Śladami Larssona, Nesbø i inspektora Wallandera, czyli gdzie powstawały szwedzkie bestsellery

I feel SLOVEnia
Wikingowie: 7 mitów o zaciekłych wojownikach
marker
Szwecja
mix
Zwiedzanie
Tekst i zdjęcia:
Jarosław Kałucki (tekst), Visit Sweden Polska (zdjęcia)
Akcja wielu szwedzkich słynnych kryminałów i seriali sensacyjnych rozgrywa się w sielankowej i spokojnej południowej Szwecji, o czym dobrze wiedzą liczni wielbiciele Larssona, Nesbø, Mankella, Läckberg. Sprawdźmy, czy malownicze miasta, sielski krajobraz i spokój to tylko gra pozorów, a pod spokojną taflą kłębią się skrajne emocje skłaniające ku gwałtownym czynom.
Zdjęcie: Janus Langhorn/imagebank.sweden.se

Zdjęcie: Janus Langhorn/imagebank.sweden.se

Zapraszamy do podróży po Skanii, po miejscach, które zainspirowały pisarzy, reżyserów, stając się tłem mrocznych zagadek i zaskakujących zwrotów akcji. Spróbujemy odkryć zagadkę podążając śladami komisarza Wallandera w Ystad, zatrzymując się we Fjällbace, na tradycyjnej fika u  Eriki, zanurzając się w atmosferę skandynawskiego noir „Siódmej Pieczęci” Ingmara Bergmana, filmu realizowanego w scenerii skańskiego wybrzeża.

Przez „Most nad Sundem”
„Most nad Sundem” to jedna z najlepszych serii kryminalnych ostatnich lat napisana przez szwedzkiego scenarzystę Hansa Rosenfeldta. Serial, wyemitowany w 2011 roku, ma status kultowego, a jego wielbiciele z całego świata przyjeżdżają do Malmö i Kopenhagi, żeby zobaczyć miejsca, w których był kręcony.

Dzięki serialowi zwłaszcza Malmö zyskało ogromną popularność wśród miłośników filmów spod znaku skandynawskiego noir. Aby w pełni poczuć ekscytujący świat tego gatunku, warto wybrać się na filmową wycieczkę z przewodnikiem, podczas której uczestnicy odwiedzają najważniejsze lokalizacje z serialu i poznają kontrastujące ze sobą, ponure, ale też i przepiękne, nowoczesne części miasta. Jednym z ważnych elementów wycieczki jest skoordynowany z przystankami pokaz fragmentów serialu – zestawienie ich z prawdziwymi lokalizacjami sprawia, że granica między fikcją i rzeczywistością zaciera się, a emocje rosną.

Zdjęcie: Carolina Romare

Zdjęcie: Carolina Romare

Trwająca dwie i pół godziny autobusowa wycieczka rozpoczyna się w pobliżu głównego dworca kolejowego w Malmö. Jej cena obejmuje zwiedzanie lokalizacji z różnych sezonów „Mostu nad Sundem“, przystanki, podczas których uczestnicy mogą sobie zrobić zdjęcia oraz pokaz fragmentów  filmów w języku szwedzkim i angielskim. Specjalnie przygotowana mapa zachęca, by poznać Malmo od innej strony podążając śladami Martina Rodhe i Sagi Norén w pogoni za nieuchwytnym zabójcą.

A tytułowy bohater tych wędrówek? To monumentalna budowla i najbardziej spektakularny element połączenia drogowo-kolejowego, które od 2000 roku spina Malmö w Szwecji i Kopenhagę w Danii. Filmowy bohater ma blisko 8 km długości. Trasa rozpoczyna się w pobliżu największego lotniczego hub-u Skandynawii, lotniska Kastrup w Kopenhadze, wjazdem do podmorskiego tunelu Drogdentunnelen, by po ok. 3,5 km kontynuować podróż przez sztuczną wyspę Peberholm. Warto wybrać się na wycieczkę samochodem lub pociągiem przez tunel pod Bałtykiem i most, by podziwiać nie tylko wspaniałe widoki, ale również wybitne dzieło myśli technicznej i proekologicznych rozwiązań.

