Auksztota – Litwa od środka

Najbardziej Dobrane z Miejsc
Stambuł – miasto dwóch kontynentów
marker
Litwa
mix
Zwiedzanie
Wakacje na Litwie zazwyczaj kojarzą się z sentymentalnymi wycieczkami, prowadzącymi śladami Polaków, odwiedzającymi wileńskie kościoły, Ostrą Bramę czy cmentarz na Rossie.

Auksztocki Park Narodowy jest położony na północ od Wilna, nieco ponad 200 km od granicy z Polską. Rozsiane po całym regionie wypożyczalnie sprzętu wodnego gwarantują, że nawet w szczycie sezonu będzie dostępny odpowiedni kajak lub kanadyjka. Najpopularniejszymi ośrodkami wodnymi są Nowe Święciany (lit. Švenčioneliai) i Połusze (lit. Paluše), w których funkcjonuje sporo wypożyczalni oferujących w rozsądniej cenie łodzie oraz ich transport w dowolne miejsce w regionie.
Prawdziwy labirynt mniejszych i większych jezior, połączonych siecią rzek powoduje, że niemal dowolnie jesteśmy w stanie wytyczać trasy, niezależnie od tego, czy chcemy zrobić pętlę wracając na miejsce startu, czy przeciwnie – pokonać większy dystans.
Choć na terenie parku narodowego nie wolno rozbijać się na dziko, to bez żadnego problemu znajdziemy wyznaczone pola biwakowe, zazwyczaj dobrze wyposażone w wiaty, miejsca na ognisko czy proste toalety. Choć pobyt na części z nich kosztuje kilka euro, to zdecydowanie warto nich korzystać. Przecież prawdziwy spływ powinien kojarzyć się z dymem z ogniska, jagodami na śniadanie i nocnymi rozmowami pod gwiazdami.

Odwiedzając Auksztotę koniecznie trzeba:
•    spróbować tradycyjnej litewskiej kuchni: blinów, cepelinów, chłodnika czy kwasu chlebowego,
•    odwiedzić najstarszy na Litwie drewniany kościół w Połuszach,
•    zwrócić uwagę na perełki drewnianej architektury: nadal działające młyny wodne (np. w Ginučiai), misternie rzeźbione krzyże i kapliczki czy drewniane, wiejskie chaty.

POWRÓT DO LISTY INSPIRACJI

POPULARNE PODRÓŻE