Maramuresz – kraina położona pomiędzy głównym grzbietem karpackim a rozległą taflą Niziny Węgierskiej, to jedna z perełek krajobrazowych Rumunii. Tutaj można znaleźć najwyższe i najwspanialsze szczyty Karpat Wschodnich, tutaj można zasmakować wędrówki rozległymi, naturalnymi połoninami, wśród rozległych lasów, przez prawdziwe odludzia, gdzie rządzi przyroda i nie ma dostępu komercyjna turystyka.
Niepowtarzalny rumuński folklor, twierdze, zamki i warowne kościoły wpisane na listę UNESCO, piesze wycieczki w Górach Rodniańskich, Gutyjskich, Fogaraskich i Bucegi...
Wbrew staremu porzekadłu to człowiek musi przyjść do góry, nigdy na odwrót... Karpaty zawsze były nam bliskie. Znamy je z perspektywy Beskidów, Tatr czy Bieszczadów, po których chodzimy, zwiedzamy ich doliny czy spędzamy gitarowe noce przy ogniskach. A Rumunia ma aż 55% wszystkich Karpat!
Transylwania to wspaniały rejon do wycieczek rowerowych. Otoczona zielonym łukiem Karpat odsłania przed nami bogactwo przyrody i kultury, a wielowiekowe historyczne wpływy węgierskie oraz niemieckie zaznaczają się w spotykanej architekturze. Wiele wiosek nadal żyje dawnym rytmem pozwalając poczuć wyjątkowy klimat regionu, wiele z nich jest znacznie wyludnionych. Gęsta sieć bocznych dróg asfaltowych i ścieżek pozwala na spokojne i ciekawe wycieczki rowerowe. Rumunia jest krainą ponadczasowej urody i pomimo ogromnych przemian od czasów obalenia Ceaușescu oraz wstąpienia w szeregi Unii Europejskiej wciąż jeszcze jest w wielu miejscach dziką i nieodkrytą.
Poznaj różnorodność kilku regionów Rumunii; przede wszystkim słynącego z architektury drewnianej Maramuresz oraz rozsławionej przez malowane klasztory Bukowiny. Przejedź przez północną Transylwanię, gdzie swoje szczególne piętno odcisnęło panowanie węgierskie.
Gdzie spotkać miłość? Wielu z nas bez wahania odpowie w Paryżu, Wenecji, Pradze i Florencji. Lecz mało kto dzisiaj pamięta, że miłość zrodziła się na śródziemnomorskiej wyspie, na której przez 300 dni w roku słońce świeci. To Cypr, gdzie według legendy, z morskiej piany wyłoniła się najpiękniejsza kobieta świata, bogini miłości. Tak, jak Afrodyta, wyspa jest w stanie rozkochać każdego, kto tylko podda się jej urokom.
W malutkiej rybackiej miejscowości Kasaberga na południu Szwecji, w regionie Skania, tuż na brzegiem Bałtyku odkrywamy najbardziej zdumiewającą atrakcję turystyczną regionu. Tamtejsi mieszkańcy mówią, że na całym świecie ludzie podziwiają imponujące budowle i budynki czy wyjątkowej urody dzieła malarstwa. Francuzi mają Luwr i Notre Dame, Anglicy mają Big Bena, San Francisco Golden Gate. Szwedzi mają kamienie.
Miasto słynące z imponujących drapaczy chmur i luksusowych hoteli, ma do zaoferowania atrakcje, które zaserwują sporą dawkę adrenaliny poszukiwaczom mocnych wrażeń.
Skok ze spadochronem, jeep safari po pustynnych wydmach, flyboarding, szalone parki rozrywki czy podwodne ZOO – jedno z największych na świecie. Nie możesz tego przegapić, jeśli emocje są tym, czego szukasz podczas urlopu.
Helena jako Pani gospodarstwa wychodzi nam naprzeciw i wita pokazując swój dom i jego zabudowania. Uprawa jabłoni stała się pasją i sposobem jej życia jej dziadka i rodziców. Kilka lat temu nadszedł czas by przekazać całość następnemu pokoleniu, czyli Helenie, która otrzymała w spadku nie tylko rodowe włości, ale też autentyczną pasję.
Na początku ma się wrażenie, jakby ktoś delikatnie popychał siodełko. Rower rusza żwawiej do przodu, choć wcale nie naciskasz mocniej na pedały. Taki swoisty „podtlenek azotu” ma e-bike, czyli rower z doładowaniem elektrycznym – ostatni krzyk bicyklowej mody, który doskonale sprawdza się na alpejskich rowerowych trasach. Jako zingtravel.pl testowaliśmy go w Szwajcarii.
Z czym kojarzy się nam słowo „wiking”? W masowej wyobraźni jest przede wszystkim kwintesencją barbarzyństwa i krwawych podbojów, prowadzonych przez nieokrzesanych blondynów w hełmach z rogami. Jak nasze wyobrażenia mają się do danych historycznych i archeologicznych? Poniżej zmierzymy się z kilkoma największymi mitami dotyczącymi wikingów.