Poznaj różnorodność kilku regionów Rumunii; przede wszystkim słynącego z architektury drewnianej Maramuresz oraz rozsławionej przez malowane klasztory Bukowiny. Przejedź przez północną Transylwanię, gdzie swoje szczególne piętno odcisnęło panowanie węgierskie.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Podczas naszego wyjazdu poznamy różnorodność kilku regionów Rumunii; przede wszystkim słynącego z architektury drewnianej Maramuresz oraz rozsławionej przez malowane klasztory Bukowiny; przejedziemy również przez północną Transylwanię, gdzie swoje szczególne piętno odcisnęło panowanie węgierskie. Odwiedzimy także Mołdawię, słynącą z produkcji wyśmienitego wina.

Atuty oferty:

 • Piękne krajobrazowo piesze wycieczki w Górach Rodniańskich i Gutyjskich
 • „Wesoły cmentarz” w Săpânţa
 • Malowane klasztory Bukowiny
 • Pełne klimatu rumuńskie wsie i miasteczka
 • Unikatowa drewniana architektura Maramuresz

Kod:HOR

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Rumunii
Wyjazd z Krakowa o godzinie 09:00 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd przez Słowację i Węgry. Późnym wieczorem przyjazd do Rumunii na nocleg.

Dzień 2 Bistriţa i klasztory w Voroneţ i Humorului
Przejedziemy południową częścią Maramuresz. Zatrzymamy się w Bistriţa gdzie zobaczymy m.in.: zespół średniowiecznych kamienic otaczających rynek oraz kościół farny. Dalej południową stroną Karpat pojedziemy w kierunku Suczawy, po drodze zatrzymamy się przy klasztorze w Voroneţ.

Dzień 3 Suczawa i klasztory Neamt i Agapia
Zwiedzanie Suczawy m.in: ruiny twierdzy tronowej hospodarów mołdawskich, pomnik Stefana Wielkiego, monastyr św. Jana Nowego, cerkiew św. Jerzego, cerkiew św. Demetriusza oraz wiele innych ciekawych miejsc. Po południu przejazd do położonych na południu w pobliżu miasteczka Targu Neamt klasztorów Neamt i Agapia (XVII w.).

Dzień 4 Zwiedzanie Bukowiny
Zwiedzanie Bukowiny: odwiedzimy "polską" wieś Cacica (Kaczyca) i poznamy ciekawą historię mieszkających tam rodaków, zobaczymy sanktuarium maryjne, a chętni będą mogli zwiedzić miejscową kopalnię soli. Zobaczymy miejscowość Marginea słynącą ze sztuki ludowej, a w szczególności z garncarstwa. Oczywiscie na naszej trasie nie zabraknie malowanych cerkwi z których słynie Bukowina: w Suceviţa (UNESCO) i w Moldovita.

Dzień 5 Wycieczka w Górach Rodniańskich
Piesza wycieczka w Górach Rodniańskich w kierunku Gărgălău. Góry te nazywane są również Alpami Rodniańskimi ze względu na rzeźbę terenu i wysokie szczyty osiągające ponad 2 tyś. m.n.p.m. Nasza wycieczka nie jest jednak trudna; to raczej spacer który pozwoli nam odpocząć i będzie przerywnikiem do zwiedzanych miasteczek i klasztorów.

Dzień 6-7 Zwiedzanie Maramuresz i wędrówka w Górach Gutyjskich
Zwiedzanie Maramuresz: wybierzemy się na wycieczkę w Góry Gutyjskie tam zobaczymy wspaniałe formacje skalne w rezerwacie Koguci Grzebień, zobaczymy ciekawe drewniane kościoły m.in. w Budesti (UNESCO) kompleks w Bârsana, zwiedzimy skansen i muzeum komunizmu w Sygiecie (Syghietu Marmaţiei), zwiedzimy również tzw. "wesoły cmentarz" w Săpânţa, drugiego dnia wieczorem ruszymy w drogę powrotną do kraju, po drodze zatrzymamy się jeszcze w Satu Mare.

Dzień 8 Powrót do Krakowa
Przyjazd do Krakowa w godzinach wczesnoporannych (około 6).

GALERIA
CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Klasztory Bukowiny i mury Maramuresz
Klasztory Bukowiny to symbol tego regionu, nie mający odpowiednika nigdzie indziej. Czworoboczne mury z obronnymi bramami i basztami kryją smukłe, niewielkie bryły cerkwi. Unikalnym zjawiskiem są przede wszystkim malowidła wykonane techniką freskową na zewnętrznych ścianach niektórych cerkwi. Dzięki tym malowidłom wierni, którzy nie mieścili się w środku podczas nabożeństw, mogli poznawać historie i przypowieści biblijne. Doskonały stan zachowania i wyrazistość barw tych malowideł, mimo upływu czasu, budzą uznanie i podziw dla kunsztu dawnych mistrzów. Maramuresz słynie z kolei z architektury drewnianej: kościołów, domów, zagród i bram. Zobaczymy w wielu miejscowościach strzeliste wieże kościelne, które wydają się nieproporcjonalnie wysokie względem bryły kościoła. Sporo zachowało się również drewnianych domostw i całych zagród. Na każdym kroku podziwiać będziemy ciekawie rzeźbione bramy.

