Wycieczka rowerowa – w czym jeździć?

Keukenhof - ogród pełen kwiatów
Pocztówka z Sri Lanki
mix
Rower
Zwiedzasz świat na rowerze? Jeśli jedziesz w trasę na kilka godzin, lub wybierasz się na kilka dni, ważne, żebyś wiedział o kilku podstawowych elementach wyposażenia rowerzysty. Zyskasz wygodę, komfort jazdy i co najważniejsze zadbasz o swoje bezpieczeństwo.

Kask – podstawa naszego bezpieczeństwa. Ważne, aby był dobrze dopasowany do głowy, miał dobrą wentylację i był wykonany z wysokiej  jakości materiałów. Paski powinny być zawsze zapięte i dobrze wyregulowane.

Chusta lub czapeczka pod kask – chroni głowę przed słońcem i wiatrem podczas jazdy rowerem. Dzięki niej jest też wygodniej w kasku. Szczególnie polecana dla kobiet z dłuższymi włosami. Warto zainwestować w któryś z modeli chust Buff wykonany z wełny merino, która odprowadza wilgoć na zewnątrz i zatrzymuje ciepło. Taką chustę można używać również jako szalik. Często podczas jazdy bardzo pomocny dla tych z wrażliwszym gardłem.

Okulary – chronią nas nie tylko przed słońcem, lecz również przed błotem i kamykami odpryskującymi spod kół rowerowych, przed kurzem i piaskiem niesionym przez wiatr oraz przed owadami, które lubią wpadać w rozpędzone oczy rowerzystów. Dobrze, aby były wykonane ze specjalnego tworzywa, które przy ewentualnym upadku pęka na małe nieostre kawałeczki. Standardowo powinny mieć filtr UV i jeśli to możliwe polaryzację, która wyostrza pole widzenia usuwając odblaski słońca.

Rękawiczki rowerowe –  chronią dłonie przed odciskami od trzymanej kierownicy. Dobrze jest mieć wygodne, dobrze dopasowane i bez palców w okresie letnim.

Spodenki krótkie – polecane są specjalne spodenki rowerowe z lycry, które posiadają wbudowaną wkładkę, chroniącą przed otarciami i odciśnięciami przy dłuższej jeździe na siodełku. Mogą być krótkie, lub długości ¾. Dobrze jeśli dokładnie przylegają do skóry, choć są też modele luźnych spodenek turystycznych.

mixed group of cyclists outdoors

Lekka kurtka przeciwdeszczowa – najlepiej jeśli jest wykonana z materiału typu gore-tex lub tańszego odpowiednika. Taka kurtka będzie nas też chroniła od wiatru podczas jazdy. Warto, aby była lekka i mała po złożeniu, aby łatwo się ją przewoziło na rowerze.

Spodnie długie – najlepiej jeśli również będą przeciwdeszczowe np. z gore-tex. Będą nas chronić przed wiatrem i zimnem.

Koszulki – najlepiej jeśli jest to specjalna bielizna oddychająca. Ilość koszulek zależy od własnych preferencji.

Bielizna – najlepiej jeśli jest to specjalna bielizna oddychająca. Ilość zależy od własnych preferencji.

Skarpety – kilka par skarpet odprowadzających wilgoć na zewnątrz.

Polar – warto mieć ze sobą jeden gruby (Polartec 200 – 300, lub Windblock), oraz jeden cienki (Polartec 100).

Buty – najlepiej wygodne buty trekkingowe albo specjalne buty na rower. Buty kolarskie nie nadają się do jazdy turystycznej.

Klapki lub sandały – najlepiej takie, które można zmoczyć. Przydadzą się pod prysznic i do chodzenia po ściągnięciu butów rowerowych.

Krem z filtrem i balsam do ust  – przydadzą się, aby ochronić przed słońcem i wiatrem twarz, usta i odsłonięte części ciała.

Plecak – najwygodniejsze są małe, lekkie plecaki rowerowe, które są dobrze wyprofilowane, mają zapięcia powyżej klatki piersiowej i na brzuchu. Wypożyczając rower istnieje też możliwość wynajęcia sakw rowerowych, które są świetnym rozwiązaniem na przewożenie rzeczy, bez obciążania ramion plecakiem.

Bidon na wodę lub bukłak  – dla tych, którzy lubią plecak na rowerze wygodny jest bukłak, czyli zbiornik z wodą i wychodzącą z niego rurką, której końcówka mieści się przy szelkach plecaka. Dla tych, którzy za plecakiem nie przepadają niezastąpiony jest klasyczny bidon.

POWRÓT DO LISTY INSPIRACJI

POPULARNE PODRÓŻE