mapMarker
Albania
calendar
13 dni; grupa 30-46 osób
Zwiedzanie
Zwiedzanie
Kto powiedział, że nie da się połączyć zachodniej Bułgarii z południową, zachodnią i środkową Macedonią i Albanią? Choć podzielona dzisiaj granicami politycznymi to jest przecież jedna przestrzeń, przestrzeń kulturowa „kotła bałkańskiego”.
Heart Cross DODAJ DO ULUBIONYCH
DownloadWYŚLIJ OFERTĘ ZNAJOMEMU
PrintWYDRUKUJ OFERTĘ
PROGRAM

PROGRAM

Esencją tej ziemi jest jej wielokulturowość etniczna oraz religijna. Poszczególne narodowości „nachodzą” tutaj na siebie tak samo jak działo się to tysiąc i dwa tysiące lat temu. Dlatego w naszym programie znalazły się antyczne miasta, iliryjskie twierdze, tureckie czerszije, muzułmańskie meczety, prawosławne klasztory, albańskie enklawy w Macedonii, Arumuńskie miejscowości w Albanii, współczesne stolice i wiele innych. Kto powiedział, że nie da się połączyć zachodniej Bułgarii z południową, zachodnią i środkową Macedonią i Albanią? Choć podzielona dzisiaj granicami politycznymi to jest przecież jedna przestrzeń, przestrzeń kulturowa „kotła bałkańskiego”.

Atuty oferty:

 • Wciśnięte w górskie doliny prawosławne monastyry
 • Ruiny starożytnych miast przy dawnej Via Egnatia
 • Niepowtarzalna atmosfera potureckich czersziji
 • Iliryjskie i tureckie twierdze pośród dumnych szczytów bałkańskich gór
 • Niezwykła mozaika kulturowa
 • Długa i zawiła historia godna miana „kotła bałkańskiego”
 • Intensywny aromat bałkańskiej kawy
 • 6 noclegów nad Jeziorem Ochrydzkim - czas na kąpiele i odpoczynek

Kod:HOR

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1 Przejazd do Serbii
Wyjazd z Krakowa o godzinie 5:00 (okolice dworca PKP i PKS). Całodzienny przejazd do Serbii na pierwszy nocleg.

Zamiast przejazdu autokarem na Bałkany istnieje możliwość przelotu do/z Skopje. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem.

Dzień 2 Czas na stolicę Macedonii - Skopje
To nasze pierwsze, poważne spotkanie z bałkańskim orientem i typowymi dla Bałkanów kontrastami. Około południa zwiedzimy zabytkowe centrum stolicy Macedonii wraz z urokliwą, poturecką czersziją – pamiątką wielkiej przeszłości jednego z najważniejszych tureckich miast Imperium Osmańskiego na terenie Europy. Popołudniem wyruszymy na południe w kierunku Jeziora Ochrydzkiego, gdzie będziemy kwaterować przez kilka następnych dni.

Dzień 3 Ochrydzkie wybrzeże
Tego dnia nie spuścimy z oka turkusowych wód Jeziora Ochrydzkiego ani na moment. W planie mamy wizytę w klasztorze św. Nauma, tajemniczą Zatokę Kości, ale najważniejszym punktem programu będzie zwiedzanie centrum malowniczo położonego Ochrydu, wraz z licznymi cerkwiami, starożytnymi ruinami i wspaniałą bałkańską zabudową.

Dzień 4 Wędrówka w Parku Narodowym Galiczica
Będzie okazja zobaczyć Ochryd z góry. Wybierzemy się na trekking w Parku Narodowym Galiczica, gdzie podejmiemy wędrówkę grzbietem oddzielającym dwa potężne górskie jeziora: Prespa i Ochrydzkie. Naszej wycieczce towarzyszyć będzie widok na najwyższy szczyt całego masywu – Magaro 2254 m n.p.m.

Dzień 5 Voskopoje - czyli stąpając po przyprószonej czasem historii…
To będzie nasza pierwsza wizyta w Albanii – na razie jednodniowa. Naszym celem będzie Voskopoje – wioska zamieszkała przez niewielką i unikalną społeczność Arumunów, która niegdyś stanowiła ich główny ośrodek kulturowy. To jedna z opowieści o znikających miastach…

Dzień 6 Odpoczynek na Jeziorem Ochrydzkim
Wino, Ochryd i plaża – czyli całodzienny odpoczynek nad jeziorem.

