Karyntia: podróże do źródeł smaku

Nowe trasy w Skanii i transgraniczny prom dla rowerzystów
Portugalia – najlepsza destynacja golfowa na świecie
marker
Austria
mix
Food & Wine
Tekst i zdjęcia:
Jarosław Kałucki, materiały prasowe Austria.info
To podróż na południe Austrii: ku dolinom, do ich mieszkańców, ich smaków. Podróż do producentów tradycyjnej żywności – by poznać ich kunszt i posiąść przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedzę.

Gaital i Lesachtal to karynckie doliny, w których brak pośpiechu odczuwa się na każdym kroku. Wizyta w obu dolinach stanowi swoistą podróż w czasie – wyprawę do pierwotnych źródeł smaku.

Osobą, która kultywuje i ożywia tradycje rzemiosła kulinarnego oraz z zaangażowaniem promuje związaną z nim filozofię, jest Herwig Ertl – smakosz i gospodarz sklepu-lokalu z regionalnymi delikatesami, a także prezes „Slow Food Convivium Alpe Adria”. „Próbować, smakować, odkrywać” to zasada, którą Ertl kieruje się w życiu.

Upiec chleb w Lesachtalu, przyjrzeć się pracy serowara Josefa Warmutha na gaitalskiej Hali Biskupiej (Bischofsalm), skosztować lesachtalskich ziół, poznać z Seppem Brandstätterem lokalny gatunek kukurydzy, uczestniczyć w warzeniu piwa i wytwarzaniu szpeku, przyjrzeć się życiu pasieki – to wszystko można zrobić w ramach „Slow Food Travel Alpe Adria” w Karyntii.
Dzień rozpocząć warto od regionalnego śniadania, a następnie wybrać się na wędrówkę lesachtalskim Szlakiem Młynów (Mühlenweg) lub też do pałacyku „Skowronkowy Dwór” (Biedermeier Schlössl Lerchenhof) w Hermagorze, by u mistrza wędliniarstwa – Hansa Steinwendera – podpatrzyć jak powstaje charakterystyczny gaitalski szpek. Po takich przeżyciach można zrelaksować się w biohotelu Daberer w St. Daniel i poznać tajniki zielarstwa. To tylko nieliczne przykłady tego, co w ramach programów Slow Food Travel można robić i odkrywać w tym wyjątkowym zakątku Austrii.
W zakresie kuchni nakładają się tu trzy kultury: włoska, słoweńska i austriacka. Lokalne kreacje kulinarne na najwyższym poziomie umiejętnie łączą te kultury.

POWRÓT DO LISTY INSPIRACJI

POPULARNE PODRÓŻE