Góry
Góry są dominującym elementem krajobrazu Rumunii. Łuk Karpat rozciąga się od zachodu na wschód, tworząc naturalną granicę z Ukrainą, następnie skręca ku południowi i wreszcie na zachód. W ten sposób otacza Wyżynę Transylwańską, która dodatkowo zamknięta jest od zachodu Górami Zachodniorumuńskimi. Kilkakrotnie podczas wyjazdu przekraczać będziemy górskie przełęcze, z których roztaczają się rozległe widoki. W Górach Rodniańskich i Gutyjskich wybierzemy się na dłuższe piesze wycieczki. Dzięki temu bogactwu krajobrazów górskich na szlakach nie spotkamy takich rzesz turystów jak w naszych górach; spotkamy za to pasterzy wypasających owce i konie.

Kultury
W surowym górskim krajobrazie kształtowały się tutejsze style i kultury. Ścierały się tu wpływy polityczne, zmieniały struktury państwowe, osiedlali się tu ludzie różnych nacji i religii. Rumunia jako państwo jest krajem młodym, powstałym niespełna 150 lat temu, ale jest dziedzicem wielowiekowej tradycji kilku księstw które odcisnęły duże piętno na historii; również historii Polski. Wołoszczyzna, Mołdawia, Siedmiogród, Dobrudża, Bukowina, Banat - warto bliżej poznać ich ciekawe i burzliwe dzieje.

WARUNKI

WARUNKI

Cena zawiera:

 • Transport: autokar lub bus
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach turystycznych i pensjonatach
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia poza śniadaniami
 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i ew. opłat za fotografowanie - ok. 100 RON

Liczba uczestników: 20 - 46 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

PRZED WYJAZDEM

PRZED WYJAZDEM

Charakter wycieczki
Wycieczka ta ma charakter krajoznawczy z elementami wędrówki górskiej, część pobytu przeznaczymy na zwiedzanie miast i zabytków północnej Rumunii ze szczególnym uwzględnieniem dwóch regionów: Bukowiny i Maramureszu. Zwiedzimy wybrane miejsca, które uznaliśmy za najciekawsze i najbardziej charakterystyczne pod względem wartości kulturowych i przyrodniczych dla tego rejonu. Program wyjazdu został tak przygotowany aby oprócz zwiedzania był również czas na indywidualne spacery, odpoczynek, zakupy czy zjedzenie posiłku. W programie przewidziano również wycieczkę pieszą w Góry Rodniańskie, którą oceniamy jako łatwą/umiarkowanie trudną. Zaplanowane piesze wędrówki odbywamy „na lekko” – zabierając ze sobą tylko mały plecak z kanapkami, napojem i kurtką przeciwdeszczową.

Zakwaterowanie
Noclegi zaplanowane są w hotelach turystycznych i pensjonatach, w pokojach dwuosobowych z łazienką. Nocujemy w czterech miejscach (okolice Klużu, Suczawy, Borszy i Vadu Izei). Uczestnicy mogą być zakwaterowani w pokojach o różnej wielkości. W pokojach znajduje się pościel i ręczniki. Uczestników zainteresowanych zakwaterowaniem z konkretnymi osobami prosimy o kontakt z biurem najpóźniej na 2 tygodnie przed terminem rozpoczęcia wyjazdu.

Wyżywienie
W cenę wycieczki wliczono śniadania, które będą podawane w miejscach noclegowych. Podczas pozostałych posiłków korzystamy z lokalnych barów i restauracji. Można wziąć pewną ilość żywności ze sobą (szczególnie na przejazd do Rumunii), jednak nie należy przesadzać. Wszystkie produkty spożywcze są ogólnodostępne i nie będzie problemów z zakupami. Ceny w sklepach są porównywalne do tych w Polsce.