Dzień 7 Park Narodowy Mavrovo
Poznajemy Park Narodowy Mavrovo z różnorodnymi jego atrakcjami. Zawitamy do jednego z najbardziej znanych monastyrów Macedonii – Jovana Bigorskiego oraz przejdziemy doliną rzeki Radiki, malowniczo wijącej się u podnóży gór oddzielających Macedonię od Kosowa. Podejmiemy wycieczkę górską na okoliczne szczyty i do wioski Galicnik - najwyżej położonej miejscowości dawnej Jugosławii.

Dzień 8 W głąb górzystej Albanii
Opuszczamy Macedonię na 3 dni i na początek zaszyjemy się w albańskich górach. Pierwszą część dnia poświęcimy na podróż, natomiast popołudnie spędzimy w pięknie położonej na górskich stokach Gjirocastrze – mieście srebrnych dachów, gdzie urodził się słynny albański dyktator – Enver Hodża. Po spacerze wśród staroalbańskiej zabudowy będzie okazja, aby spokojnie usiąść w jednej z kawiarenek w potureckim centrum, gdzie raz po raz dochodzi nas głos muezina nawołującego do modlitwy z jednego z pobliskich minaretów...

Dzień 9 Wzdłuż albańskiego wybrzeża
Dziś czeka nas intensywny dzień, ale krajobrazy południowej Albanii nam to zrekompensują. Przed południem dotrzemy do ruin starożytnego miasta Butrint – w swoim czasie jednego z głównych ośrodków rzymskich w tej części dawnego imperium. Następnie przejedziemy do Sarandy, znanego albańskiego kurortu nadmorskiego, skąd ruszymy malowniczą i krętą drogą do Vlory zatrzymując się m.in. przy nadmorskiej twierdzy Alego Paszy w Porto Palermo, czy też na malowniczej przełęczy Llogara.

Dzień 10 "Kto nie widział Beratu, nie był w Albanii"
Dzisiaj na naszej trasie znajdą się kolejne pozostałości starożytnego miasta – Apollonii, związanej  m.in. z cesarzem Oktawianem Augustem. Kto nie widział Beratu, nie był w Albanii - tak mawiają lokalni, zatem zwiedzamy Berat – miasto tysiąca okien wraz z górującą nad nim twierdzą. Na nocleg powrócimy w okolice Jeziora Ochrydzkiego.

Dzień 11 Derwisz w Tetowie i skalne ściany Kanionu Matka
Podróżując po Bałkanach nie wypada nie odwiedzić choćby jednego z klasztorów Derwiszy, a taki czeka nas w Tetowie. Następnie pojedziemy do Kanionu Matka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc wśród atrakcji przyrodniczych całego kraju. Tego dnia opuścimy Macedonię i późnym wieczorem dojedziemy do okolic Niszu w południowej Serbii.

Dzień 12 Powrót do Polski
Cały dzień poświęcimy na przejazd do Krakowa, gdzie spodziewamy się dotrzeć późnym wieczorem.

CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Wzdłuż Via Egnatia
Heraclea Lyncestis, Apollonia, Dyrrachium... Wszystkie te miasta funkcjonowały dwa tysiące lat temu jako ważne ośrodki między Rzymem a Konstantynopolem połączone starożytną drogą. Będziemy podróżować po miejscach, gdzie Juliusz Cezar ścigał w wojnie domowej Pompejusza, a nauki z dziedziny filozofii pobierał sam Oktawian August. Malowniczo położone parki archeologiczne z pozostałościami teatrów, świątyń i bazylik dopełni wizyta w Butrinti – starożytnym mieście portowym.

W cieniu osmańskich minaretów
Pięćset lat obecności Turków na Bałkanach zrobiło swoje. Wpływ Osmanów można zauważyć od orientalnej architektury, przez religię, aż po kuchnię bałkańską. Spacery pośród zabudowań starych, potureckich dzielnic – tzw. czersziji, filiżanka mocnej kawy w knajpce w sąsiedztwie meczetów, głos muezina nawołującego z minaretu niosący się po ulicach i okalających osady wzgórzach... Takich wrażeń można doświadczyć zarówno w starej części Skopje, jak i zaułkach uczepionej do górskiego zbocza Gjirokastry. Przecież nie na darmo Bałkany są egzotyką Europy...

