie trzech różnych religii. W centralnej części wyspy znajdują się pozostałości dawnych lankijskich stolic, które także odwiedzimy. Anuradhapura to głównie monumentalne dagoby i święte drzewo buddystów; Mihintale to kolebka buddyzmu na Sri Lance; Dambulla zapewnia schronienie przed upałem w świątyni wykutej w grocie; Sigiriya oferuje wspaniałe widoki ze szczytu olbrzymiej skały wulkanicznej. Zanim dojedziemy do Kandy, zajrzymy na chwilę na plantacje miejscowych przypraw. W Kandy i okolicy odwiedzimy największy w kraju ogród botaniczny oraz Świątynię Zęba Buddy, gdzie znajduje się święta relikwia Buddy. W rejonie górskim czeka nas mnóstwo atrakcji przyrodniczych: rafting po spienionej rzece, trekking na świętą górę Sri Lanki, spacery wśród pól herbacianych tworzących pasiaste dywany, wizyty w fabrykach herbaty, podziwianie malowniczych wodospadów, marsz na Koniec Świata i wiele innych. Po zjechaniu na niziny odwiedzimy dwa rezerwaty przyrody: Yala i Sinharaja, gdzie będzie okazja napotkać dzikie zwierzęta oraz podziwiać lokalną, egzotyczną florę. Na koniec czeka nas zasłużony relaks na tropikalnej plaży w Unawatuna. Chętni będą mogli w tym czasie obejrzeć kolonialne miasto Galle, ponurkować z maską lub butlą, albo popłynąć na obserwacje delfinów i wielorybów.

W skrócie:

 • Wspaniałe dagoby, dawne pałace i piękne świątynie: pozostałości dawnych imperiów
 • Plantacje przypraw i pola herbaciane ciągnące się po horyzont
 • Spadające z hukiem malownicze wodospady
 • Wejście na Górę Adama, ważne miejsce pielgrzymkowe
 • Punkty widokowe zapierające dech w piersiach
 • Safari w Parku Narodowym Yala
 • Las deszczowy w rezerwacie Sinharaja
 • Relaks na plaży w Unawatuna: palmy kokosowe, lazurowe morze

Kod:HOR

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Colombo
Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Colombo z przesiadką w jednym z portów lotniczych, nocny przelot na Sri Lankę.

Dzień 2 Przejazd z Colombo do Anuradhapury
Po wylądowaniu w Colombo, pojedziemy do jednego z najważniejszych centrów buddyzmu na Sri Lance: Kelaniya Raja Maha Vihara. Uwagę turystów zwraca w tym miejscu szczególnie posąg leżącego Buddy. Następnie udamy się prosto do Anuradhapury. Odpoczynek w hotelu i nocleg.

Dzień 3 Centrum buddyzmu w Mihintale i zwiedzanie zabytków Anuradhapury
Po śniadaniu udamy się do Mihintale, małej wioski nieopodal. To właśnie tu zrodził się buddyzm na Sri Lance. Jest to ciche, mało turystyczne miejsce. Zwiedzimy kilka zabytkowych świątyń buddyjskich położonych na wyniosłym wzgórzu. Wokół są także ruiny wielu innych, starych świątyń. Wejdziemy na punkt widokowy skąd podziwiać można ładne widoki na okoliczne równiny i niewielkie wzgórza. Po południu zwiedzimy piękne i majestatyczne świątynie Anuradhapury, najważniejszej z byłych stolic Sri Lanki, która była centrum władzy królewskiej przez ponad 1000 lat. W krajobrazie dominują wielkie świątynie buddyjskie (tzw. dagoby), które są rozsiane po okolicy. Ujrzymy m.in. Ruvanvelisaya Dagoba, Thuparama Dagoba, Jetavanarama Dagoba i kilka innych obiektów godnych uwagi, m.in. święte drzewo Maha Bodhi. Jest to najstarsze udokumentowane drzewo na świecie i zostało przeszczepione z drzewa, pod którym Budda medytował zanim doznał oświecenia. Powrót na nocleg do hotelu.

Dzień 4 Zwiedzanie Polonnaruwy na rowerach i słonie w Habaranie
Wcześnie rano przejazd do Polonnaruwy. Tu wsiądziemy na rowery i będziemy mogli w aktywny sposób poznać pozostałości dawnej stolicy. W czasie największego rozkwitu istniało tu bajkowe miasto – ogród z wieloma wspaniałymi pałacami i świątyniami. Zobaczymy ruiny pałacu królewskiego, tzw. czworokąt świątynny oraz kilka ważnych stup buddyjskich m.in. Rankot Vihara, Kiri Vihara. Na uwagę zasługuje tu także płaskorzeźba przedstawiająca leżącego Buddę. Po południu przejedziemy do Habarany, gdzie chętni mogą skorzystać z dobodziejstw najsłynniejszych masaży ajurwedyjskich (ok.20 USD) lub (w zaleznosci od godziny przyjazdu) odbyć przejażdżkę na słoniu (ok.20 USD). Pod wieczór pojedziemy do Sigiriya. Nocleg w hotelu.

