Jacy są Amerykanie?

Dzika przyroda i all-inclusive - Explora Chile
Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion”
marker
Stany Zjednoczone
mix
Zwiedzanie
Wybierasz się do Stanów Zjednoczonych i zastanawiasz się kogo tam spotkasz? Czy Ci prawdziwi Amerykanie, będą tymi których od lat oglądasz na ekranach kin? Czy może będą jeść hamburgery, popijać Coca-Colę, uśmiechać się na każdym kroku?

Dobre samopoczucie

To amerykańska specjalność i aby je osiągnąć, Amerykanie potrzebują zwyciężać. W tym celu wydają tysiące dolarów na książki, lekarstwa i różne formy psychoterapii po to, by dobrze się czuć. Kalifornia, nazywana ‘stanem dobrego samopoczucia’ przoduje w rozmaitych formach wsparcia – zajęciach terapii grupowej, warsztatach psychologicznych, terapii ‘pierwotnego krzyku’ czy ‘ponownych narodzin’.
Amerykanie zawsze szukają dobrych stron sytuacji, mówiąc ‘ Jeżeli życie daje ci cytryny, rób lemoniadę’. Patrząc na ruiny domu pozostałe po trzęsieniu ziemi stwierdzają ‘ Zawsze nienawidziłem tej kuchni.’ W amerykańskich księgarniach ciągną się kilometry półek z poradnikami. New York Times Book Review wprowadził osobną listę bestsellerów z tej dziedziny, aby nie przyćmiewały one prawdziwych książek.

Gadżety

Amerykanie uwielbiają ułatwiać sobie życie. To kraj elektrycznej suszarki do sałaty, elektrycznego klucza do konserw, elektrycznego dozownika do mydła, elektrycznego odświeżacza powietrza, miksera do jaj, elektrycznej pincety i bankomatów typu ‘drive through’. Amerykanie mają tysiące wyspecjalizowanych narzędzi, które zaspokajają niemal wszystkie ludzkie wymagania. Można je kupić w sklepie z różnymi drobiazgami lub zamówić przez wszechobecny Internet. Wszystko po to, aby ‘było jeszcze łatwiej’.

Super Bowl

Najważniejsze wydarzenie sportowe we ‘wszechświecie’, zwane też Super Sunday. Finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim odbywające się pod koniec stycznia. Oglądany przez ponad połowę amerykańskich telewidzów. Producenci reklam wymyślają specjalne kreacje właśnie na to wydarzenie płacąc 2.7 miliona dolarów za 30 – sekundowy spot. W finałową niedzielę amerykanie organizują przyjęcia, by wspólnie oglądać telewizję, jeść pizzę, pić piwo i zagryzać meksykańskie placki nachos.

Samochód

Jeden z elementów Amerykańskiego Marzenia. Na przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe przypada 1.7 samochodu. Chodzenie na piechotę jest nieamerykańskie. Amerykanie jeżdżą wszędzie, gdzie się da i potrafią spędzić kilkanaście minut szukając miejsca parkingowego jak najbliżej celu. Wszystkie amerykańskie samochody mają klimatyzację i automatyczną skrzynię biegów. Samochody z ‘manualem’ (stick) uważane są za sportowe i męskie. Amerykanin może kupić samochód bez automatycznej skrzyni biegów po to, by żona nie umiała korzystać z pojazdu – i vice versa.
Samochód dla Amerykanina to też wyraz własnej osobowości, który demonstruje światu. Dlatego też malują je w różne wzory, dodają lusterka, zderzaki i specjalne światła na dachu. Przytwierdzają do szyb i masek naklejki informujące o ich wykształceniu, poglądach politycznych lub stanie cywilnym, np. ‘Wydział Prawa Yale’ i ‘Jeśli jesteś bogaty, jestem wolna’. Tablice rejestracyjne, z kolei mogą mieć zaszyfrowane wiadomości: 6UL DV8 [sexual deviate – ‘zboczeniec seksualny’], auto dentysty – 2TH DR [tooth doctor – ‘dentysta’], ciężarówka z tablicą – H8 4N TRX [hate foreign trucks – ‘nienawidzę zagranicznych ciężarówek’, limuzyna wioząca księdza – INRI, polityczna deklaracja DEM CAR [‘auto demokraty’].

Pieniądze

Amerykańskie monety i banknoty specjalnie zaprojektowano tak, aby wprowadzić cudzoziemców w błąd. Na żadnej monecie nie ma cyfry oznaczającej odpowiednią wartość. Są tylko napisy – jednocentówka (penny), pięciocentówka (nickel), dziesięciocentówka (dime) i dwudziestopięciocentówka (quarter). Amerykańskie banknoty są zielone, o jednakowych wymiarach i wzorach. Na każdym widnieje podobizna nieżyjącego prezydenta. To sprawia, że banknot dziesięciodolarowy wygląda tak samo jak jednodolarowy i studolarowy. W powszechnym obiegu banknotem o największym nominale jest dwudziestodolarówka.