Pod banderą iliryjskich piratów
Albania podobna jest do kulturowej wyspy. Jej mieszkańcy różnią się zasadniczo od Greków, do Słowian im też daleko, a sam język jest do niczego nie podobny. Niegdyś żyli jako zawodowi piraci zagrażający Rzymowi, przez wieki pielęgnowali swoją tradycję żyjąc w silnie zhierarchizowanych społecznościach góralskich rodów i raz po raz powstawali przeciwko kolejnym okupantom. Przemierzymy ten kraj ze wschodu na zachód, od pięknej tafli Jeziora Ochrydzkiego do błękitnego wybrzeża Adriatyku, a po drodze sprawdzimy skąd się wzięły warowne domy staroalbańskie w Gjirokastrze, czy budowle Beratu mają rzeczywiście tysiąc okien i jak smakuje słynny albański Skanderbeg na bazarze w Kruji...

Przy krajobrazie usianym schronami
Stopień izolacji Albanii z czasów socjalistycznych nie ma sobie równych w skali Europy. Polityka władz w drugiej połowie XX w. wkomponowała w piękny, górzysty krajobraz setki tysięcy żelbetowych schronów, które jak ogromne grzyby wyrastają pośród pól, łąk, zboczy, spomiędzy gospodarstw, a nawet osiedli mieszkaniowych... Dotkniemy dwudziestowiecznej historii zwiedzając dom rodzinny dyktatora Envera Hodży, spacerując po ulicach niosącej ślady nieodległej przeszłości Tirany czy po prostu obcując z codziennym krajobrazem Albanii.

Poprzez grzbiety aż na szczyty
Nie może zabraknąć górskich spacerów w takim regionie. Na początek czeka nas krótka wycieczka w Piramidy Melnickie leżące na obrzeżach pasma Pirinu, wchodzącego w skład tzw. „Dachu Bałkanów”. Brzmi groźnie, ale nie należy się spodziewać forsownego przejścia. Wszystkie trudy rekompensują piękne, piaskowcowe granie. Panorama na potężne górskie jeziora Ochryd i Prespa czy na imponujący masyw Koraba? To góry Macedonii, gdzie podejmiemy dwie półdniowe wycieczki pośród pięknej przyrody dwóch głównych parków narodowych tego kraju: Galiczica i Mavrovo.

WARUNKI

WARUNKI

Cena obejmuje:

 • Transport: autobus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 11 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe)
 • Wyżywienie: 11 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia oprócz śniadań (pakiet 6 kolacji za dopłatą 220 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, lokalni przewodnicy) ok. 50 - 70 EUR

Liczba uczestników:30 - 46 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

 

TERMINY I REZERWACJA
WYBRANA OFERTA
Bałkański kalejdoskop
DANE DO REZERWACJI
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin,
aby dokończyć proces rezerwacji.
Imię musi zaczynać się z wielkiej litery.
Nazwisko musi zaczynać się z wielkiej litery.
Proszę podać adres e-mail.
Proszę podać numer kontaktowy w formacie 000000000
lub
Przeczytaj klauzulę informacyjną i dowiedz się, na jakich zasadach będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe. Klikając przycisk „Dokonaj wstępnej rezerwacji” potwierdzasz, że zapoznałeś się z tymi zasadami.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zapewnienie prywatności naszym użytkownikom to dla nas priorytet, dlatego dbamy o to, by Twoje dane były u nas bezpieczne. Chodzi o dane osobowe i dane zapisywane w plikach cookies i pochodnych technologiach, które zbieramy gdy dokonujesz rezerwacji imprezy turystycznej czy korzystasz z serwisów internetowych należących do Travelplanet.pl SA. Aby dowiedzieć się, na jakich zasadach będą przetwarzane Twoje dane, zapoznaj się z poniższą klauzulą informacyjną.