Dzień 5 Lwia Skała, świątynie w jaskiniach, plantacja przypraw i pokaz tańców
Wcześnie rano zwiedzimy Lwią Skałę. Jest to ogromna bryła zastygłej magmy o wysokości ponad 300m, która wyrasta w formie wielkiej kostki ponad płaską równinę wokół. Wejdziemy na jej szczyt po stromych schodach. Na szczycie znajdują się ruiny starożytnego pałacu i twierdzy zbudowanych w Vw n.e.  Po drodze do Kandy odwiedzimy kompleks świątyń ukrytych w jaskiniach w miejscowośc Dambulla nastepnie zatrzymamy się na plantacji przypraw w okolicach Matale. Będzie można zobaczyć jak uprawia się pieprz, goździki, kardamon i inne egzotyczne przyprawy. Pod wieczór zobaczymy pokaz tańców folklorystycznych, a następnie (dla chętnych) będzie możliwość uczestnictwa w wieczornej pudży w Swiątyni Zęba Buddy. Nocleg w hotelu w Kandy.

Dzień 6 Ogród botaniczny, rafting i plantacje herbaty w górach
Ten dzien rozpoczniemy od wizyty w Ogrodzie Botanicznym Peradeniya, który słynie z jednej z najbogatszych w Azji kolekcji orchidei. Następnie pojedziemy w stronę Kitulgala. Obszar ten służył jako plener producentom jednego z najbardziej znanych filmów wojennych, „Most na rzece Kwai”. My jednak spędzimy tu czas w aktywny sposób (dla chętnych). Po krótkim szkoleniu pod okiem wykwalifikowanego instruktora osoby chętne odbędą rafting po górskiej rzece (ok. 30 USD). Pełni wrażeń pojedziemy dalej górskimi serpentynami do Dalhousie, wśród bujnych, soczyście zielonych plantacji herbaty. Po drodze towarzyszyć nam będą piękne widoki na góry i zbocza pokryte krzewami herbacianymi. Nocleg w Dalhousie, miejscowości położonej na wysokości ok. 1250m.

Dzień 7 Wejście na Górę Adama, pola herbaciane i wodospady
Dla chętnych osób chcących zdobyć Górę Adama, bardzo wczesna pobudka (około 2:00 nad ranem) i wyjście na szlak. Będziemy szli z Dalhousie w kierunku jednego z najwyższych szczytów w kraju. Jest to także jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych dla wyznawców 3 religii: chrześcijan, buddystów i muzułmanów. Im dalej tym stroma ścieżka zamienia się w schody, które z czasem stają się coraz bardziej strome. Wyjście na sam szczyt kosztuje sporo wysiłku, ale widok wschodu słońca na samej górze rekompensuje ten wysiłek. Powrócimy do Dalhousie na śniadanie i przejedziemy do Nuwara Eliya wśród licznych pól herbacianych. Po drodze zatrzymamy się przy 2 malowniczych wodospadach: wąskim i wysokim wodospadzie Devon oraz szerokim i kaskadowym wodospadzie św. Klary. Nocleg w hotelu.

Dzień 8 Spacer na Koniec Świata po piękne widoki, podróż do Haputale
Tego dnia odbędziemy pieszą wycieczkę na Koniec Świata… dosłownie i w przenośni. Najpierw wcześnie rano pojedziemy do Parku Narodowego Horton Plains. Obejmuje on jeden z najwyżej położonych obszarów Sri Lanki. Tutaj czeka nas piesza wycieczka. Po niezbyt trudnym marszu staniemy wreszcie na Końcu Świata. Jest to miejsce, w którym okoliczne wzgórza i pasma górskie, wznoszące się sukcesywnie od północy, opadają na południe stromym, prawie 900-metrowym urwiskiem. Przy dobrej pogodzie widoki stąd robią duże wrażenie. Idąc dalej tą samą, okrężną ścieżką dotrzemy do malowniczego, kaskadowego wodospadu Bakers. Po powrocie na dół udamy się w dalszą drogę, aż do Haputale, gdzie czeka nas nocleg w hotelu.