Filmowe plenery – nie tylko kryminały
Most nad Sundem nie jest jedynym, znanym wielbicielom kina miejscem w Skanii, którego plenery są często wykorzystywane przy filmowych produkcjach. Entuzjastom klasycznego, czarnego  kina polecamy wędrówkę po plenerach, tak dobrze znanym z historii kinematografii, jak i współczesnych, popularnych kryminałów.

Zdjęcie: Conny Fridh/imagebank.sweden.se

Zdjęcie: Conny Fridh/imagebank.sweden.se

Pisarka Astrid Lindgren, autorka książki dla dzieci o Pippi Pończoszance, umieściła akcję swej powieści “Bracia Lwie Serce” w mitycznej krainie Nangijala, „krainie światła, w której przydarzają się tylko szczęśliwe przygody”. Inspirację dlań stanowiła mała wioska Brösarp, idyllicznie położona wśród sadów, pól i lasów. Tam właśnie rozgrywa się akcja przetłumaczonej na 46 języków książki, na podstawie której w 1977 roku został nakręcony film.

Skańskie wybrzeże na zawsze weszło do historii światowego kina dzięki filmowi Ingmara Bergmana “Siódma pieczęć”. Jedna ze scen, ta najbardziej zapadająca w pamięci, w której Max Von Sydow gra w szachy ze śmiercią, była kręcony właśnie na klifach Hovs Hallar. Dzięki spektakularnym zachodom słońca klify te są marzeniem każdego scenarzysty. Dla mrocznej wyobraźni Bergmana stanowiły naturalną scenerię dla tańca ze śmiercią.

W Polsce ogromną popularnością cieszą się powieści Stiega Larssona (trylogia „Millennium”), Henninga Mankella z inspektorem Kurtem Wallanderem w roli głównej, oraz Camilli Läckberg, znanej dzięki takim pozycjom jak „Księżniczka z lodu” i „Kamieniarz”.

Dzięki dziesiątkom milionów sprzedanych książek, oraz adaptacjom filmowym i serialom telewizyjnym cały świat wie, gdzie leży położone na południu Szwecji miasto Wallandera Ystad, oraz wioska rybacka Fjällbacka znana dzięki Erice, bohaterce powieści C. Lackberg. Na własne oczy można zobaczyć gdzie działali bohaterowie tych dzieł. Jest to możliwe dzięki specjalnie wytyczonym trasom, a także wycieczkom z przewodnikiem, które prowadzą śladami słynnych detektywów.

Ystad – inspektor Wallander w szwedzkim Hollywood
Ystad jest pięknym miastem, pełnym średniowiecznych, pastelowych domów z muru pruskiego, zbudowanych przy pokrytych brukiem uliczkach i skąpanych w słońcu placach.

Miasto, które było kiedyś jednym z najważniejszych ośrodków rybackich regionu, zwane jest dziś szwedzkim Hollywood. W centrum filmowym Cineteket odwiedzający mogą poznać tajniki produkcji filmowej, technologii blue box, a także stworzyć własną animację. Na miłośników kinematografii czeka wizyta na planie filmowym i kolekcja rekwizytów z planu serialu o Wallanderze oraz wystawa zdjęć z serialu “Most nad Sundem”. Można wejść za kulisy w Studio Ystad lub wybrać się na wycieczkę śladami Wallandera, podczas której zwiedzający oglądają jego dom, miejsce w którym pił kawę i inne lokalizacje z filmu.

Dla tych, którzy nie są aż tak zapalonymi fanami bohatera i chcą zwiedzić miasto na własną rękę, godnymi polecenia miejscami są Plac Św. Knuta a także Klasztor Franciszkanów z XII wieku i sąsiadujący z nim kościół św. Piotra oraz  muzeum. Ystad słynie z dużej ilości kawiarenek i restauracji pełnych szwedzkich przysmaków, więc nie trzeba się martwić o bycie skazanym na pizzę i hamburgery, którymi często żywił się Wallander.

A na koniec dnia wypełnionego wycieczkami czy to śladami Wallandera, czy też zwiedzaniem według własnego pomysłu, na pewno warto się skusić na wizytę w Ystad Saltsjöbad i zaznać chwili relaksu w spa.

POWRÓT DO LISTY INSPIRACJI

POPULARNE PODRÓŻE