 • 01_Administrator ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH

  Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych na etapie poszukiwania imprezy turystycznej jest Travelplanet.pl S.A. z siedzibą we Wrocławiu, kod pocztowy 50-418, ul. Traugutta 45. W związku z zawarciem i realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie organizator turystyki, z którym zawrzesz umowę. W związku z zawarciem i realizacją umowy ubezpieczenia podróżnego administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych zostanie Ubezpieczyciel, z którym zawrzesz umowę. Travelplanet.pl S.A. będzie wtedy podmiotem przetwarzającym podane przez Ciebie dane osobowe w imieniu organizatora turystyki oraz w imieniu Ubezpieczyciela. Niezależnie od powyższego Travelplanet.pl jest administratorem podanych przez Ciebie niezbędnych danych osobowych w celu promocji oferowanych usług w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

 • 02_OsobaOdpowiedzialna OSOBA ODPOWIEDZIALANA

  Osobą, która w naszej firmie opiekuje się danymi osobowymi jest Inspektor Ochrony Danych. We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych możesz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo: daneosobowe@travelplanet.pl. Na Twoje pytania odpowie najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w ciągu 30 dni.

 • 03_CelPodstawa CEL I PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH

  Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać:
  a) w celu umożliwienia zawarcia, a następnie realizacji: umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki oraz umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem, a także w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu opieki około obsługowej i kontaktu w sprawach związanych z rezerwowaną za naszym pośrednictwem imprezą turystyczną – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwane dalej jako: „RODO”),
  b) w celu promocji oferowanych przez nas usług, jeśli wyrazisz chęć otrzymywania od nas informacji handlowych, a także w celu poznania Twoich preferencji, w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych. Dzięki temu będziemy mogli dopasować usługi i dostarczane Ci treści do Twoich oczekiwań. Wysoka jakość jest naszym priorytetem, dlatego po wykonaniu danej usługi możemy kierować do Ciebie krótkie ankiety lub prośby o wydanie opinii, abyś mógł poinformować nas, co jeszcze możemy zrobić lepiej. Zapewniamy, że ankiety i prośby o opinie będziemy wysyłać z taką częstotliwością i w taki sposób, aby nie naruszały one Twojego prawa do prywatności – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO,
  c) w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń zawartych za naszym pośrednictwem umów o udział w imprezie turystycznej oraz umowy ubezpieczenia podróżnego, a także innych umów zawartych z nami – art. 6 ust.1 lit. c RODO,
  d) w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora danych w celu obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, co może wiązać się z koniecznością przetwarzania danych osobowych w tym celu – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i lit. f rozporządzenia RODO.

 • 04_OdbiorcyDanych ODBIORCY DANYCH

  Dbanie o poufność Twoich danych jest dla nas priorytetem. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury technicznej, informatycznej czy w bieżących sprawach naszej działalności, dostęp do podanych przez Ciebie danych osobowych mogą̨ mieć następujący odbiorcy danych:
  a) Nasi upoważnieni pracownicy.
  b)Usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie Danych Osobowych na potrzeby realizacji świadczonych przez nas i dla nas usług. Są to w szczególności podmioty (oraz ich upoważnieni pracownicy) świadczące usługi IT i techniczne, usługi z zakresu badań, analiz i statystyk, podmioty organizujące akcje marketingowe. Podmioty te działają na nasze zlecenie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania powierzonych im usług.
  c) Podmioty uprawnione do otrzymania Danych Osobowych na podstawie przepisów prawa.
  d) Dostawcy usług zaopatrujący nas w rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz związane z zarządzeniem naszą firmą (w szczególności firmy kurierskie i pocztowe).
  e) Dostawcy usług prawnych i doradczych oraz wspierający nas w dochodzeniu należnych roszczeń oraz obrony naszych praw (w szczególności kancelarie prawne, podatkowe, firmy windykacyjne).
  f) Organizatorzy turystyki, firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje bankowe, z którymi mamy zawarte umowy agencyjne, umowy pośrednictwa w sprzedaży produktów i/lub świadczeniu usług,w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania łączących nas umów lub umów zawartych za naszym pośrednictwem.