Dzień 9 Fabryka herbaty, punkt widokowy Liptona i pociąg przez góry
Po śniadaniu pojedziemy do Dambatenne, gdzie zwiedzimy fabrykę herbaty założoną przez Thomasa Liptona. Zobaczymy z bliska jak wytwarza się tą popularną używkę. Następnie udamy się na Lipton’s Seat: popularny punkt widokowy położony pośród bujnych, pasiastych pól herbacianych. Po powrocie do Haputale wsiądziemy w lokalny pociąg, którym przejedziemy do Ella. Pokonamy malownicze wzgórza z pięknymi widokami na okoliczne doliny i liczne plantacje herbaty. Późnym popołudniem lub pod wieczór dotrzemy do Ella. Nocleg w hotelu.

Dzień 10 Wejście na Małą Górę Adama, wodospad Rawana i przejazd do Tissa
Rano zdobędziemy kolejny ciekawy punkt widokowy nazywany Małą Górą Adama. Towarzyszyć nam będą widoki na okoliczne pasma górskie. Następnie zjedziemy w dół serpentynami, zatrzymując się na chwilę przy wodospadzie Rawana, tuż przy drodze. W dalszej kolejności udamy się do miasteczka Tissamaharama, bazy wypadowej do Parku Narodowego Yala. Nocleg w hotelu w Tissamaharama.

Dzień 11 Safari w Parku Narodowym Yala i podróż do Deniyaya
O świcie wyjedziemy z Tissamaharama i rozpoczniemy safari w Parku Narodowym Yala. Podczas wizyty w Parku istnieje duże prawdopodobieństwo napotkania leoparda, słoni, jeleni, małp, krokodyli, dzikich świń, bawołów i innych popularnych gatunków zwierząt występujących na tym terenie. Po powrocie do hotelu udamy się w dalszą podróż, do Deniyaya na skraju pierwotnej dżungli. Nocleg w hotelu w Deniyaya.

Dzień 12 Zwiedzanie rezerwatu Sinharaja i przejazd nad ocean
Wcześnie rano udamy się z lokalnym przewodnikiem do dżungli. Tereny te porośnięte są pierwotną dżunglą, nietkniętą ręką człowieka i zostały otoczone ochroną w ramach rezerwatu przyrody Sinharaja. Odbędziemy spacer po dżungli by móc podziwiać interesujące gatunki flory i fauny np. jaszczurki garbonose. Po południu wrócimy do Deniyaya i zjedziemy w dół na wybrzeże w kierunku Unawatuna, lokalnego kurortu nad Oceanem Indyjskim. Zakwaterowanie w hotelu nieopodal plaży. Wieczorem kolacja z szumem morza w tle. Nocleg w hotelu w Unawatuna.

Dzień 13-15 Relaks nad Oceanem Indyjskim
Dla każdego coś dobrego: jeśli ktoś będzie już czuł zmęczenie, może wylegiwać się na plaży w Unawatuna zażywając kąpieli słonecznych i morskich. Pozostałe osoby (podczas jednego z tych trzech dni) mogą się wybrać do Galle (10km), miasteczka, w którym można podziwiać najlepiej zachowaną zabudowę kolonialną w kraju (holenderską i portugalską). Do najciekawszych obiektów należą: kościół holenderski, kościół Św.Trójcy, dobrze zachowane mury obronne i mnóstwo kamieniczek. Chętni mogą odwiedzić kopalnię kamieni księżycowych i dolinę rzeki Madu (ok 17 USD / pax) Nurkować (40$) Noclegi w Unawatuna. Późno w nocy z 15-go na 16-ty dzień wyjazd na lotnisko w Colombo na samolot do Europy.

Dzień 16 Powrót do Warszawy
Wcześnie rano wylot z Colombo do Warszawy z przesiadką w jednym z portów lotniczych. Przylot do Warszawy po południu lub pod wieczór. Zakończenie imprezy.

CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Pozostałości dawnego imperium
Około 200km na północ od Colombo znajduje się kilka ważnych atrakcji architektoniczno – kulturowych Sri Lanki. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwa się Anuradhapura, historyczna stolica dawnego syngaleskiego państwa buddyjskiego, które istniało tam do XI w. Miasteczko leży nad dużym jeziorem Nuwara Wewa, a w krajobrazie dominują wysokie, śnieżnobiałe lub ceglane dagoby (stupy buddyjskie), miejsca licznie odwiedzane przez wyznawców buddyzmu. Najbardziej czczonym miejscem jest święte drzewo Maha Bodhi, najstarsze drzewo na świecie, przeszczepione z tego samego drzewa, pod którym Budda medytował zanim doznał oświecenia. Mihintale to z kolei miejsce, gdzie narodził się buddyzm na Sri Lance, gdy w III w. p.n.e. lokalny król przyjął buddyzm od syna hinduskiego cesarza. Zobaczymy tu wielki posąg Buddy oraz malowniczo położoną dagobę. Nieco dalej na południe od tego miejsca leży Sigiriya znana z Lwiej Skały, wielkiej, zastygłej bryły lawy wyrastającej ponad otaczające ją równiny. Jest ona widoczna z odległości kilkunastu kilometrów. Wejdziemy na jej szczyt stromymi schodami by podziwiać wspaniałe widoki, ale przede wszystkim żeby obejrzeć pozostałości dawnego pałacu i twierdzy na samym szczycie tej 370-metrowej skały. Budowle te wzniósł jeden z lokalnych władców w obawie przed zemstą za popełnione zbrodnie.

