I feel SLOVEnia

Malmoe, czyli futurystyczny city break
Śladami Larssona, Nesbø i inspektora Wallandera, czyli gdzie powstawały szwedzkie bestsellery
marker
Słowenia
mix
Zwiedzanie
Tekst i zdjęcia:
Patrycja Huras
Słowenia, to chyba jedyny kraj na świecie, który ma miłość w nazwie. Hasło promocyjne tego kraju to „I feel SLOVEnia", z wyeksponowanym inną czcionką słowem „love". Jednocześnie graficy tak ułożyli czcionkę, że napis można czytać dwojako: „czuję Słowenię" lub „czuję miłość, kocham Słowenię".

Słowenia to miejsce idealne zarówno dla tych, którym zależy na aktywnym, pełnym wrażeń wyjeździe, jak i tych, którzy chcą odpocząć uciekając od zgiełku miast. Jest to chyba jedyne miejsce, które chwali się tym, że nie ma dużych miast, znajdziemy tam natomiast morze, góry, piękne jeziora, jaskinie, rwące potoki, odprężające termy, wspaniałe lasy i ogrom wszelakich upraw.

Słowenia to niezwykle zielony kraj, co w dużej mierze jest zasługą ich miłości do pszczół. Słowo miłość nie jest tu użyte na wyrost, w całym kraju znajdziemy ogrom pszczelich pasiek, a nawet muzeów poświęconych pszczelarstwu. Dzięki temu kraj ten obfituje nie tylko w przepyszne owoce, ale także w produkty wykonane z miodu, w tym cały wachlarz pysznych i jakże mocnych nalewek miodowych, na których picie, każda nawet najwcześniejsza godzina jest dobra 😉 Słoweńcy słyną z gościnności i lubują się w dobrych winach, dlatego jest to raj dla smakoszy tego trunku, w wielu miejscach zostaniemy przywitani kieliszkiem wina oraz wspaniałymi serami i domową, wędzoną szynką „na przegryzkę”.  Najlepszym na to miejscem są najbardziej zielone regiony Bela Krajina oraz Kocevsko znajdujące się w południowo-wschodniej części kraju. Jest to miejsce, w  którym chyba każdy mieszkaniec ma swoją pasiekę i niewielką winnicę, a wino jest tam nawet walutą barterową pomiędzy sąsiadami!

Słowenia to jednak nie tylko wspaniałe trunki i przepyszne jedzenie, znajdziemy tam także wiele atrakcji jak jezioro Bled z zamkiem Bled, uroczą stolicę Ljubljanę czy wiele, otwartych dla turystów jaskiń. Najbardziej znaną jest oczywiście Jaskinia Postojna, mająca 20 km podziemnych sal i korytarzy oraz płynącą w podziemiach rzekę, dzięki której została wydrążona.  Jaskinia urzeka długimi trasami turystycznymi pełnymi niezwykłych form skalnych. Jest to miejsce tak magiczne, że sama Jaskinia jest dobrym powodem by przyjechać do Słowenii, szczególnie, że żadne nawet najpiękniejsze zdjęcie nie oddaje jej uroku choćby w połowie.

 

 

 

 

 

 

POWRÓT DO LISTY INSPIRACJI

POPULARNE PODRÓŻE