 • 05_CzasPrzechowywania CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH

  Czas, przez jaki będziemy przechowywać Twoje dane, zależy od tego, w jakim celu je przetwarzamy:
  a) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. a i d (w celu zawarcia i realizacji umowy o imprezę turystyczną oraz obrony naszych praw i dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane osobowe w zakresie niezbędnym dla dochodzenia roszczeń oraz obrony naszych praw. Czas przechowywania wynika z przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
  b) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. b (w celu promocji oferowanych przez nas usług i poznania Twoich preferencji) podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać tak długo, jak długo będziesz korzystał z naszych usług. W każdym momencie możesz w szybki i łatwy sposób – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.travelplanet.pl/daneosobowe lub linki „wypisz się” zawarte w wysyłanych do Ciebie wiadomościach (np. Newsletter lub Travel Alert) zgłosić nam, iż nie chcesz otrzymywać od nas takich treści. Wówczas zaprzestaniemy ich wysyłki zgodnie z Twoim żądaniem.
  c) W przypadku przetwarzania danych w celu, o którym mowa w punkcie 3 lit. c (dla celów podatkowych i rachunkowych), możemy przechowywać podane przez Ciebie dane w zakresie i przez okres wymagany przepisami prawa – 5 lat licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą̨, a także po zakończeniu świadczenia usług w zakresie i przez czas niezbędny do rozliczenia umowy.
  Po upływie wyżej wymienionych okresów podane przez Ciebie dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.

 • 06_Zarzadzanie MOŻESZ ZARZĄDZAĆ SWOIMI DANYMI

  W dowolnym momencie masz prawo do żądania od nas: dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania na mocy usprawiedliwionego interesu administratora danych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) lub do celów statystycznych (art. 89 ust. 1 RODO) z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją, a także wobec przetwarzania do celów marketingu bezpośredniego oraz prawo do przenoszenia danych. Jako osoba składająca wniosek lub zadanie dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, możesz zostać poproszona przez nas o odpowiedź na kilka pytań związanych z Twoimi danymi osobowymi, które umożliwią nam weryfikację Twojej tożsamości.

 • 07_TwojwPrawa TWOJE PRAWA

  Masz prawo do wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), jeśli uważasz i potrafisz uzasadnić, że Twoje dane osobowe przetwarzamy niezgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • 08_Dobrowolnosc DOBROWOLNOŚC PODANIA DANYCH

  Nie obligujemy Cię do przekazania nam swoich danych osobowych. Przekazujesz je dobrowolnie, pamiętaj jednak, że jest to niezbędne, abyśmy mogli pośredniczyć w zawarciu przez Ciebie umowy o udział w imprezie turystycznej z organizatorem turystyki czy umowy ubezpieczenia podróżnego z Ubezpieczycielem oraz, jeśli wyrazisz taką chęć, przesyłać Ci nasz: np. Newsletter lub inne świadczone przez nas usługi drogą elektroniczną, a także kontaktować się z Tobą telefonicznie.

 • 09_Profilowanie PROFILOWANIE I AUTOMATYZACJA

  Twoje dane będą przetwarzane przez nas w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, jednak decyzje wiążące nie będą zautomatyzowane. Nie będzie to również wywoływać wobec Ciebie żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Twoją sytuację. Oznacza to, że informacje, które otrzymasz od nas np. w Newsletterze lub treści, które pokazujemy Ci na naszej stronie i w wyświetlanych reklamach, mogą być powiązane z tym, w jaki sposób korzystałeś z serwisu www.travelplanet.pl (na przykład z wycieczkami, które obejrzałeś czy preferencjami, które wybrałeś w wyszukiwarce). Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować treść naszych usług świadczonych drogą elektroniczną do Twoich preferencji, potrzeb i zainteresowań. Więcej szczegółów na temat profilowania znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

 • 06_Zarzadzanie PRZEKAZANIE DANYCH DO PAŃSTW SPOZA EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

  Twoje dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do odbiorców danych w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej szczegółów dotyczących danych odbiorców poza Europejskim Obszarem Gospodarczym znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

Niniejsza klauzula informacyjna obowiązuje od dnia 25.05.2018 CZYTAJ DALEJ UKRYJ

POPULARNE PODRÓŻE