Śniadanie

Śniadanie zajmuje ważne miejsce w amerykańskim jadłospisie. Restauracje wywieszają tabliczki z napisem: ‘Podajemy śniadanie do jedenastej’, a bary czynne całą noc – „Śniadanie 24 godziny na dobę’.
Zestawy śniadaniowe różnią się zależnie od regionu kraju. Możemy w nich znaleźć: płatki kukurydziane z zimnym mlekiem, bekon, kawę, owsiankę, kiełbaski, jaja, klopsy, biszkopty, smażone ziemniaki, jajecznicę, omlety, gofry, naleśniki (pancackes), tosty, syrop klonowy ( z soku drzewa klonowego). Amerykanie głównie piją kawę. Herbata dla większości oznacza herbatę mrożoną, a dokładniej – słodzoną herbatę mrożoną z cytryną.

Restauracje

Amerykańskie restauracje bywają różne jeżeli chodzi o ich eleganckość. W jednych barman pyta ‘Co zjecie?’, w drugich ‘Dzień dobry. Mam na imię Peter i będę obsługiwał państwa dzisiejszego wieczoru. Czy pozwolicie państwo, że przedstawię specjalności dzisiejszego menu?’. Bywa, że kelner przysiada się do stolika, żeby przez kilka chwil porozmawiać o tajnikach jadłospisu.
W najbardziej typowych amerykańskich restauracjach nie ma obsługi – Mc Donalds, KFC, Taco Bell, Subway, Burger King. Tutaj rządzi ‘fast food’. Niektóre z najlepszych i najtańszych restauracji w USA to małe samodzielne knajpki, prowadzone przez imigrantów. Znajdziemy tu każdy rodzaj kuchni – meksykańską, wietnamską, włoską, węgierską, portorykańską, a nawet naszą rodzimą polską.

Alkohol

Amerykańskie piwo jest ciekawym owocem dbania o dietę i dostosowania się do tutejszego klimatu. Tak więc tradycyjne amerykańskie piwo jest lekkie, ma w sobie dużo wody. Wszystko po to, by można było go dużo wypić oglądając mecze w telewizji przy temperaturze 90 stopni Farenheita (32 Celsjusza). Duża ilość wody służy też zdrowiu, bo ma powodować poty i piwo takie należy podawać bardzo zimne, by zapobiegać zawałom. Na sklepowych półkach znajdziemy też ulepszenie tradycyjnego piwa, powstałe w trosce o zdrowie amerykanów – ‘lekkie piwo’ np. Bud Light. Jest to piwo mniej kaloryczne, o mniejszej zawartości alkoholu i jak niektórzy twierdzą ma jeszcze gorszy smak niż zwykłe amerykańskie piwo.
Root beer, czyli piwo korzenne nie ma nic wspólnego z alkoholem. To mikstura zawierająca sok z mlecza i łopianu, przyprawiona korzeniami sasafrzanu i kolcowoju lekarskiego. W Stanach znajdziemy setki jego odmian o różnych smakach – wanilii, wiśni, gałki muszkatołowej, cynamonu, miodu, goździków. Smak? Można się albo zachwycić, albo nigdy więcej nie brać go do ust.

High-way

Kiedy generał Eisenhower wysłał siły zbrojne Stanów Zjednoczonych na wojnę do Europy, zobaczył autostrady Hitlera i powiedział sobie: ‘Co za szykowny sposób przemieszczania sprzętu wojskowego po kraju! Chciałbym, żeby w Ameryce były takie piękne szerokie drogi.’. Spełnił swoje marzenie, kiedy został prezydentem. Dzięki niemu narodził się system autostrad międzystanowych.
Na początku amerykańskie rodziny jeździły na weekendowe wycieczki, pod koniec zajeżdżając do restauracji samochodowych, gdzie jadły swoje obiady nie wysiadając z błyszczącego pojazdu. Dzisiaj amerykanie tkwią w korkach, jedząc śniadanie za kierownicą z czystej konieczności.

Slang

Amerykański język jest pełen barw i różnorodnych wyrażeń potocznych. Wiele z nich wywodzi się z określeń sportu. I tak mamy:
•    Kiedy ktoś łamie przepisy mówimy – doing end run [bieg zawodnika z piłką przez linię obrony przeciwnika]
•    Niepowodzenie określamy – striking out [wybicie piłki na aut]
•    Łatwe zadanie określimy – slam dunk [łatwy rzut]
Politycznie poprawne słowa:
•    Niepełnosprawni – ‘sprawni inaczej’ [mobility challenged]
•    Niewidomi – ‘nadwątleni percepcyjnie’ [perceptually impaired]
•    Niezbyt inteligentni – ‘nie posiadający podstaw wiedzy’ [knowledge-base nonpossessors]
•    Niscy – ‘wysocy inaczej’ [verticaly challenged]
•    Grubi – ‘szczególne wymiary’ [persons of size]
I najlepiej nigdy nie używać słowa na ‘n’ [nigger-‘czarnuch’], które jest obelgą rasową, chyba że tak mówi o sobie sam przedstawiciel rasy.

Część ‘Jacy są Amerykanie?’ przygotowana na podstawie książki ‘Poradnik ksenofoba Amerykanie’ Stephanie Faul.

POWRÓT DO LISTY INSPIRACJI

POPULARNE PODRÓŻE