Transport
W zależności od liczby Uczestników do Rumunii pojedziemy autobusem lub busem. Podczas wycieczki na trasie z Rumunii zaplanowano jeden przejazd nocny. Planowany czas przejazdu do Rumunii to około 10-12 godzin. Podczas przejazdów będziemy się regularnie zatrzymywać na krótkie 10-30 minutowe przerwy. Miejsca w autobusie/busie Uczestnicy będą zajmowali w kolejności, w której zgłosili się na wycieczkę. Przestrzeń w lukach bagażowych jest ograniczona. Prosimy o zabranie na wyjazd jednego bagażu głównego oraz jednego bagażu podręcznego na osobę.
Za dodatkową opłatą w wysokości 80 PLN (w jedną stronę) istnieje możliwość zorganizowania transferu na trasie Warszawa-Kraków i/lub Kraków-Warszawa. Osoby zainteresowanie transferem proszone są o kontakt z biurem najpóźniej na miesiąc przed terminem rozpoczęcia wyjazdu. Transfery organizowane są pociągiem. W szczególnych przypadkach zastrzegamy sobie możliwość zorganizowania transferu busem/autobusem.

Warunki klimatyczne
Rumunia leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami w Rumunii ze średnią temperaturą powietrza około 24-26°C. Miesiące te charakteryzują się też niższą sumą opadów niż maj i czerwiec. We wrześniu średnie temperatury wynoszą około 20-22°C. Na obszarach górskich odnotowuje się niższe średnie temperatury powietrza. Lokalnym opadom atmosferycznym mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne.

Informacje zdrowotne
Nie ma obowiązkowych szczepień, nie są znane żadne większe zagrożenia dla zdrowia związane z podróżowaniem w ten rejon. Uczestnicy zgodnie z ofertą są ubezpieczeni od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej oraz na terenie krajów należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Otrzymanie Karty nie pociąga za sobą żadnych kosztów, trzeba tylko o nią wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia. Więcej informacji: www.nfz.gov.pl/ekuz

Dokumenty
Wyjeżdżając za granicę należy pamiętać o zabraniu dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość: dowodu osobistego lub paszportu! Przed wyjazdem prosimy sprawdzić datę ważności dokumentu.

Pieniądze
Walutą Rumunii jest lej (RON). W Polsce jest to waluta trudnodostępna, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zabranie karty bankomatowej i korzystanie z niej na miejscu, bądź też zabranie euro lub dolarów i wymiana w rumuńskim kantorze.
Kurs z dnia 27.10.2016
1 PLN = 1,04 RON
1 EUR = 4,49 RON
Ponieważ wyżywienie (oprócz śniadań) nie jest zawarte w cenie wyjazdu, należy uwzględnić zakupy na miejscu, potrzebna na ten cel kwota zależy od własnego zapotrzebowania. Przy kalkulacji proszę uwzględnić fakt, że poziom cen w sklepach i restauracjach jest porównywalny do tego w Polsce. Dla tych którzy chcą się stołować w barach i restauracjach rozsądne minimum to kwota 70-120 EUR na wyjazd, w zależności od potrzeb. Warto również przeznaczyć pewną kwotę na pamiątki. W niektórych obiektach na trasie obowiązują dodatkowe opłaty za fotografowanie. Do tego trzeba doliczyć ok. 100 RON na wstępy.

Przykładowe ceny wybranych produktów:

 • chleb – 3,0 RON
 • bułka – 1,2 RON
 • masło – 5,8 RON
 • mleko – 4,5 RON
 • ser żółty – 32,5 RON
 • woda mineralna (1,5 litra) – 2,4 RON
 • sok (1 litr) – 7,0 RON
 • kawa (250 g) – 10,0 RON
 • czekolada – 5,0 RON
 • wino (0,75 litra) – 25,0 RON

Elektryczność
Każdego dnia na noclegu będzie możliwość skorzystania z elektryczności. W Rumunii używane są te same wtyczki co w Polsce, nie ma konieczności zabierania adapterów.

CO ZABRAĆ?
Dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport – jedziemy za granicę!

Ubrania:

 • wygodne buty (najlepsze są buty turystyczne z nieprzemakalną membraną i solidną podeszwą typu Vibram) – będziemy sporo chodzić, więc wygodne buty są bardzo ważne – najlepiej żeby to nie były buty nowe, ale raczej trochę „rozchodzone”
 • sandały lub inne lekkie buty
 • klapki pod prysznic
 • ubrania na ciepłą i chłodną pogodę
 • ubranie przeciwdeszczowe
 • czapkę/chustkę chroniącą przed słońcem

Inne:

 • podręczny mały plecak na codzienne wycieczki
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania z filtrem
 • termos
 • aparat fotograficzny
 • lornetkę (dla chętnych)
 • apteczkę (osoby, które używają leków, plastry na ewentualne otarcia, bandaż elastyczny)
 • stopery do uszu
 • scyzoryk lub nóż turystyczny
TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Bukowina i Maramuresz
Termin podróży
Termin podróży
Cena: od 1200 PLN

Liczba uczestników: 20 - 46 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub

POPULARNE PODRÓŻE