Plantacje herbaty i Koniec Świata
Głównym towarem eksportowym Sri Lanki jest herbata. Już podczas podróży pod Szczyt Adama zaczną nam towarzyszyć soczyście zielone plantacje herbaty. Rozsiane po okolicy, tworzą one na stokach mozaikę regularnych pasów. Będziemy je mogli podziwiać przez kilka kolejnych dni w czasie podróży po wyżynnych i górskich terenach wyspy. Tuż przed rozpoczęciem trekkingu na Górę Adama będziemy mieli okazję pospacerować wśród plantacji i zaobserwować popołudniowe zbiory liści herbacianych. Kolorowo ubrane kobiety z koszami na plecach stojące pośród bujnej zieleni to jeden z ulubionych motywów dla fotografów w tym rejonie. W Nuwara Eliya oraz Haputale zajrzymy do fabryk herbaty, aby poznać tajniki wytwarzania tej popularnej używki. Z Nuwara Eliya, miasteczka znanego z brytyjskiej architektury udamy się do Parku Narodowego Horton Plains, gdzie pieszo udamy się na słynny Koniec Świata, skraj urwiska tektonicznego, które opada prawie 900-metrowym uskokiem i oferuje niesamowite widoki. W tym Parku, jak również w innych rejonach górzystych na naszej trasie, zatrzymamy się przy kilku malowniczych wodospadach, takich jak Devon, św. Klary czy Diyaluma. Ten ostatni jest trzecim co do wysokości w kraju. Będzie też okazja do przejażdżki lankijskim pociągiem wśród gór wzdłuż krętej, widokowej linii kolejowej.

Przez dżunglę na tropikalne plaże
Gdy za plecami zostawimy góry i wyżyny oraz pola herbaty, zjedziemy na niziny by poobserwować z bliska lankijską florę i faunę. W pierwszej kolejności odwiedzimy Park Narodowy Yala. Jest to rezerwat chroniący lasy deszczowe oraz słodkowodne i morskie tereny podmokłe. Żyje tu ponad 200 gatunków ptaków, niektóre z nich zobaczymy podczas wspólnego safari. Wśród wielkich ssaków wymienić należy bawoły, słonie oraz lamparty. Populacja tych ostatnich jest jedną z największych na świecie. Następnie przeniesiemy się do innego rezerwatu przyrody, Sinharaja. Chroni się tu pierwotną dżunglę lankijską. Poznamy tą niezwykłą formację roślinną spacerując po gęstych zaroślach z wykwalifikowanym przewodnikiem, który pokaże nam z bliska egzotyczne gatunki roślin. To będzie ostatni poważny wysiłek na naszej trasie gdyż prosto z Sinharaja pojedziemy do Unawatuna na tropikalną plażę. Czekają nas trzy dni zasłużonego relaksu na białej plaży z palmami kokosowymi i lazurową wodą. Poza leżeniem na plaży i degustacją owoców morza, chętni będą mogli pojechać do pobliskiego Galle, portowego miasteczka założonego przez Portugalczyków. Posiada ono najlepiej zachowaną architekturę kolonialną na Sri Lance. Osoby spragnione obserwacji przyrody będą miały okazję ponurkować (z fajką lub butlą) lub popłynąć na obserwacje delfinów i wielorybów.

WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • Przelot Warszawa - Colombo - Warszawa
 • Transport lokalny: przejazdy prywatnym wynajętym busem z kierowcą, pociągiem, jeepami w parkach narodowych, rowerami
 • Noclegi w hotelach turystycznych lub bungalowach
 • Opiekę przewodnika
 • Napiwki dla lokalnych przewodników
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia: (ok. 200 USD)
 • Biletów wstępu: (ok. 200 USD)
 • Wizy lankijskiej: (35 USD)
 • Atrakcji fakultatywnych: jazda na słoniu (ok. 20 USD), rafting (ok. 30 USD), snorkeling (ok. 20 USD), nurkowanie (ok. 40 USD), kamienie księżycowe + rejs po rzece Madu (ok. 15 USD), lekcja surfingu (ok. 15 USD)

Liczba uczestników: 7 - 15 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN
Pierwsza część ceny: 5390 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 590 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu

TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Herbaciane pola Cejlonu
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub

POPULARNE PODRÓŻE